Jenny Erpenbeck laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024

Jenny Erpenbeck laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024

Jenny Erpenbeck laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024

Udostępnij

Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck „Kairos” w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie literatury pięknej, jedną z najważniejszych brytyjskich (i światowych) nagród literackich.

Wydana w języku niemieckim w 2021 roku powieść „Kairos” to historia skomplikowanego romansu między młodą studentką a starszym pisarzem, rozgrywająca się w schyłkowym okresie istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej, gdzie 57-letnia Erpenbeck się urodziła. Jak powiedziała w uzasadnieniu przewodnicząca jury, kanadyjska pisarka Eleonor Wachtel, powieść jest „bogato teksturowaną ewokacją udręczonego romansu, splątania osobistych i narodowych przemian”. „Podobnie jak NRD, (książka) zaczyna się optymizmem i zaufaniem, a potem tak bardzo się rozpada” – dodała.

Na stronie internetowej Nagrody Bookera napisano, że „Kairos” to „intymna i druzgocąca opowieść o drodze dwojga kochanków przez ruiny związku, rozgrywająca się na tle sejsmicznych przemian w historii Europy”.

Do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera zgłoszono 149 książek, z których wybrano najpierw liczącą 13 pozycji długą listę nominowanych, a z niej – sześciu finalistów. Na długiej liście znalazł się zbiór opowiadań polskiej poetki i prozaiczki Urszuli Honek zatytułowany „Białe noce” (w przekładzie Kate Webster).

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 roku powieściom napisanym w innych językach niż angielski, przetłumaczonych na angielski i wydanych w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagrodzie towarzyszy gratyfikacja pieniężna w wysokości 50 tys. funtów, która jest w równych częściach dzielona między autora i tłumacza wyróżnionej powieści. Międzynarodowa Nagroda Bookera uzupełnia przyznawaną od 1969 roku Nagrodę Bookera, która obecnie jest przyznawana dowolnej powieści napisanej po angielsku i wydanej w Wielkiej Brytanii bądź w Irlandii.

Źródło: PAP, Bartłomiej Niedziński

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się