Julian Przyboś patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Julian Przyboś patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Julian Przyboś patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Udostępnij

Julian Przyboś będzie patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który zaplanowano od 4 do 10 sierpnia w Szczebrzeszynie (Lubelskie). Tematem pasma językowego będzie zaś język sztuki. Wśród gości m.in. Agata Tuszyńska, Jakub Małecki, Marta Strzelecka.

Podczas środowej konferencji prasowej w Szczebrzeszynie ogłoszono, że patronem jubileuszowej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie poeta, eseista i tłumacz Julian Przyboś, jeden z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej.

„Celem głównym jest pokazanie poezji jednego człowieka i jej rozmaitości. Pokazanie, jak Przyboś się zmieniał, jak reagował na bardzo przecież dramatycznie zmieniające się warunki społeczne, ale także i na zmianę swojego wieku, swojej dojrzałości. Przyboś wieloraki, Przyboś niezamknięty w jednym schemacie, Przyboś żywy będzie naszym bohaterem” – podkreślił kurator pasma patrona, prof. Edward Balcerzan. Zapowiedział, że oprócz spotkań ze znawcami jego twórczości i krytykami literackimi, w Szczebrzeszynie obecne będą trzy córki poety.

Tematem wiodącym pasma językowego będzie zaś język sztuki. Eksperci będą rozmawiać o języku m.in. w architekturze, malarstwie, teatrze, filmie, fotografii.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Agata Tuszyńska, Jakub Małecki, Jarosław Mikołajewski, Marta Strzelecka, Łukasz Łuczaj.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Piotr Duda odniósł się do 10-lecia wydarzenia. „Ten festiwal miał być miejscem, gdzie jak najwięcej ludzi mogłoby zanurzyć się w poezji, w literaturze, w sztuce. I to nam się udało (…) Chciałbym, żeby festiwal w Szczebrzeszynie instytucjonalizował się w takim dobrym sensie; żebyśmy stali się miejscem, gdzie powstają inspirujące projekty, które potem realizowane są w skali roku, nie tylko w Szczebrzeszynie, ale i w Polsce” – wyraził nadzieję.

Dla młodych czytelników przygotowano tradycyjnie Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie są spotkania, spektakle, koncerty i warsztaty dla dzieci i rodziców. Organizatorzy zaplanowali również koncerty m.in. Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek i Roberta Kubiszyna, Magdy Umer i Kabaretu Mumio. Widzowie będą mogli zobaczyć również monodram Grażyny Barszczewskiej na podstawie powieści „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego w reż. Magdy Umer.

10. Festiwal Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia. Pierwszy dzień festiwalu tradycyjnie zaplanowano w Zamościu, kolejne już nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się