Jarmark Książki w Warszawie

Jarmark Książki w Warszawie

Jarmark Książki w Warszawie

Udostępnij

Instytut Literatury zaprasza na Jarmark Książki – czerwcowe czterodniowe święto muzyki i literatury w Warszawie. W dniach 9-12 czerwca na wielbicieli literatury i muzyki czekają cztery dni kulturalnej uczty w samym sercu stolicy.

Wyjątkowa formuła pierwszego Jarmarku Książki to połączenie targów z festiwalem literackim – aż cztery dni wypełnione prezentacją setek książek, spotkaniami z autorami, wykładami oraz koncertami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Jarmark Książki to inicjatywa Instytutu Literatury, narodowej instytucji kultury, której misją jest wspieranie i inspirowanie twórców oraz zachęcanie czytelników do udziału w bieżącym życiu literackim.

Podczas pierwszego festiwalu literacko-muzycznego Jarmark Książki swój dorobek zaprezentują Wystawcy: Instytut Literatury, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Wydawnictwo Ossolineum, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Biblioteka Śląska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Księgarnia Akademicka, Fundacja Duży Format.
Na uczestników Jarmarku czekają spotkania z autorami (m.in. Justyną Bargielską i Antonim Liberą), a także koncerty m.in. takich muzyków jak Brzoska Kolektyw czy Zuza Wiśniewska. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.jarmark-ksiazki.pl.
W trakcie Jarmarku ogłoszeni zostaną zwycięzcy czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”, który co roku przyciąga setki twórców (w tym roku napłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń).
 
Miejsce:
Gmach Główny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie
 
Godziny otwarcia:
9 czerwca, czwartek – 9:00-19:00
10 czerwca, piątek – 9:00-20:00
11 czerwca, sobota – 11:00-20:00
12 czerwca, niedziela – 11:00-17:00
 
 
Program:
 
Sala Konferencyjna Marii Skłodowskiej- Curie
 
Czwartek 09.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 9:00 – 19:00
 
 
09:30 – 11:00
Wykład dla uczniów. Jana Polkowskiego Piero della Francesca, „Madonna brzemienna”
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Józef Maria Ruszar
O wierszu Jana Polkowskiego Piero della Francesca, „Madonna brzemienna” opowie zaproszonym licealistom znawca twórczości poety, dyrektor Instytutu Literatury – dr hab. Józef Maria Ruszar.
 
 
11:30 – 12:30
W cieniu marnego czasu. Antoni Libera dla uczniów
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Antoni Libera
Prowadzenie: Małgorzata Juda-Mieloch
Z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem, reżyserem i znawcą twórczości Samuela Becketta – porozmawia dr Małgorzata Juda-Mieloch, autorka monografii W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery (Instytut Literatury 2021). Spotkanie dla zaproszonych licealistów.
 
 
15:00 – 16:00
Biblioteka Narodowa w wolnym dostępie. „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa”
BIBLIOTEKA NARODOWA
Występuje: Tomasz Gruszkowski
Projekt „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa” to kontynuacja digitalizacji zbiorów specjalnych – w tym najważniejszych zabytków Narodowego Zasobu Bibliotecznego – Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej i udostępnienie ich za pośrednictwem biblioteki cyfrowej POLONA. O projekcie opowie Tomasz Gruszkowski, który pracuje w Bibliotece Narodowej od 2015 roku i pełnił m.in. funkcję zastępcy kierownika Zakładu Zbiorów Cyfrowych. Obecnie odpowiada za prace Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej w dziedzinie digitalizacji materiałów bibliotecznych oraz ośrodka IFLA Preservation and Conservation centre for digital preservation.
 
 
17:00 – 18:30
Kolekcja Literacka. Gibaszek / Koman / Zarębianka
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Występują:
Sylwia Gibaszek
Dorota Koman
Zofia Zarębianka
Prowadzenie: Piotr Müldner-Nieckowski
Prof. Piotr Müldner-Nieckowski porozmawia z trzema autorkami: Sylwią Gibaszek, Dorotą Koman i Zofią Zarębianką – o możliwościach wydawania poezji w Polsce i o trzech tomikach poetyckich wydanych w serii „Kolekcja Literacka” przez Oddział Warszawski SPP przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.
 
Piątek 10.06.2022 r.
 
Godziny otwarcia: 9:00 – 20:00
 
 
09:00 – 10:30
Wykład dla uczniów. Jana Polkowskiego Morze białe
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Józef Maria Ruszar
O wierszu Jana Polkowskiego Morze białe opowie zaproszonym licealistom znawca twórczości poety, dyrektor Instytut Literatury – dr hab. Józef Maria Ruszar.
 
 
14:00 – 15:00
Co można mieć za 3 miliony? 5 lat kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i ponad 3 miliony książek podarowanych dzieciom
INSTYTUT KSIĄŻKI
Występują:
Dariusz Jaworski
Agnieszka Borkiewicz
Iwona Pietrzak-Płachta
Książka rośnie razem z dzieckiem – wspiera jego rozwój, inspiruje, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z roku na rok „rośnie” też kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której już ponad 3 miliony dzieci w Polsce otrzymały przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. 5 lat działania projektu podsumują: Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki, Agnieszka Borkiewicz – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Iwona Pietrzak-Płachta z Biblioteki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie.
 
16:30 – 17:30
Przyjmę światłoczułość. Bień / Kopeć
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Występują:
• Paweł Bień
• Wojciech Kopeć
Prowadzenie: Rafał Gawin
Poeta i wydawca Rafał Gawin w rozmowie z Pawłem Bieniem i Wojciechem Kopciem – autorami tomików poetyckich, które ukazały się 2021 roku nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we współpracy z Instytutem Literatury.
 
 
17:30 – 19:00
Dlaczego czytam? Po co i dla kogo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa?
NARODOWE CENTRUM KULTURY
Książki to lekarstwo dla umysłu. Naukowcy dowiedli, że czytanie prowadzi do tworzenia się nowych połączeń neuronalnych, uczy myślenia, pobudza wyobraźnię i kreatywność, poszerza zasób słownictwa, ćwiczy pamięć i koncentrację, poprawia zdolności wzrokowo-przestrzenne i zdolność liczenia abstrakcyjnego, zwiększa wydolność mózgu. O korzyściach indywidualnych i społecznych z czytania oraz działaniach wspierających czytelnictwo w Polsce w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 porozmawiamy podczas debaty z ekspertami oraz przedstawicielami instytucji zaangażowanych w działania proczytelnicze.
 
 
19:00 – 20:00
Ut Pictura Bibliotheca. Brzoska / Lamprecht / Muszalik
BIBLIOTEKA ŚLĄSKA
Występują:
Wojciech Brzoska
Piotr Lamprecht
Michał Muszalik
Prowadzenie: Rafał Gawin
Poeta i wydawca Rafał Gawin porozmawia z autorami serii poetyckiej Biblioteki Śląskiej: Wojciechem Brzoską, Piotrem Lamprechtem i Michałem Muszalikiem, których książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.
 
Sobota 11.06.2022 r.
 
Godziny otwarcia: 11:00 – 20:00
 
 
12:00 – 13:00
Formaty poezji. Biliński / Dańczyszyn / Hohensee
FUNDACJA DUŻY FORMAT
Występują:
Aleksandra Dańczyszyn
Paweł Biliński
Jacek Hohensee
Prowadzenie: Rafał T. Czachorowski
Poeta i wydawca Rafał T. Czachorowski porozmawia z autorami serii poetyckiej wydawnictwa Fundacji Duży Format: Aleksandrą Dańczyszyn, Pawłem Bilińskim i Jackiem Hohensee, których książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.
 
 
13:00 – 14:00
Formaty dramatu. Iwona Rusek
FUNDACJA DUŻY FORMAT
Występuje: Iwona Rusek
Prowadzenie: Rafał T. Czachorowski
Poeta i wydawca Rafał T. Czachorowski w rozmowie z Iwoną Rusek – autorką Dramatów radiowych wydanych w 2021 roku nakładem Fundacji Duży Format przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.
 
 
14:00 – 15:30
W cieniu marnego czasu. Antoni Libera
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Antoni Libera
Prowadzenie: Małgorzata Juda-Mieloch
Z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem, reżyserem i znawcą twórczości Samuela Becketta – porozmawia dr Małgorzata Juda-Mieloch, autorka monografii W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery (Instytut Literatury 2021).
 
 
15:30 – 16:30
Raptularz i Atropina. Adrian Sinkowski
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Adrian Sinkowski
Prowadzenie: Ireneusz Staroń
Z Adrianem Sinkowskim – poetą, autorem dwóch książek poetyckich wydanych w Bibliotece Toposu – porozmawia dr Ireneusz Staroń – sekretarz redakcji kwartalnika „Nowy Napis”.
 
 
16:30 – 17:30
Nowy Dokument Tekstowy 2022. Finał
INSTYTUT LITERATURY
Ogłoszenie wyników czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. W 2022 roku do Instytutu Literatury wpłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń. Jury przedstawi laureatów i wyróżnionych w kategoriach epika oraz liryka, których projekty książkowe zostaną wydane w serii Biblioteka Literacka Instytutu Literatury.
 
 
17:30 – 18:30
Szybko przez wszystko raz jeszcze. Justyna Bargielska
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Justyna Bargielska
Prowadzenie: Patryk Kosenda
Z Justyną Bargielską – nagradzaną poetką, prozaiczką, jurorką konkursu Nowy Dokument Tekstowy 2022 – o bogatej twórczości i promowaniu młodej poezji porozmawia Patryk Kosenda – poeta i redaktor „Stonera Polskiego”.
 
 
18:30 – 19:30
Kolekcja Literacka. Bochwic / Cywińska
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Występują:
Teresa Bochwic
Jolanta Cywińska
Prowadzenie: Zbigniew Zbikowski
Zbigniew Zbikowski porozmawia z dwiema pisarkami, które wydały swoje zbiory opowiadań w serii „Kolekcja Literacka” Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Teresą Bochwic i Jolantą Cywińską. Książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów. Rozmowa toczyć się będzie wokół literackiego obrazu PRL-u i pierwszych dekad III RP, do których to okresów nawiązują obie autorki, choć każda ukazuje rzeczywistość w innym zwierciadle.
 
 
19:30 – 20:30
Granit i apokalipsa. Ludwikowska / Leszkiewicz
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Występują:
• Agata Ludwikowska
• Adam Leszkiewicz
Prowadzenie: Krzysztof Szeremeta
Poeta Krzysztof Szeremeta w rozmowie z
Agatą Ludwikowską i Adamem Leszkiewiczem – o książkach poetyckich, które ukazały się nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we współpracy z Instytutem Literatury.
 
 
Niedziela 12.06.2022 r.
 
Godziny otwarcia: 11:00-17:00
 
 
12:00 – 13:30
Męskie narracje. Dardziński / Hohmann / Pul
INSTYTUT LITERATURY
Występują:
Piotr Dardziński
Paweł Hohmann
Grzegorz Pul
Prowadzenie: Łukasz Kucharczyk
Piotr Dardziński, Paweł Hohmann i Grzegorz Pul to autorzy powieści nagrodzonych w konkursie w Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Rozmowę o wadze debiutu literackiego, obliczach męskości w prozie oraz metodach na snucie ciekawych narracji poprowadzi pisarz i literaturoznawca Łukasz Kucharczyk.
 
 
13:30 – 14:30
Odzyskana awangarda. O awangardzie teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej
INSTYTUT TEATRALNY
Występują:
Wojciech Dudzik
Małgorzata Dziewulska
Justyna Michalik-Tomala
Prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska
Projekt Odzyskana awangarda ma na celu udokumentowanie i przedstawienie dorobku historycznej awangardy teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz stanowi kolejny krok po zainicjowanej w ramach Roku Awangardy przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego serii spotkań i badań. Punktem wyjścia było założenie, że siła oddziaływania niemieckiej i rosyjskiej awangardy teatralnej przesłoniła dorobek awangardy krajów leżących w pasie pomiędzy Niemcami i Rosją – od krajów nadbałtyckich po Bałkany i Kaukaz. Tymczasem kultura tych krajów wytworzyła oryginalne, własne projekty i rozwiązania, w jakiejś mierze będące przetworzeniem inspiracji płynących ze Wschodu i Zachodu, nieodmiennie jednak kierowanych poszukiwaniami własnego stylu teatralnego. Spotkanie wokół najnowszych publikacji wydanych w serii Odzyskana awangarda z udziałem Wojciecha Dudzika, Małgorzaty Dziewulskiej oraz Justyny Michalik-Tomali poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska.
 
 
14:30 – 15:30
A w tym wniosku były smoki? Łukasz Kucharczyk
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Łukasz Kucharczyk
Prowadzenie: Patryk Kosenda
Z Łukaszem Kucharczykiem – autorem debiutu prozatorskiego Granty i smoki ( Pewne Wydawnictwo 2021) – porozmawia poeta i redaktor „Stonera Polskiego” Patryk Kosenda. Autor odpowie na szereg pytań: kto czyta akademickie fantasy? Jaką rolę może pełnić fantastyka w życiu doktoranta? Co łatwiej złapać: grant czy smoka?
 
 
15:30 – 16:30
Wybieganie z przyszłości. Tomasz Wojtach
INSTYTUT LITERATURY
Występuje: Tomasz Wojtach
Prowadzenie: Adam Leszkiewicz
Z Tomaszem Wojtachem – autorem nagrodzonym w trzeciej edycji Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” w kategorii liryka – o życiu po debiucie, literackich topografiach oraz wizjach przyszłości porozmawia poeta i redaktor kwartalnika „Nowy Napis” Adam Leszkiewicz.
 
 
LOGGIA
 
Piątek 10.06.2022 r.
16:30 – 17:30
Koncert. BRZOSKA KOLEKTYW
BRZOSKA KOLEKTYW to muzyczny eksperyment łączący poezję z gitarą elektryczną, trąbką, perkusją, fletem i kontrabasem – w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Zespół powstał jako rozszerzenie trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz.
 
 
18:30 – 19:30
Koncert. Oziu/Sosna
Dwa bieguny muzycznych osobowości. Mariusz Oziu Orzechowski to uznany i nagradzany autor piosenek z zacięciem poetyckim, choć bez przesadnego patosu; Michał Sosna to zakorzeniony w jassie improwizator o wyjątkowej, niepodrabialnej palecie brzmieniowej, znany ze współpracy z legendą Space-Rocka – brytyjskim zespołem Hawkwind.
 
Sobota 11.06.2022 r.
15:30 – 16:30
Koncert. Zuckerman o miłości.
Jakub Zuckerman zwykł podczas swoich koncertów powtarzać, że każda piosenka jest trochę o miłości. Właśnie dlatego podczas koncertu nie brakuje erotyków, pieśni o miłości nieoczywistej oraz piosenek satyrycznych do miłości nawiązujących. Nie sposób jednak uciec w dzisiejszych czasach od rzeczywistości, dlatego w programie pojawią się też piosenki zaangażowane. W koncercie towarzyszą pieśniarzowi wybitni multiinstrumentaliści Jasiek Kusek i Damian Skóra.
 
 
18:30 – 19:30
Lusterka. Zuza Wiśniewska z zespołem
Zuza Wiśniewska to pochodząca z Torunia nagradza autorka tekstów piosenek, kompozytorka, ukulelistka i obserwatorka świata. Podczas koncertu muzyczka podzieli się ze słuchaczami utworami z albumu Lusterka. Na scenie pojawi się zespół w składzie: Zuza Wiśniewska – ukulele, wokal; Paweł Królikowski – gitara basowa oraz Dawid Cholewiński – cajon, perkusjonalia.
 
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Czarska
tel. 660 462 411
mail: jarmark@instytutliteratury.eu
 
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Jarmark Książki
Pokaż mniej

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się