Irlandzki pisarz Paul Lynch laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Irlandzki pisarz Paul Lynch laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Irlandzki pisarz Paul Lynch laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Udostępnij

Książka „Prophet Song” („Pieśń proroka”), autorstwa irlandzkiego pisarza Paula Lyncha, która jest dystopijną wizją Irlandii pogrążonej w totalitaryzmie, otrzymała w niedzielę wieczorem tegoroczną Nagrodę Bookera, uznawaną za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.

Akcja powieści rozgrywa się w Dublinie i opowiada historię rodziny zmagającej się z przerażającym nowym światem, w którym demokratyczne normy, do których przywykli, zaczynają zanikać.

46-letni Lynch powiedział, że historia dzieła została zainspirowana wojną w Syrii i kryzysem uchodźczym. „Prophet Song” to piąta książka w jego dorobku, a pracował nad nią przez cztery lata.

Przewodnicząca jury Esi Edugyan powiedziała, że panel szukał takiej powieści, która odwoływałaby się do bieżących wydarzeń. „W tych niespokojnych czasach szukaliśmy powieści z wizją przewodnią - książki, która przypomni nam, że jesteśmy czymś więcej niż sobą, przypomni nam o wszystkim, co warto ocalić” - powiedziała.

Pozostałymi książkami, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, były „The Bee Sting” Paula Murraya, „Western Lane” Chetny Maroo, „This Other Eden” Paula Harding, „If I Survive You” Jonathana Escoffery'ego i „Study for Obedience” Sarah Bernstein.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 r., przy czym od 2014 r. nominowani mogą być pisarze z całego świata, o ile ich prace są napisane w języku angielskim i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Zwycięzca otrzymuje 50 tys. funtów, zaś pozostali finaliści - po 2500 funtów.

źródło: PAP, Bartłomiej Niedziński

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się