Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Udostępnij

Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr”, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wręczone w sobotę w Radomiu wyróżnienie przyznawane jest za debiut prozatorski.

Decyzją kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w sobotę przyznano również wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji literackiej w Vence we Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz. W tym roku przypadło ono Wiktorii Bieżuńskiej, autorce książki "Przechodząc przez próg zagwiżdżę".

Zwycięska powieść "To przez ten wiatr" Jakuba Nowaka to fikcyjna, choć oparta na faktach, historia znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. Akcja książki rozgrywa się na farmie, w której mieszka i pracuje mała komuna. "Erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać. Postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości – patriarchat wydaje się u kresu sił. Jednak przede wszystkim cała ta grupa konfrontuje się z nowym światem" – opowiadała o zwycięskiej książce podczas uroczystości wręczenia nagrody członkini kapituły prof. Ewa Graczyk.

Jurorzy podkreślali, że powieść tegorocznego laureata była dla nich ogromną niespodzianką i wyzwaniem. "+To przez ten wiatr+ to powieść nieprzewidywalna fabularnie, alternatywna wobec tego, co było nam opowiadane. Po Gombrowiczowsku wywraca ona nasze wyobrażenia o pisarzach, artystkach i polskiej kulturze" – zaznaczyła prof. Graczyk.

"Przechodząc przez próg zagwiżdżę" Wiktorii Bieżuńskiej, która zdobyła wyróżnienie, to pierwszoosobowa historia ośmioletniej dziewczynki, którą pisarka obdarza swoim językiem. Bohaterka dorasta w skoncentrowanej wokół ojca-alkoholika potwornej rodzinie pełnej przemocy. Powieść ta zachwyciła jurorów m.in. stylistyczną perfekcją. "To unikatowa, choć zarazem boleśnie powtarzalna historia, opowiedziana prostymi i krótkimi zdaniami, które za każdym razem uderzają w punkt, precyzyjnie oddając grozę sytuacji. Nie ma tu nazywania uczuć; autorka ukazuje dziecko, które tylko widzi, słyszy i dotyka, ale przez to my, czytelniczki i czytelnicy, dorośli, rozumiemy, jak straszne jest to, co jej się wydarza" – zauważył inny z członków kapituły Nagrody Zbigniew Kruszyński.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest przyznawana za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisany prozą artystyczną w języku polskim. Zwycięzca, oprócz statuetki, otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata. Ponadto każdy z nominowanych autorów dostaje nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

W tej edycji konkursu brało udział ponad 100 książek wydanych w 2022 r. W czerwcu jurorzy wyłonili pięcioro nominowanych. Wśród nich, oprócz Jakuba Nowaka i Wiktorii Bieżuńskiej, znaleźli się także: Olga Górska za "Nie wszyscy pójdziemy do raju" (wyd. Drzazgi), Urszula Honek za "Białe noce" (wyd. Czarne) i Sabina Jakubowska za "Akuszerki" (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja).

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak i Barbara Woźniak. W 2021 r. pobyt w Vence kapituła przyznała Maciejowi Bobuli, zaś w 2022 r. - Mateuszowi Pakule. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mk

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się