Jacek Komuda laureatem nagrody „Strażnik Pamięci”

Jacek Komuda laureatem nagrody „Strażnik Pamięci”

Jacek Komuda laureatem nagrody „Strażnik Pamięci”

Udostępnij

W Muzeum Historii Polski w Warszawie wręczono nagrody „Strażnik Pamięci 2023”, przyznane przez tygodnik „Do Rzeczy”. W kategorii Instytucja nagrodzono szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w kategorii Mecenas laureatem została TVP, a w kategorii Twórca – pisarz Jacek Komuda.

W Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej w środę odbyła się gala wręczenia 11. edycji nagród „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy”. Nagrody przyznawane są tym, którzy „dbają o naszą tożsamość narodową i historię”.

„Uroczyście przekazuję organizatorom 11. gali nagrody »Strażnik Pamięci« okolicznościowy dar – Flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy ona i umacnia pokolenia Polaków, będąc świadkiem historii ojczystej i widomym znakiem patriotyzmu” – napisał do uczestników gali prezydent Andrzej Duda dodając, że flaga „przypomina o najdawniejszych tradycjach i skarbach kultury naszej narodowej wspólnoty”.

„Eksponujcie ją państwo z dumą i radością jako oznakę wielowiekowego dziedzictwa wartości, które stanowią fundament polskiej tożsamości oraz jako przejaw znakomitego wkładu w osiągnięcia zachodniej cywilizacji, a także szczególnego etosu wolności, solidarności, którym nasi rodacy dzielą się z innymi narodami” – zaapelował prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała jego doradczyni Barbara Ferdyszak-Radziejowska.

„Niech i dziś jej widok pobudza każdego z nas do wykorzystywania własnych talentów i pasji dla wspólnego dobra oraz zbudowania nowoczesnej, bezpiecznej i silnej Rzeczypospolitej. Niech będzie wyzwaniem do urzeczywistnienia mądrych koncepcji i rozwiązań pozwalających skutecznie podejmować wyzwania przyszłości” – napisał w liście prezydent RP. „Niech inspiruje nas również do współtworzenia kultury wzajemnego zrozumienia i życzliwości” – zakończył swój list Andrzej Duda.

List do uczestników i organizatorów gali skierowała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Wszyscy mamy świadomość wagi przechowywania i przekazywania następnym pokoleniom dziedzictwa duchowego oraz materialnego polskiego narodu. Na przestrzeni stuleci w obronie kulturowego dorobku nasi rodacy poświęcili życie. Historyczna spuścizna, a także wiara naszych ojców dawały nieustannie i dają Polakom siły, by mimo przeciwieństw losu, niszczących nas ideologii oraz systemów wytrwać w poczuciu polskości w poszanowaniu wartości nam bliskich” – napisała marszałek Sejmu.

W kategorii Instytucja statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” otrzymał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński za „determinację i skuteczność, z którymi dążył do zbudowania Muzeum Historii Polski”. Laudację wygłosił i nagrodę wręczył publicysta „Do Rzeczy” Piotr Gociek. „To nagroda dla instytucji, jaką jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gdyby nie wizja i wola polityczna Lecha Kaczyńskiego, a później Jarosława Kaczyńskiego – to my tego wszystkiego nie moglibyśmy zrobić. Na szczęście wiele osób i instytucji uwierzyło w tę wizję, którą zrealizowaliśmy wspólnie” – powiedział po odebraniu nagrody szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że „to jest na pewno nagroda dla bardzo wielu osób i instytucji”. „To by się samo nie zrobiło, (...), myśmy faktycznie podeszli do naszej pracy jak do obowiązku, który trzeba zrealizować. Można zrealizować. To jeszcze raz kwestia woli i sprawczości” – podkreślił. „To wszystko było realizacją żelaznej woli i pięknej wizji pięknej Polski, która ma m.in. także godne instytucje pamięci. (...) Piękną polską kulturę można instytucjonalizować, upowszechniać i wzmacniać na różne sposoby. Dzięki swoim instytucjom Polska jest znacznie silniejsza” – ocenił Piotr Gliński.

W kategorii Instytucja wyróżnienia otrzymały Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

W kategorii Mecenas nagrodę „Strażnika Pamięci 2023” otrzymała Telewizja Polska S.A. za „finansowanie filmów i sztuk teatralnych poświęconych polskiej historii i trosce o polską niepodległość”.

„Cieszy, że na antenach Telewizji Polskiej znajdziemy wiele wartościowych produkcji, które przybliżają Polakom naszą historię i troszczą się o naszą tożsamość. Znacząco zwiększono również budżet przeznaczony na kulturę, dzięki czemu coraz częściej gości ona w naszych domach, a korzystają na tym nie tylko Polacy, ale również polscy twórcy” – powiedział w laudacji redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl Karol Gac. Statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” odebrała dyrektor Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP Joanna Snochowska-Majer.

Wyróżnienia w kategorii Mecenas otrzymali: Alior Bank za wspieranie aktywności patriotycznej i historycznej, Michał Bożek m.in. za finansowanie odbudowy i renowację zamku w Grodźcu Śląskim oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. za „„wspieranie działalności patriotycznej i polskiej pamięci historycznej”.

W tym roku statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” w kategorii Twórca odebrał pisarz Jacek Komuda. Przyznano mu ją „wielką wartość twórczości literackiej dla budzenia i zachowania polskiej pamięci historycznej”. Kapituła w szczególności doceniła takie jego powieści, jak: „Diabeł Łańcucki” i „Banita”, „Hubal”, „Westerplatte” i „Wizna”.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano pisarzowi Wiesławowi Helakowi za „znaczenie jego powieści obrazujących życie na polskich kresach” oraz pisarzowi i pieśniarzowi prof. Jackowi Kowalskiemu „za troskę o przywrócenie polskiej kulturze dziedzictwa sarmackiego”.

Podobnie jak w latach ubiegłych portal DoRzeczy.pl przyznał nagrodę specjalną. Otrzymał ją z rąk publicystki tygodnika Zuzanny Dąbrowskiej kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ks. Tomasz Trzaska.

Na koniec gali wręczono nagrodę specjalną „Strażnik Wartości – CUSTOS VIRTUTUM” przyznawaną pod patronatem tygodnika „Do Rzeczy” przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (IWPW). Nagrodę tę dyr. IWPW prof. Maciej Szymański i redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” wręczyli anglistce, germanistce, byłej ambasador Słowacji przy Stolicy Apostolskiej Dagmarze Babcanovej.

Redakcja tygodnika „Do Rzeczy” od 2013 roku wyróżnia” osoby i instytucje, które często wbrew trudnościom pielęgnują i promują polską tożsamość”. Kandydatów do nagrody mogą również zgłaszać listownie i e-mailowo czytelnicy tygodnika.

Współorganizatorami wydarzenia były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się