Jubileuszowa edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego wielkim świętem reportażu
Program tegorocznej Nagrody im. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za 2018 rok to aż pięć dni spotkań z wybitnymi reportażystami i tłumaczami, uroczysta gala wręczenia Nagrody oraz Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki. Gościem specjalnym 10. edycji będzie Swietłana Aleksijewicz – noblistka, dwukrotna laureatka Nagrody. Wydarzenia towarzyszące jubileuszowej edycji konkursu odbędą się w dniach 22 – 26 maja br. w Warszawie.g
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, organizowana przez „Gazetę Wyborczą” razem z m.st. Warszawa, świętuje swoje 10-lecie. Tegorocznej gali wręczenia Nagrody towarzyszyć będą niezwykłe wydarzenia specjalne.
Na panelu dyskusyjnym w czwartek, 23 maja br. o godz. 19:00 w Teatrze Powszechnym finaliści 10. edycji Nagrody porozmawiają o sile bezsilnych, reportażu literackim, patronie Nagrody i pięciu książkach, z których jedna otrzyma tytuł najlepszego reportażu 2018 roku. Spotkanie poprowadzi jurorka 10. edycji Nina Witoszek, prof. historii kultury Uniwersytetu w Oslo. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
W piątek, 24 maja br. podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody za Reportaż Literacki dowiemy się, która z finałowych książek zostanie uznana przez jury najlepszym reportażem 2018 roku.
Do ścisłego finału zostało nominowanych pięć książek:
- „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” Pawła Kapusty – alarmujący tom reportaży o kryzysie polskiego systemu opieki zdrowotnej (wyd. Wielka Litera);
- „Będzie to, co było…” Mashy Gessen o Rosji Władimira Putina (przeł. Hanna Faryna-Paszkiewicz i Magdalena Iwińska, wyd. Prószyński i S-ka);
- „Nowi londyńczycy” Bena Judaha o zmieniającej się w czasach globalnego kapitalizmu stolicy Wielkiej Brytanii (przeł. Barbara Gutowska-Nowak, Wyd. UJ);
- „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego – książka łącząca sagę rodzinną, esej historyczny, śledztwo dziennikarskie (przeł. Mariusz Kalinowski, wyd. Karakter);
- „Nie ma” Mariusza Szczygła – zbiór reportaży o utracie (wyd. Dowody na Istnienie).
Podczas uroczystości dowiemy się również, które tłumaczenie jury uzna za najlepszy przekład 2018 roku.
Piątkowa uroczystość rozpocznie się o godz. 20:00 w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Na miejscu zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na język angielski. Podczas gali wystąpią wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz, którzy będą improwizować wokół muzyki Witolda Lutosławskiego.
Organizatorzy zapraszają wszystkie redakcje mediowe do udziału w gali. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt w sprawie akredytacji do czwartku, 23 maja br. – e-mail na adres: kapuscinski_award@agora.pl.
Rejestracja dźwięku i obrazu oraz robienie zdjęć będzie możliwe przez całość trwania wydarzenia. Gala będzie transmitowana na żywo na profilu na Facebooku „Gazety Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl/galakapuscinski.
Podczas gali wręczenia tegorocznej Nagrody goście otrzymają specjalny magazyn „Wyborcza Classic. Reporter jest tylko jeden” przygotowany z okazji dziesięciolecia Nagrody. Tytuł poświęcony został Ryszardowi Kapuścińskiemu, jego twórczości oraz Nagrodzie i jej laureatom.
Z kolei w sobotę, 25 maja br. w godz. 10-19 organizatorzy Nagrody zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – Dzień Reportażu na 10. Warszawskich Targach Książki, gdzie spotkać będzie można wszystkich finalistów tegorocznej edycji Nagrody. Finaliści-tłumacze spotkają się na panelu tłumaczy.
Gościem specjalnym tegorocznego finału Nagrody jest Swietłana Aleksijewicz, która w sobotę będzie podpisywać swoje książki, a na zamknięcie Dnia Reportażu wraz z francuskim reporterem Jeanem Hatzfeldem weźmie udział w debacie „Między wojną a pokojem”. Wieczór autorski noblistki odbędzie się w niedzielę, 26 maja, o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym.
Organizatorzy Nagrody zapraszają także na spotkanie z Elisabeth Åsbrink, laureatką 5. edycji Nagrody RK, z okazji premiery jej książki „Made in Sweden” (Teatr Powszechny, 22 maja br. o godz. 20:00); projekcję filmu „Jeszcze dzień życia” (z napisami w j. angielskim), który powstał na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o wojnie domowej w Angoli oraz spotkanie z twórcami filmu i Mirosławem Ikonowiczem, przyjacielem Kapuścińskiego (Kino Atlantic, 26 maja br. o godz. 12:30); spotkanie autorskie z laureatem 1. edycji Nagrody Jeanem Hatzfeldem (Teatr Powszechny, 26 maja br. o godz. 15:00). Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Szczegółowy program finału 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znaleźć można na: kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski.
Ponadto 23 maja br., wraz z czwartkowym wydaniem „Gazety Wyborczej” ukaże się specjalny ogólnopolski dodatek na temat 10. edycji Nagrody, a dwa dni później w „Magazynie Świątecznym” – sobotnim dodatku do dziennika czytelnicy znajdą m.in. reportaże inspirowane twórczością Ryszarda Kapuścińskiego.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 10 lat wskazuje najciekawsze książki reporterskie autorów polskich oraz zagranicznych wydane w roku minionym w Polsce i po polsku. Konkurs nagradza też tłumaczy za najlepsze przekłady. Nagrodę w styczniu 2010 roku ustanowiło Miasto Stołeczne Warszawa, które jest jej fundatorem, współorganizatorem została „Gazeta Wyborcza”, patronem honorowym – żona pisarza dr Alicja Kapuścińska, a mecenasem Nagrody – Kulczyk Investments.
Partnerami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za 2018 rok są Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, British Council, Polski PEN Club, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Instytut Adama Mickiewicza, Warszawskie Targi Książki, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot, Wydz. Polonistyki UJ, Wydz. Dziennikarstwa UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Empik, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Księgarnia BookBook Wiejska 14, Polonia Palace Hotel, Hotel Metropol.
Tegoroczni patroni medialni Nagrody to Warszawa.Wyborcza.pl, Gazeta.pl, „Duży Format”, Radio TOK FM oraz „Kontynenty”.