Jak legalnie czytać ebooki za darmo - legalnakultura.pl

Jak legalnie czytać ebooki za darmo - legalnakultura.pl

Jak legalnie czytać ebooki za darmo

Udostępnij

Rozwój technologii sprawił, że dostęp do literatury jest większy niż kiedykolwiek. Powstanie książek w wersji elektronicznej pociągnęło za sobą otwarcie cyfrowych bibliotek oraz internetowych przestrzeni, które umożliwiają darmowe – i co ważne legalne – korzystanie z ebooków. Poniżej krótki przewodnik po inicjatywach promujących nowoczesne czytelnictwo.

 

Miejscem, gdzie najczęściej nabywa się ebooki są e-księgarnie. Na pewno warto okazjonalnie wydać więcej pieniędzy na ciekawe publikacje, zwłaszcza gorące nowości wydawnicze. Jednak interesującą alternatywą jest korzystanie z wartościowych ebooków, które można pobrać z Internetu – legalnie i całkowicie za darmo.

 Zachęcamy do czytania e-booków po prostu zgodnie z prawem i wolą twórców, czyli z legalnych źródeł – mówi Szymon Majewski z Fundacji „Legalna Kultura”. - Takie ebooki są dostępne na stronach wydawnictw i stron, które je oferują. Jeśli mamy wątpliwości, czy witryna z której chcemy skorzystać działa zgodnie z prawem - zachęcamy do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem: 

http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

Wśród najczęściej odwiedzanych serwisów z darmowymi ebookami są:

Wolnelektury.pl - rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od .PDF do .MOBI. Tytuły są darmowe, ponieważ w bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły. Z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska zebrano je w jednym miejscu. Zawierają się tu również wydawnictwa oparte na licencji Creative Commons.

Najpierwprzeczytaj.pl - witryna, za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji. Serwis ten promuje pisarzy, którzy są nieznani w świecie szeroko pojętej literatury, dlatego też twórcy strony nawołują do dobrowolnego docenienia autora danej powieści, poprzez przekazanie mu dowolnej kwoty w postaci darowizny.

e-Publikacje Nauki Polskiej - epnp.pl - to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z polskich ośrodków naukowych. Znajduje się tu również bogata oferta darmowych ebooków.

BooKto.pl – portal, który zgromadził największą bazę ebooków dostępnych w polskich e-księgarniach. W serwisie, obok listy płatnych tytułów, znajdują się oddzielne katalogi: self-publishing oraz darmowe ebooki, oferujące darmowe e-książki z legalnych źródeł.

Bookini.pl - ogromna baza blisko 3 tysięcy darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale nie tylko. Nie brakuje lektur, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla uczniów.

Dostęp do bezpłatnych ebooków oferują również biblioteki publiczne w wielu miastach. Zwykle warunkiem wypożyczenia jest posiadanie karty bibliotecznej w danej placówce. Wówczas możliwość czytania wielu tysięcy książek elektronicznych jest już na wyciągnięcie czytnika.

- Obserwacja wzrostu rynku ebooków w Polsce pozwala stwierdzić, że coraz chętniej korzystamy z książek w wersji elektronicznej – mówi Paweł Horbaczewski, prezes Arta Tech, producenta czytników inkBOOK. – Szeroki dostęp do bezpłatnych zasobów ebooków z pewnością przełoży się na dalszy wzrost tego trendu. Możemy tym samym zaprzeczyć twierdzeniom, zgodnie z którym nowoczesne technologie odgradzają nas od literatury. Mamy nadzieję, że wspomniane inicjatywy będą miały swój znaczący udział w promowaniu nowoczesnego czytelnictwa.

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Mariusz
Mogą państwo znaleźć darmowe pozycje ebooków w naszej e-ksiegrani ebuczek.pl na stronie https://www.ebuczek.pl/1003-darmowe-ebooki

Serdecznie zapraszam
Mariusz
Wojciech Wilczyński
Na zadane pytanie o ebooki odpowiem, że są strony autorów i ma się książki i opowiadania za darmo. Ebooki po polsku i po hiszpańsku, ktorych jestem autorem, oraz darmowe audiobooki na Youtube są gratis. Cale książki, opowiadania i reportaże.
. Zapraszam na http://www.wilczynski-nowele.pl i na Youtube – wpiszcie: wojciech wilczynski nowele. Pozdrawiam serdecznie. Wojciech Wilczyński

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się