Iwasiów, Kuryluk i Sołtys nominowani do Nagrody im. Tuwima

Iwasiów, Kuryluk i Sołtys nominowani do Nagrody im. Tuwima

Iwasiów, Kuryluk i Sołtys nominowani do Nagrody im. Tuwima

Udostępnij

Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk i Paweł Sołtys zostali nominowani do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – poinformował Dom Literatury w Łodzi. Nazwisko laureatki lub laureata zostanie ogłoszone podczas gali Festiwalu Puls Literatury zaplanowanej na 18 grudnia.

„W 2021 roku wśród nominowanych do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, a ufundowanej przez Urząd Miasta Łodzi znaleźli się Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk i Paweł Sołtys. Laureata lub laureatkę poznamy 18 grudnia o godz. 18.00 w trakcie Gali Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, która odbędzie się w Monopolis” – poinformował Dom Literatury w Łodzi.

Nominowanych wybrało jury w składzie: Barbara Piegdoń-Adamczyk (przewodnicząca), Kacper Bartczak, Anna Marchewka, Maciej Robert (sekretarz Nagrody), Maciej Świerkocki. Nagroda przyznawana jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

Ewa Kuryluk to malarka, pisarka, historyczka sztuki, fotografka, autorka instalacji plastycznych. Ma na koncie liczne publikacje eseistyczne z dziedziny historii sztuki, jak również trzy tomy historii rodzinnych „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości”, „Frascati” i „Feluni” - wszystkie nominowane były do Nagrody Literackiej Nike.

Poetka, prozaiczka i literaturoznawczyni Inga Iwasiów po raz pierwszy do Nagrody im. Tuwima nominowana była dwa lata temu. Jest autorką opowiadań, tomików poetyckich oraz rozpraw i esejów, w których zajmuje się literaturą polską XX i XXI w. Jej powieść „Bambino” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia.

Paweł Sołtys za swój prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Za drugą książkę „Nieradość” otrzymał nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Sołtys jest też muzykiem i autorem piosenek; jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt.

Ufundowana przez łódzki magistrat nagroda w wysokości 50 tys. zł zostanie wręczona po raz dziewiąty. Jej laureatami są Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert i Wojciech Nowicki.

Wyróżnienie nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali, która będzie finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury. W programie imprezy, odbywającej się od 10 do 18 grudnia pod hasłem „Pamięci, przemów!”, znajdą się spotkania literackie, panele dyskusyjne, koncerty oraz rozstrzygnięcia kilku konkursów dla poetów i prozaików.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja poświęcona będzie różnorodnym formom pamięci historycznej - nieznanym narracjom kobiet, ludowej historii Polski, opowieściom o historiach regionów, które wymykają się oficjalnej, homogenicznej historii Polski, historii słowiańskich wierzeń, historiom alternatywnym i fantazmatom oraz wszystkim narracjom redefiniującym nasze podejście do przeszłości i jej interpretacji.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się