Instytut Książki na lwowskich Międzynarodowych Targach Książki
W środę 19 września rozpoczynają się XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie (Forum Wydawców) oraz towarzyszący im XIII Lwowski Festiwal Literacki. Wydarzenie to jest drugą po kijowskim „Książkowym Arsenale” największą na Ukrainie imprezą związaną z książkami. Zagości na nich ponad 1000 autorów, w tym silna literacka reprezentacja Polski.
Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Kijowie i Narodowym Centrum Kultury organizują wspólne polskie stoisko, na którym prezentowane będą m.in. nowości z polskiego rynku wydawniczego oraz najnowsze przekłady z języka polskiego na ukraiński. Partnerskie instytucje we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie oraz ukraińskimi wydawcami przygotowały także bogaty program towarzyszący. Na targach i festiwalu literackim ukraińska publiczność będzie mogła spotkać się z takimi autorami jak Jacek Dukaj, Andrzej Franaszek, Bronka Nowicka, Marcin Szczygielski, Agata Tuszyńska, Szczepan Twardoch czy Bronisław Wildstein.
Spotkanie i dyskusja z Bronisławem Wildsteinem, które poprowadzi znany ukraiński dziennikarz telewizyjny Anton Borkowski, jest jednym z głównych punktów programu odnoszących się do idei przewodniej tegorocznej edycji targów, które odbywają się pod hasłem „Rynek wolności”.
Na zaproszenie Instytutu Książki i wydawnictwa Astrolabium w premierze ukraińskiego przekładu Lodu weźmie udział Jacek Dukaj. Swój debiutancki tom „Nakarmić kamień” zaprezentuje we Lwowie Bronka Nowicka. Autorka weźmie także udział w „Nocy poezji i muzyki”. Obie książki zostały wydane przy wsparciu Programu Translatorskiego ©Poland.
Z młodszymi czytelnikami na samych targach oraz w dwóch lwowskich bibliotekach obwodowych dla dzieci i młodzieży spotka się Marcin Szczygielski, autor opublikowanej przez wydawnictwo Urbino książki Teatr Niewidzialnych Dzieci.
Na szczególne zainteresowanie lwowskiej publiczności może liczyć prezentacja ukraińskiego wydania Narzeczonej Schulza Agaty Tuszyńskiej w tłumaczeniu Wiery Meniok, specjalistki od literatury polskiej, wykładowczyni, animatorki i głównej organizatorki Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza odbywającego się przy wsparciu Instytutu Książki w nieodległym Drohobyczu.
Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Kijowie z promocją ukraińskiego przekładu Morfiny pojawi się we Lwowie Szczepan Twardoch. Instytut przedstawi także na targach książkę Polsko-ukraińska współpraca wojskowa w historii. W spotkaniu wezmą udział jej autorzy (http://bookforum.ua/en/events/polsko-ukrayinska-vijskova-spivpratsya-pi/).
W licznych spotkaniach z dziennikarzami i publicznością festiwalową, które niezależnie organizują także ukraińscy wydawcy, obok polskich autorów wezmą udział tłumacze ich książek.
Ważnym elementem programu związanym z obchodzonym w Polsce Rokiem Zbigniewa Herberta będzie organizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie koncert poezji śpiewanej „Czas Ciemnej Gwiazdy”. Wiersze urodzonego we Lwowie jednego z największych polskich poetów w oprawie muzycznej wybitnych polskich kompozytorów zostaną wykonane przez Aleksandra Trąbczyńskiego z towarzyszeniem jego syna, kontrabasisty, Tymona Trąbczyńskiego.
Herbertowi poświęcone będzie także spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, który zaprezentuje biografię poety swojego autorstwa.
Szczegółowy program polskiej prezentacji na targach dostępny jest w języku ukraińskim na stronie Instytutu Polskiego w Kijowie.
Polskie stoisko na XXV Międzynarodowych Targach Książki we Lwowie jest projektem realizowanym w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i będzie oznaczone identyfikacją wizualną Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Lwowskie targi zakończą się w niedzielę 23 września.