Instytut Książki na XXV Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie
Już w najbliższy czwartek rozpoczną się XXV Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Na jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń nie mogłoby zabraknąć Instytutu Książki. Będzie nas można znaleźć na stoisku A5, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie, a także wydawane przez nas książki. Zapraszamy również serdecznie na organizowane przez nas panele.
Poniżej przedstawiamy panele Instytutu na Targach Książki w Krakowie:
- 27.10 16:00-16:50, sala Lwów A
Wsparcie i rola niezależnych księgarni, czyli czym jest „Certyfikat dla małych księgarni”
Dyskusja będzie szansą nie tylko na zaprezentowanie programu – jego założeń, celów, oczekiwanych rezultatów, ale przede wszystkim okazją do rozmowy o kondycji, roli i znaczeniu małych, niezależnych księgarni. O wyzwaniach, jakie przed nimi stoją i możliwościach, z jakich mogą skorzystać (jedną z nich jest właśnie dofinansowanie w programie „Certyfikat dla małych księgarni”).
Uczestnicy: prof. Grzegorz Nieć – jeden z ekspertów oceniających wnioski składane w tym programie, bibliolog, historyk, polonista, naukowiec; Ewa Gąsior – specjalistka w Dziale Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki, odpowiedzialna m.in. za wdrażanie programu „Certyfikat dla małych księgarni”; Paweł Danel – beneficjent programu „Certyfikat dla małych księgarni”, księgarz współprowadzący od wielu lat księgarnię Liber znajdującą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego.
Rozmowę poprowadzi red. Jakub Kukla.
- 28.10 14:00-14:50, sala Lwów A
Prezentacja dwumiesięcznika literackiego „Topos” i Biblioteki „Toposu
Uczestnicy: Tadeusz Dąbrowski - prowadzący, Krzysztof Kuczkowski
Autorzy tomików wydanych wraz z nr 1 i 2 „Toposu”: Paulina Subocz-Białek i Robert Gawłowski
- 29.10 11:00-11:50, sala Praga B - Dziecięca Strefa Warsztatowa
„Jesteś jedyny, jesteś jedyna! – warsztaty dla dzieci z Wojciechem Widłakiem, Aleksandrą Krzanowską oraz Krasnalem w Krzywej Czapce”.
Znany i lubiany autor literatury dla dzieci oraz znakomita ilustratorka są autorami książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek” od listopada 2022 r. będą mogły otrzymać wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych w całej Polsce.
- 30.10 14:00-14:50, sala Lwów B
Nowe przekłady starych arcydzieł – „Literatura na Świecie"
Uczestnicy: Marcin Szuster, Maciej Libich, Krzysztof Cieślik
Co definiuje literackie arcydzieło? Może fakt, że potrafi zachwycić kolejne pokolenia czytelników? Ale czy to samo można powiedzieć o tłumaczeniach? Czy najlepsze przekłady też się nie starzeją? A wreszcie: czy również przekłady klasyki mogą okazać się klasyką? Pytania ta wydają się szczególnie ważne w ostatnich latach, kiedy powstaje coraz więcej nowych przekładów starych arcydzieł. O tym zjawisku – choć nie tylko – dyskutować będą redaktorzy „Literatury na Świecie”. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Cieślik.
***
Ponadto Polska Izba Książki przy wsparciu Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny organizuje na dużych targach stoisko Komitywy Niszowych Wydawców. Ma ono umożliwić udział w targach małym wydawcom, którzy ze względów finansowych sami nie mogliby sobie na to pozwolić (więcej na ten temat tutaj).
Udział w XXV Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie potwierdziło czterystu siedemdziesięciu wystawców i dziewięciuset autorów. Wśród nich Radek Rak, Szczepan Twardoch, Anna Kańtoch, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Roma Ligocka i Andrzej Stasiuk.
Więcej na temat imprezy pod adresem: https://www.ksiazka.krakow.pl