Dwa miliony „Wyprawek Czytelniczych” w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”!

Dwa miliony „Wyprawek Czytelniczych” w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”!

Już dwa miliony „Wyprawek Czytelniczych” w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”!

Udostępnij

W ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” do najmłodszych czytelników – noworodków i ich rodziców, przedszkolaków i pierwszoklasistów – trafiły już dwa miliony książek. Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” zainicjowany został w 2017 roku. Wspiera on wspólne, rodzinne czytanie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Darmowe Wyprawki Czytelnicze otrzymują rodzice na oddziałach położniczych, przedszkolaki odwiedzające biblioteki publiczne, a także uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej. W każdej wyprawce znajduje się broszura będąca poradnikiem dla rodziców i opiekunów, która podpowiada, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a przy tym jest również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki, a także antologia tekstów wybitnych polskich autorów, które dostosowane są do potrzeb rozwojowych maluchów na najważniejszych etapach dzieciństwa i wzbogacone pięknymi ilustracjami polskich artystów.

Od 2020 roku do dzieci i rodziców trafia ponad milion książek rocznie, co sprawia, że projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w Europie i jednym z największych na świecie.

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

W pierwszej odsłonie kampanii zaprosiliśmy niemowlaki i ich rodziców w świat literacki z pomocą wyboru wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Przewodnikiem po tym świecie jest zaś broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja zachęca rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedza bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymuje w prezencie wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne (w gronie autorów m.in. Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Zofia Stanecka, Adam Bahdaj, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke). Książce towarzyszy broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki.

Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaprosiliśmy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Szkolna edycja tego projektu rozpoczęła się jesienią 2020 roku w szkołach podstawowych w całej Polsce, w których pierwszoklasistom zostały przekazane przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się