IX Festiwal Stolica Języka Polskiego od niedzieli w Zamościu i Szczebrzeszynie
Spektakle, koncerty, spotkania z autorami, rozmowy o języku i literaturze oraz o życiu i twórczości Sławomira Mrożka zaplanowano podczas IX edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Impreza odbędzie się 30 lipca w Zamościu oraz od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie.
Prezes festiwalu Piotr Duda powiedział PAP, że uczestnicy siedmiodniowego festiwalu wezmą udział w spotkaniach autorskich, rozmowach o twórcach poezji, dramatów, tekstów piosenek. "To impreza interdyscyplinarna, ale z wiodącą rolą literatury" – zaznaczył dodając, że wieczorami na scenie zaplanowano koncerty i czytania dramatów.
Wymieniając najważniejsze punkty imprezy wskazał czytanie dramatu "Złodziej" Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu Jerzego Radziwiłłowicza, Adama Ferencego, Grażyny Barszczewskiej, Roberta Więckiewicza i Michała Wójtowicza (1 sierpnia, 20.15). Wcześniej (19.00) zaplanowano rozmowę o dramatach Wiesława Myśliwskiego z udziałem badaczy jego twórczości: Wojciecha Bonowicza i Tomasza Bocheńskiego.
Duda przypomniał, że tegorocznym patronem festiwalu będzie Sławomir Mrożek, którego dziesiąta rocznica śmierci przypada 15 sierpnia tego roku.
"Będziemy go przypominać, ale też poznawać" – powiedział kurator pasma patrona Janusz Majcherek i stwierdził, że Mrożek – jako wirtuoz polszczyzny i znakomity pisarz - ma swoje miejsce w historii literatury i teatru. "Ale - jak to z klasykami bywa – troszkę się patynują" - dodał.
"Nasza znajomość Mrożka już w tej chwili nie jest wolna od stereotypów i powtarzania łatwych formuł. W ostatnich kilkunastu latach ukazało się tyle niezwykłej wagi tekstów Mrożka, że one kompletnie zmieniają jego wizerunek i naszą o nim dotychczasową wiedzę" – powiedział Majcherek.
Jak podał, codziennie podczas festiwalu zaplanowano rozmowę poświęconą życiu i twórczości Mrożka, m.in. z Jackiem Fedorowiczem, aktorem i reżyserem Jarosławem Gajewskim, autorką biografii pisarza Anną Nasiłowską, wdową po pisarzu Susaną Osorio-Mrożek i reżyserem Maciejem Englertem. "Rozmowom będzie towarzyszył aktor, który będzie czytał jedno lub dwa krótkie opowiadania Mrożka z późnego okresu" – dodał kurator. Zapowiedział także wystawę rysunków Mrożka, której wernisaż zaplanowano 31 lipca o godz. 14 w galerii festiwalowej.
W programie – podali organizatorzy festiwalu – zaplanowano m.in. monodram w wykonaniu Łukasza Lewandowskiego "Historia Jakuba", koncert Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, wydarzenie poetycko-muzyczne "Nic dwa razy" z udziałem Grażyny Szapołowskiej i koncert Mietka Szcześniaka "Nierówni". Przedostatniego dnia Stolicy Języka Polskiego (4 sierpnia, 19.30) wręczona zostanie nagroda "Człowiek słowa" i statuetka chrząszcza. Wyróżnienie co roku otrzymują osoby, które poprzez twórczość pokazują piękno polszczyzny.
Kuratorka Małej Stolicy Katarzyna Stoparczyk powiedziała, że przygotowano także program dla dzieci i młodzieży. Stwierdziła, że dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami. "Układaliśmy program, żeby +złapać+ młodego widza, przykuć jego uwagę i żeby on z nami został na jego prawach i warunkach" – powiedziała wyjaśniając, że dziecko rozwija się przez ruch i zabawę. "Dlatego próbujemy kompilować program Małej Stolicy – i robimy to od lat – żeby dziecko mogło współuczestniczyć" – stwierdziła.
Mówiąc o programie dla dzieci i młodzieży wymieniła: spotkania z autorami książek dla dzieci Justyną Bednarek, Wojciechem Widłakiem, dziennikarzem i działaczem na rzecz ochrony przyrody Adamem Wajrakiem, literaturoznawcą Michałem Rusinkiem. Natomiast rozmowy z autorami książek Iloną Wiśniewską, Andrzejem Grabowskim, Aleksandrą Herzyk i Marcinem Szczygielskim poprowadzi nastoletnia blogerka Maja Sołtysik.
Stoparczyk zaprosiła także na dyskusje społeczne o potrzebach i literaturze dla młodzieży, w tym debatę "Co czytają nastolatkowie?".
"Festiwal toczy się w powolnej atmosferze pozwalającej na dłuższy namysł, poważne rozmowy i zagłębienie się w twórczości wybranego patrona" – wyjaśnił prezes festiwalu.
Duda zwrócił także uwagę na przyrodę Szczebrzeszyna, która – stwierdził – doskonale współgra z rozmowami o literaturze podczas festiwalu. "Tuż przy scenie mamy rzekę Wieprz, pięknie falujące na wietrze trzciny, mgły, które wstają nad łąkami i piękny, polski język, którego słuchamy" – powiedział i przypomniał, że festiwal odbywa się w plenerze.
Program imprezy dostępny jest na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Festiwal rozpocznie się 30 lipca na Rynku Wodnym w Zamościu. Następnego dnia przeniesie się do Szczebrzeszyna, gdzie potrwa do 5 sierpnia.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/
źródło: https://dzieje.pl