IX Festiwal Stolica Języka Polskiego od niedzieli w Zamościu i Szczebrzeszynie

IX Festiwal Stolica Języka Polskiego od niedzieli w Zamościu i Szczebrzeszynie

IX Festiwal Stolica Języka Polskiego od niedzieli w Zamościu i Szczebrzeszynie

Udostępnij

Spektakle, koncerty, spotkania z autorami, rozmowy o języku i literaturze oraz o życiu i twórczości Sławomira Mrożka zaplanowano podczas IX edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Impreza odbędzie się 30 lipca w Zamościu oraz od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie.

Prezes festiwalu Piotr Duda powiedział PAP, że uczestnicy siedmiodniowego festiwalu wezmą udział w spotkaniach autorskich, rozmowach o twórcach poezji, dramatów, tekstów piosenek. "To impreza interdyscyplinarna, ale z wiodącą rolą literatury" – zaznaczył dodając, że wieczorami na scenie zaplanowano koncerty i czytania dramatów.

Wymieniając najważniejsze punkty imprezy wskazał czytanie dramatu "Złodziej" Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu Jerzego Radziwiłłowicza, Adama Ferencego, Grażyny Barszczewskiej, Roberta Więckiewicza i Michała Wójtowicza (1 sierpnia, 20.15). Wcześniej (19.00) zaplanowano rozmowę o dramatach Wiesława Myśliwskiego z udziałem badaczy jego twórczości: Wojciecha Bonowicza i Tomasza Bocheńskiego.

Duda przypomniał, że tegorocznym patronem festiwalu będzie Sławomir Mrożek, którego dziesiąta rocznica śmierci przypada 15 sierpnia tego roku.

"Będziemy go przypominać, ale też poznawać" – powiedział kurator pasma patrona Janusz Majcherek i stwierdził, że Mrożek – jako wirtuoz polszczyzny i znakomity pisarz - ma swoje miejsce w historii literatury i teatru. "Ale - jak to z klasykami bywa – troszkę się patynują" - dodał.

"Nasza znajomość Mrożka już w tej chwili nie jest wolna od stereotypów i powtarzania łatwych formuł. W ostatnich kilkunastu latach ukazało się tyle niezwykłej wagi tekstów Mrożka, że one kompletnie zmieniają jego wizerunek i naszą o nim dotychczasową wiedzę" – powiedział Majcherek.

Jak podał, codziennie podczas festiwalu zaplanowano rozmowę poświęconą życiu i twórczości Mrożka, m.in. z Jackiem Fedorowiczem, aktorem i reżyserem Jarosławem Gajewskim, autorką biografii pisarza Anną Nasiłowską, wdową po pisarzu Susaną Osorio-Mrożek i reżyserem Maciejem Englertem. "Rozmowom będzie towarzyszył aktor, który będzie czytał jedno lub dwa krótkie opowiadania Mrożka z późnego okresu" – dodał kurator. Zapowiedział także wystawę rysunków Mrożka, której wernisaż zaplanowano 31 lipca o godz. 14 w galerii festiwalowej.

W programie – podali organizatorzy festiwalu – zaplanowano m.in. monodram w wykonaniu Łukasza Lewandowskiego "Historia Jakuba", koncert Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, wydarzenie poetycko-muzyczne "Nic dwa razy" z udziałem Grażyny Szapołowskiej i koncert Mietka Szcześniaka "Nierówni". Przedostatniego dnia Stolicy Języka Polskiego (4 sierpnia, 19.30) wręczona zostanie nagroda "Człowiek słowa" i statuetka chrząszcza. Wyróżnienie co roku otrzymują osoby, które poprzez twórczość pokazują piękno polszczyzny.

Kuratorka Małej Stolicy Katarzyna Stoparczyk powiedziała, że przygotowano także program dla dzieci i młodzieży. Stwierdziła, że dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami. "Układaliśmy program, żeby +złapać+ młodego widza, przykuć jego uwagę i żeby on z nami został na jego prawach i warunkach" – powiedziała wyjaśniając, że dziecko rozwija się przez ruch i zabawę. "Dlatego próbujemy kompilować program Małej Stolicy – i robimy to od lat – żeby dziecko mogło współuczestniczyć" – stwierdziła.

Mówiąc o programie dla dzieci i młodzieży wymieniła: spotkania z autorami książek dla dzieci Justyną Bednarek, Wojciechem Widłakiem, dziennikarzem i działaczem na rzecz ochrony przyrody Adamem Wajrakiem, literaturoznawcą Michałem Rusinkiem. Natomiast rozmowy z autorami książek Iloną Wiśniewską, Andrzejem Grabowskim, Aleksandrą Herzyk i Marcinem Szczygielskim poprowadzi nastoletnia blogerka Maja Sołtysik.

Stoparczyk zaprosiła także na dyskusje społeczne o potrzebach i literaturze dla młodzieży, w tym debatę "Co czytają nastolatkowie?".

"Festiwal toczy się w powolnej atmosferze pozwalającej na dłuższy namysł, poważne rozmowy i zagłębienie się w twórczości wybranego patrona" – wyjaśnił prezes festiwalu.

Duda zwrócił także uwagę na przyrodę Szczebrzeszyna, która – stwierdził – doskonale współgra z rozmowami o literaturze podczas festiwalu. "Tuż przy scenie mamy rzekę Wieprz, pięknie falujące na wietrze trzciny, mgły, które wstają nad łąkami i piękny, polski język, którego słuchamy" – powiedział i przypomniał, że festiwal odbywa się w plenerze.

Program imprezy dostępny jest na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Festiwal rozpocznie się 30 lipca na Rynku Wodnym w Zamościu. Następnego dnia przeniesie się do Szczebrzeszyna, gdzie potrwa do 5 sierpnia.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się