Jak uratować małe księgarnie? Rusza nowy portal Wiedza Księgarza
Jesteśmy przekonani, że książka – mimo rozwoju mediów cyfrowych – nadal pozostaje najważniejszym elementem kultury, a dobrze prowadzona księgarnia – najlepszym miejscem dla czytelników. Tymczasem w Polsce spada czytelnictwo i znikają male autorskie księgarnie. Z myślą o takich księgarniach rusza strona WiedzaKsięgarza.pl, portal merytorycznego wsparcia, cyfrowy poradnik online, a zarazem platforma wymiany dobrych praktyk między księgarzami.
W każdej księgarni szukam ręki księgarza lub księgarki, która wybiera najważniejsze, najciekawsze książki, niekoniecznie muszą to być najnowsze pozycje. - mówi Justyna Sobolewska, dziennikarka pisząca o książkach i recenzentka literacka - Najbardziej mnie urzeka to, że księgarze to ludzie z entuzjazmem, którzy chcą animować życie wokół książek. – dodaje.
Tymczasem sytuacja małych księgarni z każdym dniem jest coraz trudniejsza. W Polsce działa ok. 150 niezależnych, autorskich księgarni. Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Oprócz ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką, decydujący wpływ mają zbyt wysokie czynsze, silna konkurencja dużych podmiotów detalicznych (sieci księgarskie, sieci marketów i supermarketów), a także „wojny cenowe” wywołane przez największych graczy na rynku. – czytamy w raporcie „Polski rynek książki 2015”, opracowanym przez Piotra Dobrołęckiego z Biblioteki Analiz.
Jesteśmy przekonani, że książka – mimo rozwoju mediów cyfrowych – nadal pozostaje najważniejszym elementem kultury, a dobrze prowadzona księgarnia – najlepszym miejscem dla czytelników szukających lektury z legalnego źródła. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura, która organizuje projekt.
WiedzaKsięgarza.pl w pigułce
Celem projektu WiedzaKsięgarza.pl jest poszerzenie wiedzy księgarzy poprzez porady, szkolenia i warsztaty online. Cyfrowy poradnik udostępnia poradniki tematyczne z zakresu m.in. marketingu i promocji, zdobywania funduszy, animacji kulturowej, rynku książki, prawa i edukacji. WiedzaKsięgarza.pl to także sieć kontaktów, która zrzesza małe księgarnie i jest przestrzenią do wymiany dobrych praktyk stosowanych w branży księgarskiej (do „bazy dobrych praktyk” zgłosiło się już około 100 księgarni). We współpracy z ekspertami cyfrowy poradnik dostarcza wiedzę wspierającą księgarzy w promocji czytelnictwa i trudnej konkurencji na rynku zdominowanym przez wielkie sieci księgarskie.
Jak Legalna Kultura wspiera księgarnie:
-
tworzenie wirtualnych poradników we współpracy z ekspertami pisarzami, wydawcami i blogerami książkowymi,
-
wymiana dobrych praktyk i doświadczeń znanych na rynku księgarskim,
-
tworzenie sieci kontaktów dla małych księgarni,
-
dostarczanie know-how z zakresu promocji czytelnictwa i rynku książki w Internecie (prawo w księgarni, media społecznościowe) oraz w lokalnych społecznościach (animacja kulturalna),
-
promocja małych, lokalnych księgarni z całej Polski,
-
przygotowanie gotowych rozwiązań edukacyjnych (scenariusze lekcji szkolnych w księgarniach).
Fundacja Legalna Kultura prowadzi społeczną kampanię edukacyjną promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury oraz postawę świadomego uczestnictwa w kulturze. W tym czasie Fundacja prowadziła pięć projektów, m.in. Otwarte Drzwi do Kultury, Kultura Na Widoku czy W czerni kina. Dzięki współpracy z ambasadorami i partnerami nasza kampania dotarła do setek tysięcy czytelników, widzów i słuchaczy. Sercem działalności jest strona www.legalnakultura.pl, na której działa jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.
Linki do wybranych wypowiedzi wideo:
Prof. Jerzy Bralczyk – księgarnia nie jest archaizmem
https://www.youtube.com/watch?v=E1GS-hDkCWg
Mariusz Cieślik o polskim rynku książki:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=pjEHwMdufLQ
Justyna Sobolewska o małych księgarniach:
https://www.youtube.com/watch?v=BttaaHPoMGw
Projekt jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie www.wiedzaksiegarza.pl