Jak legalnie czytać ebooki za darmo
Rozwój technologii sprawił, że dostęp do literatury jest większy niż kiedykolwiek. Powstanie książek w wersji elektronicznej pociągnęło za sobą otwarcie cyfrowych bibliotek oraz internetowych przestrzeni, które umożliwiają darmowe – i co ważne legalne – korzystanie z ebooków. Poniżej krótki przewodnik po inicjatywach promujących nowoczesne czytelnictwo.
Miejscem, gdzie najczęściej nabywa się ebooki są e-księgarnie. Na pewno warto okazjonalnie wydać więcej pieniędzy na ciekawe publikacje, zwłaszcza gorące nowości wydawnicze. Jednak interesującą alternatywą jest korzystanie z wartościowych ebooków, które można pobrać z Internetu – legalnie i całkowicie za darmo.
Zachęcamy do czytania e-booków po prostu zgodnie z prawem i wolą twórców, czyli z legalnych źródeł – mówi Szymon Majewski z Fundacji „Legalna Kultura”. - Takie ebooki są dostępne na stronach wydawnictw i stron, które je oferują. Jeśli mamy wątpliwości, czy witryna z której chcemy skorzystać działa zgodnie z prawem - zachęcamy do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem:
http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki
Wśród najczęściej odwiedzanych serwisów z darmowymi ebookami są:
Wolnelektury.pl - rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od .PDF do .MOBI. Tytuły są darmowe, ponieważ w bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły. Z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska zebrano je w jednym miejscu. Zawierają się tu również wydawnictwa oparte na licencji Creative Commons.
Najpierwprzeczytaj.pl - witryna, za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji. Serwis ten promuje pisarzy, którzy są nieznani w świecie szeroko pojętej literatury, dlatego też twórcy strony nawołują do dobrowolnego docenienia autora danej powieści, poprzez przekazanie mu dowolnej kwoty w postaci darowizny.
e-Publikacje Nauki Polskiej - epnp.pl - to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z polskich ośrodków naukowych. Znajduje się tu również bogata oferta darmowych ebooków.
BooKto.pl – portal, który zgromadził największą bazę ebooków dostępnych w polskich e-księgarniach. W serwisie, obok listy płatnych tytułów, znajdują się oddzielne katalogi: self-publishing oraz darmowe ebooki, oferujące darmowe e-książki z legalnych źródeł.
Bookini.pl - ogromna baza blisko 3 tysięcy darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale nie tylko. Nie brakuje lektur, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla uczniów.
Dostęp do bezpłatnych ebooków oferują również biblioteki publiczne w wielu miastach. Zwykle warunkiem wypożyczenia jest posiadanie karty bibliotecznej w danej placówce. Wówczas możliwość czytania wielu tysięcy książek elektronicznych jest już na wyciągnięcie czytnika.
- Obserwacja wzrostu rynku ebooków w Polsce pozwala stwierdzić, że coraz chętniej korzystamy z książek w wersji elektronicznej – mówi Paweł Horbaczewski, prezes Arta Tech, producenta czytników inkBOOK. – Szeroki dostęp do bezpłatnych zasobów ebooków z pewnością przełoży się na dalszy wzrost tego trendu. Możemy tym samym zaprzeczyć twierdzeniom, zgodnie z którym nowoczesne technologie odgradzają nas od literatury. Mamy nadzieję, że wspomniane inicjatywy będą miały swój znaczący udział w promowaniu nowoczesnego czytelnictwa.
Serdecznie zapraszam
Mariusz
. Zapraszam na http://www.wilczynski-nowele.pl i na Youtube – wpiszcie: wojciech wilczynski nowele. Pozdrawiam serdecznie. Wojciech Wilczyński