Iskry polecają: "Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy” Juliana Tuwima

Iskry polecają: "Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy” Juliana Tuwima

Iskry polecają: "Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy” Juliana Tuwima

Udostępnij

Na księgarniane półki powróciła „Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy” Juliana Tuwima. To monologi i skecze kabaretowe, humoreski, parodie, a nawet mniej lub bardziej poważne aforyzmy i sentencje – oto Tuwim, jakiego znamy chociażby z tomiku W oparach absurdu. Błyskotliwe poczucie humoru w połączeniu ze znakomitym warsztatem językowym i literackim sprawiają, że przy lekturze tej książki trudno zachować powagę.

Fabuła nigdy poety zbytnio nie interesowała, dlatego mini-opowiadania (m.in. słynny Ślusarz), oparte są przede wszystkim na rozmowie. Mamy tu ponadto: wywiad, wizytę, relację dziennikową, felietony (czasem pseudointerwencyjne), zarządzenie urzędowe i sprawozdania prasowe z wypadku. I listy. Listy prywatne, do redakcji, od redakcji, listy otwarte. A prócz tego niby odkrycie naukowe, recenzję nieistniejącego dzieła z dziedziny nieistniejącej nauki i hasło do słownika polszczyzny. Drugą część książki wypełniają miniaturowe prozy, to znaczy aforyzmy i sentencje. Tuwim uprawiał je w różnych okresach życia, różnie nazywając i stosownie do tytułu zmieniając nieco ich charakter. Tom zamykają teksty kilku skeczów i monologów, w tym część ogłoszonych po raz pierwszy.

Recenzje

Recenzja książki na portalu przykominku.pl
Recenzaj Izabeli Mikrut na blogu tu-czytam

Nagrody

Powołane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek jury Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2011 przyznało wyróżnienie honorowe Wydawnictwu Iskry za książkę Juliana Tuwima Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzm w kategorii Literatura Piękna. Opracowanie graficzne: Andrzej Barecki
Druk i oprawa: Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca S.A. w Krakowie
Data przyznania: 2013-05-11


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się