Irlandzka poetka Alice Lyons pierwszą rezydentką w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza

Irlandzka poetka Alice Lyons pierwszą rezydentką w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza

Irlandzka poetka Alice Lyons pierwszą rezydentką w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza

Udostępnij

Irlandzka poetka Alice Lyons zwyciężyła w pierwszym naborze na rezydencję w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza w Krakowie i zamieszka w nim jesienią na 4-6 tygodni – poinformowali we wtorek organizatorzy polsko-irlandzkiego projektu Heaney-Miłosz.

Alice Lyons urodziła się w USA, od 1998 roku mieszka w zachodniej Irlandii. Napisała trzy książki poetyckie. Wraz z Orlą McHardy wyreżyserowała film „The Polish Language”, nominowany w 2010 roku do nagrody Irish Film & Television Awards (IFTA). Poetka wiele razy gościła w Polsce. Jej twórczość jest tłumaczona na język polski. Lyons wykłada kreatywne pisanie i literaturę w Atlantic Technological University Sligo w Irlandii.

Lyons przyjedzie do Krakowa jesienią. Do mieszkania Czesława Miłosza wprowadzi się na 4-6 tygodni.

Program Heaney-Miłosz ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii, którzy znajdują się na wczesnym etapie swojej kariery. Rezydencja ma im zapewnić przestrzeń i czas na rozwój twórczości.

Organizatorami programu są Estate of Seamus Heaney, Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) i Ambasada Irlandii w Polsce.

„Długotrwały i głęboki związek Alice Lyons z Polską i polską kulturą miał ogromny wpływ na jej dotychczasowe działania artystyczne” – powiedział Chris Heaney z Estate of Seamus Heaney.

Z kolei ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey tak skomentował wiadomość o wyborze rezydentki: „Jestem zachwycony wyborem Alice Lyons do Heaney-Miłosz Residency. Rezydencja ta jest namacalnym uczczeniem przyjaźni Czesława Miłosza i Seamusa Heaneya i przyczyni się do wzmocnienia coraz ściślejszych więzi między irlandzką i polską literaturą, poezją i kulturą”.

Miłosz mieszkał przy ulicy Bogusławskiego w Krakowie przez ostatnią dekadę życia. „Tu powstały jego nagradzane i szeroko komentowane dzieła. Mamy więc nadzieję, że możliwość pobytu w Krakowie pulsującym kreatywnością i energią twórczą stworzy doskonałe warunki pracy dla pierwszej rezydentki” – zauważyła dyrektor KBF Carolina Pietyra.

W pierwszym naborze do projektu Heaney-Miłosz wzięło udział 29 twórców.

Jak podkreśliło KBF w informacji prasowej, uhonorowany w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Określany przez irlandzkiego poetę Seamusa Heaneya, również laureata literackiego Nobla, „weteranem zamętu”, osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te przeżycia, a także polsko-litewskie dziedzictwo ukształtowały jego pisarstwo.

W Krakowie Miłosz i Seamus Heaney umocnili swoją przyjaźń. Dzieła obu twórców – jak opisuje KBF – wyrastają z trudnych doświadczeń konfliktów i przeciwności, łączy je również zaangażowanie w działaniu na rzecz godności i praw człowieka.

źródło: PAP, Beata Kołodziej

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się