Iwona Chmielewska w finale Nagrody im. Hansa Christiana Andersena!

Iwona Chmielewska w finale Nagrody im. Hansa Christiana Andersena!

Iwona Chmielewska w finale Nagrody im. Hansa Christiana Andersena!

Udostępnij

Ogłoszono krótką listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Wśród finalistów w kategorii ilustratorów znalazła się Iwona Chmielewska.

Nominowani autorzy:

 • María Cristina Ramos z Argentyny,
 • Bart Moeyaert z Belgii,
 • Marie-Aude Murail z Francji,
 • Farhad Hassanzadeh z Iranu,
 • Peter Svetina ze Słowenii,
 • Jacqueline Woodson z USA.

Nominowani ilustratorzy:

 • Isabelle Arsenault z Kanady,
 • Seizo Tashima z Japonii,
 • Sylvia Weve z Holandii,
 • Iwona Chmielewska z Polski,
 • Elena Odriozola z Hiszpanii,
 • Albertine ze Szwajcarii.

Przyznawana co dwa lata przez IBBY za całokształt twórczości autorom i ilustratorom książek dla dzieci Nagroda im. Hansa Christiana Andersena nazywana jest też „Małym Noblem”.

Iwona Chmielewska po raz pierwszy została nominowana do nagrody dwa lata temu. Jest ona drugą polską twórczynią, która trafiła na krótką listę nominacji. Do tej pory udało się to jeszcze Zbigniewowi Rychlickiemu, wybitnemu polskiemu grafikowi i ilustratratowi, który był jedynym jak na razie polskim laureatem “Małego Nobla”. Otrzymał go w 1982 roku.

Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Znają ją i doceniają również czytelnicy zagraniczni. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową Oczy oraz za Maum.Dom duszy z tekstem Heekyoung Kim. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana zostanie po raz 64. w kategorii literackiej, a 54. w kategorii graficznej. Przez lata była to jedyna międzynarodowa nagroda przyznawana twórcom dziecięcym (od 2002 roku jest jeszcze Nagroda im. Astrid Lindgren). Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People). Z okazji przyznania nagrody ukazuje się specjalny numer czasopisma „Bookbird”, w którym zamieszczane są nazwiska i biogramy nominowanych, a także sprawozdanie z obrad jury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się