Jacek Komuda laureatem nagrody „Strażnik Pamięci”
W Muzeum Historii Polski w Warszawie wręczono nagrody „Strażnik Pamięci 2023”, przyznane przez tygodnik „Do Rzeczy”. W kategorii Instytucja nagrodzono szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w kategorii Mecenas laureatem została TVP, a w kategorii Twórca – pisarz Jacek Komuda.
W Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej w środę odbyła się gala wręczenia 11. edycji nagród „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy”. Nagrody przyznawane są tym, którzy „dbają o naszą tożsamość narodową i historię”.
„Uroczyście przekazuję organizatorom 11. gali nagrody »Strażnik Pamięci« okolicznościowy dar – Flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy ona i umacnia pokolenia Polaków, będąc świadkiem historii ojczystej i widomym znakiem patriotyzmu” – napisał do uczestników gali prezydent Andrzej Duda dodając, że flaga „przypomina o najdawniejszych tradycjach i skarbach kultury naszej narodowej wspólnoty”.
„Eksponujcie ją państwo z dumą i radością jako oznakę wielowiekowego dziedzictwa wartości, które stanowią fundament polskiej tożsamości oraz jako przejaw znakomitego wkładu w osiągnięcia zachodniej cywilizacji, a także szczególnego etosu wolności, solidarności, którym nasi rodacy dzielą się z innymi narodami” – zaapelował prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała jego doradczyni Barbara Ferdyszak-Radziejowska.
„Niech i dziś jej widok pobudza każdego z nas do wykorzystywania własnych talentów i pasji dla wspólnego dobra oraz zbudowania nowoczesnej, bezpiecznej i silnej Rzeczypospolitej. Niech będzie wyzwaniem do urzeczywistnienia mądrych koncepcji i rozwiązań pozwalających skutecznie podejmować wyzwania przyszłości” – napisał w liście prezydent RP. „Niech inspiruje nas również do współtworzenia kultury wzajemnego zrozumienia i życzliwości” – zakończył swój list Andrzej Duda.
List do uczestników i organizatorów gali skierowała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Wszyscy mamy świadomość wagi przechowywania i przekazywania następnym pokoleniom dziedzictwa duchowego oraz materialnego polskiego narodu. Na przestrzeni stuleci w obronie kulturowego dorobku nasi rodacy poświęcili życie. Historyczna spuścizna, a także wiara naszych ojców dawały nieustannie i dają Polakom siły, by mimo przeciwieństw losu, niszczących nas ideologii oraz systemów wytrwać w poczuciu polskości w poszanowaniu wartości nam bliskich” – napisała marszałek Sejmu.
W kategorii Instytucja statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” otrzymał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński za „determinację i skuteczność, z którymi dążył do zbudowania Muzeum Historii Polski”. Laudację wygłosił i nagrodę wręczył publicysta „Do Rzeczy” Piotr Gociek. „To nagroda dla instytucji, jaką jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gdyby nie wizja i wola polityczna Lecha Kaczyńskiego, a później Jarosława Kaczyńskiego – to my tego wszystkiego nie moglibyśmy zrobić. Na szczęście wiele osób i instytucji uwierzyło w tę wizję, którą zrealizowaliśmy wspólnie” – powiedział po odebraniu nagrody szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.
Zwrócił uwagę, że „to jest na pewno nagroda dla bardzo wielu osób i instytucji”. „To by się samo nie zrobiło, (...), myśmy faktycznie podeszli do naszej pracy jak do obowiązku, który trzeba zrealizować. Można zrealizować. To jeszcze raz kwestia woli i sprawczości” – podkreślił. „To wszystko było realizacją żelaznej woli i pięknej wizji pięknej Polski, która ma m.in. także godne instytucje pamięci. (...) Piękną polską kulturę można instytucjonalizować, upowszechniać i wzmacniać na różne sposoby. Dzięki swoim instytucjom Polska jest znacznie silniejsza” – ocenił Piotr Gliński.
W kategorii Instytucja wyróżnienia otrzymały Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.
W kategorii Mecenas nagrodę „Strażnika Pamięci 2023” otrzymała Telewizja Polska S.A. za „finansowanie filmów i sztuk teatralnych poświęconych polskiej historii i trosce o polską niepodległość”.
„Cieszy, że na antenach Telewizji Polskiej znajdziemy wiele wartościowych produkcji, które przybliżają Polakom naszą historię i troszczą się o naszą tożsamość. Znacząco zwiększono również budżet przeznaczony na kulturę, dzięki czemu coraz częściej gości ona w naszych domach, a korzystają na tym nie tylko Polacy, ale również polscy twórcy” – powiedział w laudacji redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl Karol Gac. Statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” odebrała dyrektor Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP Joanna Snochowska-Majer.
Wyróżnienia w kategorii Mecenas otrzymali: Alior Bank za wspieranie aktywności patriotycznej i historycznej, Michał Bożek m.in. za finansowanie odbudowy i renowację zamku w Grodźcu Śląskim oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. za „„wspieranie działalności patriotycznej i polskiej pamięci historycznej”.
W tym roku statuetkę „Strażnika Pamięci 2023” w kategorii Twórca odebrał pisarz Jacek Komuda. Przyznano mu ją „wielką wartość twórczości literackiej dla budzenia i zachowania polskiej pamięci historycznej”. Kapituła w szczególności doceniła takie jego powieści, jak: „Diabeł Łańcucki” i „Banita”, „Hubal”, „Westerplatte” i „Wizna”.
Wyróżnienia w tej kategorii przyznano pisarzowi Wiesławowi Helakowi za „znaczenie jego powieści obrazujących życie na polskich kresach” oraz pisarzowi i pieśniarzowi prof. Jackowi Kowalskiemu „za troskę o przywrócenie polskiej kulturze dziedzictwa sarmackiego”.
Podobnie jak w latach ubiegłych portal DoRzeczy.pl przyznał nagrodę specjalną. Otrzymał ją z rąk publicystki tygodnika Zuzanny Dąbrowskiej kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ks. Tomasz Trzaska.
Na koniec gali wręczono nagrodę specjalną „Strażnik Wartości – CUSTOS VIRTUTUM” przyznawaną pod patronatem tygodnika „Do Rzeczy” przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (IWPW). Nagrodę tę dyr. IWPW prof. Maciej Szymański i redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” wręczyli anglistce, germanistce, byłej ambasador Słowacji przy Stolicy Apostolskiej Dagmarze Babcanovej.
Redakcja tygodnika „Do Rzeczy” od 2013 roku wyróżnia” osoby i instytucje, które często wbrew trudnościom pielęgnują i promują polską tożsamość”. Kandydatów do nagrody mogą również zgłaszać listownie i e-mailowo czytelnicy tygodnika.
Współorganizatorami wydarzenia były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym przez prezydenta Andrzeja Dudę.
źródło: PAP, Grzegorz Janikowski
Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna