Jeden z pierwszych sklepów internetowych w Polsce obchodzi 22. urodziny

Jeden z pierwszych sklepów internetowych w Polsce obchodzi 22. urodziny

Jeden z pierwszych sklepów internetowych w Polsce obchodzi 22. urodziny

Udostępnij

Właśnie mijają 22 lata, odkąd Empik.com zadomowił się w polskim internecie. A stało się to dokładnie pół wieku po otwarciu pierwszego Klubu MPiK. Obecnie stacjonarna sieć Empik liczy ponad 280 punktów w trzech różnych formatach. Z kolei Empik.com to platforma z czołówki polskiego e-commerce, która notuje rocznie 250 mln wizyt i oferuje użytkownikom ponad 2,5 mln produktów w 16 kategoriach.

W tym roku rynek e-commerce znacznie przyspieszył i notuje nawet 3 cyfrowe wzrosty. Obecnie zakupy online robi już 73% polskich internautów, wielu z nich mobilnie. Kiedy jednak  Empik startował ze sprzedażą w sieci w 1998 roku, niewiele osób miało dostęp do internetu. Wystarczy przypomnieć, że według danych CBOS w 2002 roku z internetu korzystało 17% Polaków1.

Kulturalne „delikatesy”, klubowe czytelnie i centra edukacji

Rozbudowana oferta i szeroka dostępność sprawiają, że dla milionów Polaków Empik stanowi nowoczesną i przyjazną przestrzeń kontaktu ze światem współczesnej kultury, rozrywki i tzw. lifestyle’u. Jest nią zresztą od samego początku istnienia, czyli od 1948 roku, kiedy to w Warszawie powstał pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Dla porównania: na pierwszy program telewizyjny Polacy musieli poczekać jeszcze 4 lata.
Dzięki rozbudowanej ofercie Empik niezmiennie pomaga zaspokajać ciekawość świata i rozwijać rozmaite zainteresowania. Tak było również w czasach PRL, kiedy przeciętny obywatel miał bardzo ograniczony dostęp do doniesień zza zachodniej granicy. „Oknem na świat” były  KMPiK-i – czytelnie i księgarnie, których w latach 60. było w Polsce 100. Oprócz nich w mniejszych miejscowościach i wsiach działało 300 klubów prasy i książki. W latach 70. KMPiK-i oferowały między innymi ponad 400 tytułów prasowych, z czego 2/3 stanowiła prasa zagraniczna w 17 językach. Przy klubach działały także Szkoły Języków Obcych, pozwalające przyswoić nie tylko angielski czy niemiecki, ale też nietypowe jak na tamte czasy języki – japoński i szwedzki. We wszystkich klubach w kraju odbywały się liczne imprezy kulturalne: spotkania z twórcami i naukowcami oraz podróżnikami, a także wykłady, odczyty i prelekcje oraz wystawy
 
 

Nieustający rozwój

Niedługo po przemianach ustrojowych, w 1991 r., KMPiK-i przekształciły się w Empik. Zmieniona nazwa była ukłonem w kierunku obiegowego określenia klubów, które dla uproszczenia zwano właśnie „empikami”. W latach 90. rozpoczął się dynamiczny rozwój sieci, dopasowany do zmieniających się przyzwyczajeń zakupowych: już w 1996 r. w Katowicach powstał pierwszy salon w formacie megastore – swoisty odpowiednik supermarketu z artykułami „dla ducha”.
Baczna obserwacja trendów na zachodnich rynkach oraz potrzeb polskich odbiorców i chęć wyjścia im naprzeciw zaowocowały dalekowzroczną, skuteczną strategią. Kiedy 22 lata temu wystartował Empik.com, Polacy nie mieli jeszcze nawet możliwości stałego połączenia z internetem – to pojawiło się dopiero rok później, w 1999 roku.

Obecną pozycję w gronie liderów polskiego e-commerce Empik.com systematycznie wypracowywał w czasie swojej – niezwykle długiej jak na polski e-sklep – historii. Już w 2000 roku internauci mieli u nas do wyboru ponad 100 tys. produktów – m.in. książek, filmów, gier komputerowych. Nawet współcześnie jest to pokaźna liczba, a przecież mówimy o czasach przed istnieniem takich platform jak Facebook czy YouTube - Szymon Bujalski, dyrektor e-commerce w Grupie Empik.

Miejsce dla każdego

Dzisiaj Grupa Empik to wciąż rozwijająca się sieć salonów dostępnych nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach. To także szereg rozwiązań mających na celu integrację sprzedaży offline i online, z nowoczesną aplikacją na czele, tak by z rozbudowanej oferty mogło wygodnie korzystać coraz szersze grono klientów. To wreszcie rodzina marek wyspecjalizowanych w dostarczaniu nowoczesnych usług, jak między innymi Empik Go – aplikacja do czytania e-booków oraz słuchania audiobooków i podcastów, w tym także coraz liczniejszych produkcji oryginalnych (słuchowisk i seriali audio), Empik Music (serwis streamingowy uruchomiony w 2020 r.) czy Empikfoto.pl – najpopularniejszy w Polsce serwis z odbitkami i usługami fotograficznymi, który w październiku świętował 25. urodziny.

- Współczesną kulturę i rozrywkę postrzegamy przede wszystkim przez pryzmat różnorodności i staramy się ją przełożyć na naszą ofertę. Melomani, fani fantasy, wielbiciele klasyki literatury, zapaleni gamerzy, podróżnicy czy osoby z artystyczną pasją – wszyscy są dla nas równie ważni i wszystkim chcemy zaproponować coś ciekawego. Coraz bogatszy asortyment Empik.com pozwala „w jednym miejscu” rozwijać rozmaite zainteresowania - Szymon Bujalski, dyrektor e-commerce w Grupie Empik

Doświadczenie w szybkim reagowaniu na aktualne trendy i zmieniające się upodobania klientów sprawiają, że Empik niezmiennie skutecznie dotrzymuje tempa przemianom społecznym i kulturowym. I pozostaje interesującą przestrzenią – obecnie zarówno fizyczną, jak i wirtualną – dla przedstawicieli wszystkich pokoleń.

Zaproszenie na urodziny

W ramach urodzinowych obchodów dla Klientów Empik i Empik.com zostały przygotowane wyjątkowe rabaty do 60% na tysiące produktów i akcje promocyjne, obejmujące m.in. książki dla dzieci, wybrane gry planszowe i zabawki oraz kosmetyki. Można z nich skorzystać w dniach 4-8 listopada.

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się