„Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne", Monika Drużyńska

„Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne", Monika Drużyńska

Jak oswoić potwory? - premiera magicznych opowiadań terapeutycznych dla najmłodszych

Udostępnij

Kilka dni temu miała miejsce premiera książki „Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne" autorstwa Moniki Drużyńskiej, psychopedagoga, nauczyciela wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.        

Każdy ma swoje „strachy”. Może być nim nowy braciszek, niemiły kolega, koszmar senny czy pierwszy dzień w przedszkolu. Razem z Nikoliną i Alkiem zajrzyj do „kącika poskramiania złości”, przygotuj ciasteczka i mleko dla nocnego stworka i pozbądź się swoich lęków! 

Wydawnictwo Skrzat zaprezentowało niedawno nowość, która z pewnością stanie się jedną z najbardziej pożądanych książek przez rodziców i wychowawców. „Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne” dotykają problemów najmłodszych, ale w sposób absolutnie niezwykły! Oddają magię ich świata i uwzględniają wrażliwość pociech. Opowiadania doskonale pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości dziecku oczekującemu narodzin rodzeństwa, mającemu problemy z kontrolowaniem emocji, nieśmiałością, czy miewającego nocne koszmary.


Kilka słów od autorki:

Drodzy Czytelnicy, jako psychopedagog, ale przede wszystkim mama dwójki dzieci, oddaję w Wasze ręce opowiadania terapeutyczne dedykowane najmłodszym – tym w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich lektura może stać się kluczem do emocjonalnego świata dziecka. Już dawno udowodniono, że wspólne czytanie niesie ze sobą wiele niepodważalnych korzyści. Wzmacnia więzi, rozwija wyobraźnię, budzi emocje, poszerza repertuar zachowań.
Szczególe miejsce zajmują opowiadania terapeutyczne. Na podstawie przygód bohaterów dziecko uczy się werbalizować uczucia, oswaja się z sytuacjami lękotwórczymi i poznaje sposoby radzenia sobie z nimi,co redukuje poziom napięcia i strachu. To wszystko składa się na funkcję psychoterapeutyczną.
Drugą, fundamentalną rolą opowiadań terapeutycznych jest psychoedukacja, czyli wspieranie rozwoju osobowości i procesu socjalizacyjnego malucha. W pozbawiony nachalności sposób można wprowadzać zmiany w zachowaniach niepożądanych, a także umacniać pozytywne wartości. 
Opowiadania terapeutyczne mogą być wykorzystywane nie tylko w chwili pojawienia się konkretnego problemu, lecz także profilaktycznie, aby zminimalizować naturalne dla wieku dziecięcego lęki. W tej książce znajdziecie dziesięć opowiadań o różnej tematyce.

1. Nowy gość w pałacu, czyli jak dostałam brata – dla dziecka oczekującego narodzin rodzeństwa lub zmagającego się z uczuciem zazdrości i potrzebą rywalizacji.
2. Już nie taki Mały Książę, czyli pierwszy dzień w przedszkolu – dla dziecka zaczynającego przygodę z przedszkolem, odczuwającego naturalny lęk przed nowym otoczeniem i rozłąką z rodzicami.
3. Niemiły Karolek, czyli jak rozprawić się ze złością  – dla dziecka mającego problem z kontrolowaniem złych emocji.
4. Strachy na lachy, czyli jak oswoić potwora  – dla dziecka miewającego nocne koszmary.
5. Nieśmiała Tośka, czyli moja nowa przyjaciółka – dla dziecka nieśmiałego i wycofanego w kontaktach rówieśniczych.
6. Pa, pa, czyli jak pożegnaliśmy kudłatego przyjaciela – dla dziecka, które przeżyło utratę kogoś lub czegoś ważnego.
7. Na pozór inny ktoś, czyli niezwykła Magi i jej wózek – dla dziecka mającego problem z akceptacją odmienności.
8. Jak ogień i woda, czyli rodzice Antka się rozwodzą  – dla dziecka,które przechodzi przez istotne zmiany w życiu rodzinnym.
9. Magiczne miejsce, czyli jak trafiłem do szpitala – dla dziecka, które czuje lęk przed badaniem, lekarzem lub szpitalem.
10. Dobre uczynki, czyli jak ocaliliśmy małego kosa  – dla dziecka, które stroni od pomagania innym.

Wierzę, że chwile spędzone na wspólnej lekturze opowiadań dostarczą wszystkim emocjonalnych przeżyć i przyczynią się do wielu sukcesów wy
- chowawczych, a także pomogą Waszemu dziecku uporządkować jego świat.

„Opowiadania terapeutyczne” to debiut Moniki Drużyńskiej – pedagoga, psychopedagoga, nauczyciela wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Książkę dopełniają znakomite ilustracje autorstwa Justyny Hołubowskiej-Chrząszczak.

Opinia o książce:

Autorka bloga NaKółkach.com, mama 5-letniego Arka, który zimą zachwycił wszystkich, wyruszając na wózku inwalidzkim nad Morskie Oko, pisze o książce: Bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci. Także dla dorosłych, którzy często mają problemy z przystępnym wytłumaczeniem maluchom pewnym zdarzeń, sytuacji, zachowań. Zawarte w książce historyjki prosto, ciekawie i przejrzyście wyjaśniają je i nakierowują na właściwą drogę, co może okazać się zbawienne w wielu sytuacjach. 

Opowiadania terapeutyczne dla najmłodszych to klucz do emocjonalnego świata dziecka. Każde dziecko ma swoje „potwory". Może być nim nowy braciszek, niemiły kolega, koszmar czy pierwszy dzień w przedszkolu. Na podstawie przygód bohaterów, w tym przypadku uroczego rodzeństwa: Nikoliny i Alka, dziecko uczy się werbalizować uczucia, oswaja z sytuacjami lękotwórczymi i poznaje sposoby radzenia sobie z nimi. Opowiadania te ponadto wspierają rozwój osobowości i procesu socjalizacyjnego malucha.

Kilka słów o autorce:

Monika Drużyńska  – mgr  pedagogiki  w  zakresie psychopedagogiki (Uniwersytet Łódzki); nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego; prywatnie mama dwójki dzieci.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się