"Jeszcze ciemniej” – odkryj mrok współczesnej Gruzji w nowej antologii opowiadań

"Jeszcze ciemniej” – odkryj mrok współczesnej Gruzji w nowej antologii opowiadań

"Jeszcze ciemniej” – odkryj mrok współczesnej Gruzji w nowej antologii opowiadań

Udostępnij

„Jeszcze ciemniej” to pierwsza w Polsce antologia współczesnych gruzińskich opowiadań, które rzucają światło na losy kraju po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku. Zbiór łączy literacką doskonałość z refleksją nad historią i kulturą Gruzji – kraju zmagającego się z wyzwaniami transformacji postkolonialnej.

Antologia obejmuje utwory autorów, którzy zdobyli prestiżowe nagrody literackie w Gruzji, w tym dwa opowiadania Tamty Melaszwili, autorki książki „Kos kos jeżyna”. Ich różnorodność pokazuje przekrój twórczości od lat 90-tych do współczesności, oferując spojrzenie na Gruzję z perspektywy kilku pokoleń.

Nawiązanie do współczesnych wydarzeń
Opowiadania zawarte w „Jeszcze ciemniej” pomagają lepiej zrozumieć współczesną Gruzję i jej społeczne oraz polityczne zmagania. W obliczu obecnych napięć politycznych i kulturowych historie te nabierają szczególnego znaczenia, odrzucając schematy i stereotypy związane z postrzeganiem tego kraju.

Literatura jako refleksja i opór
„Obraca w proch i w pył paradygmat sympatycznej ciekawostki etnograficznej” – pisze we wstępie Magdalena Nowakowska, redaktorka zbioru. Antologia ukazuje autentyczną gruzińską tożsamość, sięgając głębiej niż stereotypowe spojrzenie na egzotyczność. To opowieści o współczesnym życiu, zmaganiach społecznych i odkrywaniu własnej tożsamości, które stanowią literacki akt oporu wobec oficjalnych narracji narzucanych przez gruzińskie władze.

Efekt unikalnego projektu translatorskiego
Antologia jest wynikiem Polsko-Gruzińskiej Szkoły Przekładu „Słowa na Słowa”, która stworzyła przestrzeń dla nielicznej grupy tłumaczy języka gruzińskiego na wymianę doświadczeń. Dzięki tej współpracy czytelnik może odkryć wspólne cywilizacyjne korzenie kultury gruzińskiej jako części szeroko pojętej kultury europejskiej, co pozwala zerwać ze stereotypem egzotyczności i dostrzec bliskość Gruzji.

O autorach i autorkach
Autorzy i autorki tworzą kontrkulturę wobec głównego nurtu wyznaczanego przez oficjalne narracje. Zbiór zawiera utwory takich twórców jak:

ARCZIL KIKODZE – pisarz, aktor, scenarzysta i fotograf. Laureat gruzińskiej nagrody Saba za książkę Ptaki i ludzie. Jego powieść Słoń południowy została uznana za książkę roku 2017 i nagrodzona Literą. Polskie tłumaczenia jego książek ukazały się nakładem wydawnictwa Pogranicze.

TAMTA MELASZWILI – pisarka, laureatka dwóch nagród Saba (2011, 2023). Feministka, badaczka gender studies, autorka książki Odważne dziewczyny z przeszłości Gruzji. Jej opowiadania pochodzą z tomu Anioły Marine (2017). W Polsce ukazała się jej powieść Kos kos jeżyna.

ZURAB LEŻAWA – pisarz, który chce, by jego twórczość mówiła sama za siebie. Na jego prośbę wydawnictwo nie podaje szczegółów biograficznych.

ANA KORDZAJA-SAMADASZWILI – pisarka, tłumaczka literatury niemieckiej i wykładowczyni literatury rosyjskiej. Laureatka nagrody Instytutu Goethego za przekład powieści Elfriede Jelinek. Autorka zbioru opowiadań Ja, Margarita (2005), który trafił na listę 365 książek polecanych przez Bibliotekę Nowego Jorku.

ZURA ABASZIDZE – pisarz młodego pokolenia, dziennikarz i aktywista. Jego debiutancki zbiór Jak zabić Billy’ego Eliota? został nagrodzony Sabą w 2017 r. Opowiadanie Kiedy Żora zasypia pochodzi z tego zbioru. Twórczość Abaszidzego ukazuje współczesną Gruzję i zapada w pamięć czytelników.

Każda z tych historii jest soczewką, przez którą czytelnik dostrzega zarówno osobiste dramaty bohaterów, jak i szerszy kontekst społeczno-historyczny. „Jeszcze ciemniej” to literacka podróż w głąb mroku, który staje się drogowskazem ku światłu.

 

 

Więcej o książce

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się