Zakład Narodowy Ossolineum

Zakład Narodowy Ossolineum

Jubileusz Ossolineum

Udostępnij

W 2017 roku mija 200 lat od założenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który powstał we Lwowie w 1817 r. z inicjatywy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Akt fundacyjny Biblioteki – „Ustanowienie familijne” został zaaprobowany przez Cesarza Franciszka II Habsburga 4 czerwca 1817 r. Jednym z celów powołanej fundacji było gromadzenie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. Kolekcję założycielską stanowiły, ofiarowane przez Ossolińskiego, zbiory książek, rękopisów, numizmatów i muzealiów.

Ossolineum po dziś dzień realizuje cel Fundatora i jest instytucją, która wciąż poszerza swoje zbiory. Przypadający w tym roku jubileusz Ossolinem stanowi okazję, by przybliżyć  200 lat historii Zakładu, ściśle połączonej z historią Polski i dziejami narodu polskiego.

W ramach jubileuszowego programu odbędą się wydarzenia, mające na celu przypomnienie roli historycznej Ossolineum oraz poinformowanie o zadaniach realizowanych przez Zakład dzisiaj i zamierzeniach na następne lata.

Program Jubileuszu skierowany jest do szerokiej publiczności i składa się m.in. z:

1. Wystawy Jubileuszowej 200 lat Ossolineum. 1817–2017, która eksponowana będzie w budynku Ossolineum w terminie 5 czerwca – 30 listopada 2017 i będzie prezentacją ossolińskich zbiorów m.in. druków, dokumentów, grafik i fotografii, obrazujących dzieje i życie codzienne Zakładu od czasów J.M. Ossolińskiego aż po dzień dzisiejszy. Ekspozycja zaprezentuje historię Ossolineum w układzie chronologicznym, z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z dziejami instytucji od jej powstania do czasów obecnych.
Wstęp wolny.

2. Planszowej wystawy plenerowej Zapamiętane, zapomniane… Wystawy ossolińskie w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego, która eksponowana będzie w ossolińskim Ogrodzie Barokowym w terminie 5 czerwca – 30 listopada 2017 i będzie prezentacją materiałów wydawanych przy organizacji wystaw ossolińskich w latach 1947–2016 – głównie afiszy, fotografii, zaproszeń, ulotek oraz plakatów znanych grafików, które promowały wystawy.
Wstęp wolny.

3. Planszowej wystawy jubileuszowej – objazdowej 200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus. Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1817–2017), która w terminie 5 czerwca 2017 – 5 czerwca 2018 będzie eksponowana w wybranych instytucjach w kraju i za granicą (tournée). Wystawa składa się z 16 plansz prezentujących historię i rolę Ossolineum na tle dziejów Polski. Każda z atrakcyjnych graficznie plansz zawiera teksty wprowadzające oraz bogaty materiał ikonograficzny pochodzący ze zbiorów Ossolineum. Wystawie towarzyszyć będą wykłady i spotkania z przedstawicielami Ossolineum poświęcone historii, zbiorom, dorobkowi i planom na przyszłość Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Wstęp wolny.

4. Wystawy jubileuszowej we Lwowie pt. Kolekcje Ossolineum w zbiorach Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka, która eksponowana będzie w Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka w terminie: czerwiec–październik 2017 i prezentować będzie historyczne kolekcje Ossolineum we Lwowie: dokumenty Wydziału Rękopisów, starodruki z kolekcji Wydziału Książki Rzadkiej, m.in. książkowe znaki własnościowe J.M. Ossolińskiego i jego rodziny, autorskie autografy na wydaniach XVI–XVIII w., inkunabuły, a także ukrainika z graficznej kolekcji dawnego Muzeum Książąt Lubomirskich oraz wybrane zbiory Wydziału Czasopism (polskojęzyczne czasopisma z lat 1876–1939, ukraińskojęzyczne czasopisma z lat 1848–1939, obcojęzyczne czasopisma od XIX w. do lat 30. XX w.).

5. Wystawy jubileuszowej we Lwowie pt. Kolekcja malarstwa Muzeum Lubomirskich w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego – drugiej z wystaw czasowych we Lwowie powstałej we współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki im. B.G. Woźnickiego, w której przechowywane są obrazy wchodzące w przeszłości w skład kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich, stanowiącego część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wystawa prezentowana będzie od września do listopada 2017 w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, natomiast w styczniu 2018 wystawa przyjedzie do Wrocławia i będzie eksponowana w Gmachu Głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich do czerwca 2018 r.

6. Konferencji naukowej, organizowanej w Ossolineum w terminie 18–20 października 2017, która będzie wydarzeniem naukowym, prezentującym różnorodną problematykę, dotyczącą nie tylko dziejów Zakładu, ale także innych polskich instytucji kulturalno-naukowych, powstających od końca XVIII w. do czasów współczesnych w kontekście ich działalności z perspektywy historycznej, historii idei, historii kultury, biografistyki oraz ich praktyki bibliotekarskiej, muzealniczej i wydawniczej.
Wstęp wolny.

7. Gali Jubileuszowej, która odbędzie się w dn. 5 czerwca 2017 w Operze Wrocławskiej i będzie jednym z kulminacyjnych punktów Jubileuszu. Termin wydarzenia związany jest z zatwierdzeniem fundacji Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (4 czerwca 1817), przyjmowanym jako początek Ossolineum. Przewidziano nadanie uroczystości stosownej rangi poprzez zaproszenie gości z najważniejszych instytucji kultury i nauki oraz władz krajowych i samorządowych. Uroczystość uświetnią Artyści i Zespoły Opery Wrocławskiej.
Wstęp jedynie za zaproszeniami.

8. Plenerowego koncertu L.U.C na wrocławskim Rynku pt. Kurier z Warszawy w Muzeum Pana Tadeusza w dn. 6 czerwca 2017 o godz. 20.00. To jeden z najciekawszych projektów Łukasza Rostkowskiego, znanego jako L.U.C, z serii Zrozumieć Polskę. W ramach tego projektu skomponowana została muzyka do komiksu Kurier z Warszawy – opowieści o misjach kurierskich Zdzisława Jeziorańskiego (pseudonim Jan Nowak). W 2014 r. Wydawnictwo Ossolineum przygotowało publikację komiksu. Autorami scenariusza są Mariusz Urbanek i Mateusz Palka, a rysunki wykonał Bartłomiej Stefanowicz. L.U.C, znany z zamiłowania do łączenia muzyki współczesnej z obrazem, udźwiękowił i ożywił wizualnie komiks. Do skomponowanej muzyki wplótł także fragmenty archiwalnych nagrań głosu Jeziorańskiego z Radia Wolna Europa. Całość ukazuje niezwykłą energię legendarnego emisariusza i niepojętą ilość akcji, działań i różnorodnych wątków, w jakie angażował się Jan Nowak-Jeziorański w walce o wolną Polskę.
Wstęp wolny.

9. Publikacji Wydawnictw Jubileuszowych, w tym:

a) Księgi darczyńców Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (praca zbiorowa)
Praca przedstawiająca po raz pierwszy całość problematyki darów dla ZNiO od początków do współczesności, zawierająca wykaz darczyńców osobowych i instytucjonalnych oraz charakterystykę darów. Wersja elektroniczna, uwzględniająca pełną listę darczyńców, zostanie zamieszczona na Zakład Narodowym im. Ossolińskich ul. Szewska 37, 50-139 Wrocław
www.ossolineum.pl stronie internetowej.

b) Dwieście lat Ossolineum. Historia w cytatach i obrazach (praca zbiorowa)
Książka przygotowana przez Ośrodek KARTA we współpracy ze ZNiO, ukazująca 200-letnie dzieje Ossolineum poprzez źródła tekstowe i ikonograficzne.

c) Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie (praca zbiorowa)
Ilustrowane opracowanie prezentujące rozwój cennych zbiorów bibliotecznych i muzealnych Ossolineum w powiązaniu z przeobrażeniami struktury Zakładu od początku jego funkcjonowania, zwłaszcza działów i gabinetów składających się na Bibliotekę Ossolineum i Muzeum Książąt Lubomirskich.

d) Antologia tekstów jubileuszowych (praca zbiorowa)
Wybór najbardziej interesujących tekstów, napisanych i opublikowanych w przeszłości przy okazji poprzednich ważniejszych rocznic obchodzonych przez ZNiO.

e) Album wybranych rysunków kolekcji dawnego Muzeum Lubomirskich (ze zbiorów Biblioteki Stefanyka i Ossolineum) (oprac. Anita Soroko i in.)

Praca stanowiąca rezultat kwerend w zbiorach sztuki obecnej Biblioteki im. W. Stefanyka we Lwowie. Będzie zawierać informacje o Muzeum Książąt Lubomirskich oraz album wybranych rysunków zdigitalizowanych we Lwowie. Album przewidziany w wersji dwujęzycznej – polskiej i ukraińskiej.
Jednocześnie kustosze Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich – Beata Długajczyk i Leszek Machnik, przygotowują publikację pn. Zbiór malarstwa w Muzeum Lubomirskich we Lwowie.

Dodatkowo obchody uświetnią okolicznościowe:

10. Ekslibris 200-lecia Ossolineum, zaprojektowany i wykonany przez Wojciecha Jakubowskiego
(https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Jakubowski_(grafik)) – dystrybucja przez Ossolineum.
11. Karty pocztowe – publikacja i dystrybucja przez Pocztę Polską.
12. Monety o nominałach 10 i 100 zł – wybicie i dystrybucja przez Narodowy Bank Polski.
Szczegółowe materiały dla mediów /opisy Ossolineum i poszczególnych wydarzeń/ do pobrania pod adresem:
https://ossolineum.pl/index.php/1817-2017-jubileusz-200-lecia-ossolineum/materialy-dla-mediow/
Galeria zdjęć /rozmiar do publikacji/ do pobrania pod adresem:
https://ossolineum.pl/index.php/1817-2017-jubileusz-200-lecia-ossolineum/materialy-foto-dla-mediow


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się