IPN: Julian Kornhauser i Władysław Sheybal byli inwigilowani przez SB

IPN: Julian Kornhauser i Władysław Sheybal byli inwigilowani przez SB

IPN: Julian Kornhauser i Władysław Sheybal byli inwigilowani przez SB

Udostępnij

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące poety, prozaika i wykładowcy UJ prof. Juliana Kornhausera oraz aktora Władysława Sheybala. W latach 70 i 80. SB prowadziła ich inwigilację oraz blokowała wyjazdy zagraniczne.

Julian Kornhauser urodził się 29 września 1946 r. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej, profesorem nauk humanistycznych oraz wykładowcą UJ.

W 1970 r. uzyskał magisterium z serbistyki i kroatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. 5 lat później uzyskał doktorat, zaś tytuł profesora otrzymał w 1996 r. Od 1987 r. pełnił funkcje kierownicze w zakładach, instytutach i katedrach slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 2002-2005 kierował Katedrą Slawistyki w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego. Był członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Debiutował w 1967 r. na łamach "Poezji" i wydawanego przez Iskry "Almanachu Młodych". Należał do grupy poetyckiej "Teraz". W latach 1981-1983 był jednym z redaktorów miesięcznika "Pismo". Publikował na łamach wydawanego w drugim obiegu czasopisma "NaGłos".

Od początku lat 70. Julian Kornhauser zaangażował się w działalność opozycyjną i znalazł się w kręgu zainteresowań operacyjnych SB, która w 1973 r. objęła go rozpracowaniem w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego. W jego utwory ingerowała cenzura. W 1975 r. J. Kornhauser był jednym z sygnatariuszy "listu 59" sprzeciwiającego się wpisaniu do Konstytucji PRL zapisu o kierowniczej roli PZPR oraz wieczystym sojuszu z ZSRR.

"Od 19 grudnia 1975 r. był rozpracowywany w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Myśliciel" (nr rejestr KR 14382) prowadzonej przez Wydz. III KWMO w Krakowie z powodu sygnowania "listu 59", publikacji swoich tekstów w drugim obiegu i ich kolportażu, jak również utrzymywania kontaktów ze środowiskami tworzącymi KOR. SB utrudniała J. Kornhauserowi publikacje jego utworów oraz awans na uczelni" - podał IPN.

SB utrudniała Kornhauserowi publikację utworów, a także ingerowała w jego życie zawodowe utrudniając mu awans. Na okres dwóch lat zastrzeżono mu paszport na wyjazdy do krajów kapitalistycznych oraz Jugosławii.

"13 grudnia 1981 r. został on internowany przez KWMO w Krakowie i umieszczony w Ośrodku Odosobnienia w Jaworze. Po zwolnieniu z internowania nadal obserwowano jego działalność, rejestrując nie tylko jego +"wrogą działalność+ i +kontestowanie PRL-owskiej rzeczywistości+. "Od 16 grudnia 1981r. do 5 maja 1985 r. Kornhauser był kontrolowany operacyjnie w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. +Podróżnik+ (nr rejestr. KR 25241) prowadzonej przez Wydz. III KWMO/ WUSW w Krakowie" - czytamy w informacji IPN.

Powodem zainteresowania operacyjnego były kontakty Juliana Kornhausera z I sekretarzem wydziału kulturalno-prasowego ambasady USA w Warszawie i w związku z tym podejrzenie o współpracę z obcym wywiadem. Akta SOS +Podróżnik+ złożono 05.03.1985 w Archiwum Wydziału +C+ WUSW w Krakowie i połączono z wcześniej prowadzonym rozpracowaniem krypt. "Myśliciel+" - poinformowano.

W czwartek IPN podał, że w katalogu inwigilowanych przez organy represji PRL znalazł się aktor i reżyser Władysław Sheybal, znany także jako Vladek Sheybal urodził się 12 marca 1923 r. w Zgierzu. Podczas II wojny światowej studiował w podziemnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Był także żołnierzem AK. Po upadku Powstania Warszawskiego przedostał się do Krakowa.

Sceniczną karierę rozpoczął w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Był związany z teatrami w Krakowie i Katowicach. W 1949 r. przeniósł się na stałe do Warszawy gdzie związał się z Teatrem Narodowym i Ateneum. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji teatralnych, m.in. w "Moralności Pani Dulskiej" czy "Grzechu" Stefana Żeromskiego. W 1951 r. otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia.

W filmie zadebiutował w 1956 r. w dramacie wojennym Stanisława Różewicza "Trzy kobiety". Zagrał także w filmie Andrzeja Wajdy „Kanał”, gdzie wcielił się w rolę Michała, kompozytora, który przyłącza się do oddziału AK.

W 1957 r. aktor wyjechał na stypendium artystyczne do Paryża, a następnie udał się do Londynu, gdzie osiadł na stałe nie mając zamiaru wracać do PRL. Na Zachodzie początkowo pracował fizycznie i związał się z teatrem polonijnym. Został wykładowcą w londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art i został reżyserem teatralnym.

"30 kwietnia 1960 r. Wydział II KM MO w Warszawie zarejestrował W. Sheybala do nr 1424 jako figuranta Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej krypt. "Otello". Powodem rejestracji był fakt, że w maju 1957 aktor wyjechał na stypendium artystyczne do Francji i Anglii. Po zadeklarowanym okresie miesiąca aktor nie powrócił do kraju. Po pewnym czasie agent Departamentu I MSW w Paryżu przekazał do centrali raport, z którego wynikało, że Władysław Sheybal nawiązał kontakt z emigrantami polskimi. Informował w nim również, że podczas pobytu we Francji aktor został okradziony, a pomocy udzielić mu miał między innymi obywatel polski podejrzewany o związki z wywiadem francuskim. Sheybal miał opuścić Francję i wyjechać do Anglii" - podał IPN.

Po ucieczce Sheybala jego nazwisko objęto w PRL cenzurą. Wobec rodziny zastosowano różne represje. Odmówiono mu również wydania wizy, gdy chciał przyjechać na pogrzeby własnych rodziców.

W 1962 r. za namową Seana Connery, przyjął rolę Kronsteena w drugiej części filmu o agencie Jamesie Bondzie "Pozdrowienia z Rosji" (premiera 1963, reż. Terence Young) Sheybal stał się rozpoznawalny dla szerszej publiczności, a jego międzynarodowa kariera się rozwinęła. Występował potem w wielu produkcjach brytyjskich, niemieckich, francuskich, włoskich i amerykańskich, obsadzany głównie w rolach tzw. "czarnych charakterów", m.in. jako kapitan Ferreira w serialu "Szogun" (1980 reż. Jerry London).

"W ramach SB podjęła szereg działań operacyjnych mających na celu ujawnienie kontaktów Sheybala w kraju i za granicą. Dokonano sprawdzeń rodziny aktora pozostałej w kraju, przeprowadzono perlustrację korespondencji, przeprowadzono rozpoznanie środowiska aktorskiego teatru "Ateneum" w którym tuż przed wyjazdem pracował Władysław Sheybal"- czytamy.

"Z uwagi na podejrzenie werbunku przez francuskie służby specjalne zaplanowano również +dopilnowanie powrotu wymienionego z Anglii i z chwilą jego przybycia podstawienie mu sprawdzonej agentury+. Planowano też +zastosować za Sheybalem tygodniową obserwację w celu ustalenia, z jakimi osobami będzie się kontaktował po powrocie z zagranicy+. Przy doborze agentury wskazano, by +dobrać takiego, który zamierzałby wyjechać do Francji co Sheybal może zdecydować się wykorzystać, jako drogę łączności+" – poinformował instytut.

31 maja 1961 zakończono prowadzenie rozpracowania, a materiały złożono w archiwum Wydziału +C+ KSMO pod sygn. 1814/III.

Władysław Sheybal zmarł 16 października 1992 w Londynie. Pochowano go na cmentarzu Putney Vale. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się