"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – druga edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży

"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – druga edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży

"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – druga edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży

Udostępnij

W konkursie organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarzy. Zapraszamy do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych, ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6000 znaków ze spacjami. Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie):

„Świat jest mały bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”

Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO.

Prace uczniów i uczennic szkół podstawowych oceni jury w składzie: Agnieszka Urbańska (dr nauk humanistycznych, autorka książek dla dzieci), Magdalena Zarębska (autorka książek dla najmłodszych, scenarzystka spektakli teatralnych dla dzieci), Marcin Pałasz (pisarz), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka, absolwentka filologii rosyjskiej), Anna Lemke- Sławińska (nauczycielka języka polskiego, autorka bloga edukacyjnego "bez.interpunkcji").

Najlepsze prace uczestników ze szkół ponadpodstawowych wyłonią natomiast: Jacek Bierut (poeta, prozaik, krytyk literacki), Dawid Szkoła (dr filologii polskiej, wykładowca akademicki, pisarz), Marta Mizuro (polonistka, redaktorka, dziennikarka), Olga Zaród (nauczycielka języka polskiego).

Na laureatów i laureatki czekają wyjątkowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją noblistki Olgi Tokarczuk.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” to przedsięwzięcie zainspirowane przez Fundację Olgi Tokarczuk i organizowane wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury. Jego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także zachęcanie do rozwijania kreatywności i wyobraźni poprzez własną twórczość. Pierwsza edycja konkursu, zorganizowana na przełomie 2020/21, cieszyła się dużym zainteresowaniem – w obu kategoriach wiekowych nadesłano ponad 400 prac.

Autorką plakatów konkursowych jest Joanna Gniady.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.literatura.wroclaw.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się