Ogólnopolska Izba Księgarń
Found in Translation, Jennifer Croft, "Bieguni",  Olgi Tokarczuk

Found in Translation, Jennifer Croft, "Bieguni", Olgi Tokarczuk

Jennifer Croft odebrała Found in Translation Award za przekład „Biegunów”

Udostępnij

Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu „Biegunów” Olgi Tokarczuk, nagrodzonego Bookerem i nominowanego do amerykańskiej The National Book Award, odberała w czwartek Found in Translation Award, przyznawaną tłumaczom przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

W czwartek w Dweck Center w Centralnej Bibliotece Brooklińskiej w Nowym Jorku odbyło się wręczenie nagrody Found in Translation. Laur odebrała Jennifer Croft, amerykańska pisarka, krytyk literacki i tłumaczka przekłada z języków polskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego, autorka przekładu Biegunów Olgi Tokarczuk, nagrodzonego w tym roku Man Booker International Prize oraz nominowanego do amerykańskiej The National Book Award.

Opublikowane w 2017 roku w Wielkiej Brytanii pod tytułem "Flights" tłumaczenie "Biegunów" Tokarczuk autorstwa Jennifer Croft powstało dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Croft przebywała na zaproszenie Instytutu Książki w Polsce, na Kolegium Tłumaczy w 2009 i 2015 roku. To tutaj, podczas pierwszego pobytu, zaczęło się jej zainteresowanie twórczością autorki Biegunów. Croft uczestniczyła także w Kongresach Tłumaczy, organizowanych przez Instytut Książki co cztery lata.

Kapituła zdecydowała się docenić przekład Jennifer Croft za „jego piękno, konsekwencję i klarowność”.

Nagroda Found in Translation została ustanowiona w 2008 roku. Przyznawana jest corocznie tłumaczowi najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski, który ukazał się w formie książkowej. Nagrodę stanowi dyplom, trzymiesięczna rezydencja w Krakowie, a także 16 tys. zł.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się