We wrześniu Warszawa stanie się centrum światowej numizmatyki

We wrześniu Warszawa stanie się centrum światowej numizmatyki

Już we wrześniu Warszawa stanie się centrum światowej numizmatyki

Udostępnij

11 września 2022 r. rozpocznie się w Warszawie największe światowe spotkanie numizmatyków, archeologów, muzealników i historyków. Po raz pierwszy w Polsce (i Europie Środkowo-Wschodniej) odbędzie się Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. Organizowany od 130 lat stawia sobie za cel popularyzację najnowszych odkryć w dziedzinie numizmatyki. Dodatkową atrakcją kongresu będą wystawy numizmatyczne w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Bruksela 1891 – Warszawa 2022

Uczestników pierwszego kongresu w 1891 r. gościła Bruksela. Kolejne spotkania numizmatyków odbywały się m.in. Paryżu, Londynie, Rzymie, Kopenhadze, Bernie, Nowym Jorku i Waszyngtonie, Madrycie, Glasgow oraz Taorminie. Kongres organizowany jest co sześć lat i upamiętniany stosownym medalem.

Obradom kongresu patronuje Międzynarodowa Rada Numizmatyczna (International Numismatic Council). Została powołana do życia w 1927 r., a w 1934 afiliowana przy Międzynarodowym Komitecie Nauk Humanistycznych. Zajmuje się promowaniem numizmatyki oraz dyscyplin pokrewnych poprzez ułatwianie współpracy między osobami i instytucjami. W skład rady wchodzi około 160 członków z blisko 40 państw świata. Pokłosiem kongresów są m.in. publikacje opisujące aktualny stan badań w dziedzinie numizmatyki.

W programie tegorocznego kongresu znajdą się wystąpienia poświęcone m.in. numizmatyce antycznej i średniowiecznej, słynnym kolekcjom i ich twórcom, znaleziskom monet ostatnich lat oraz tzw. numizmatyce cyfrowej, bazom danych on-line itp. Do udziału w warszawskim kongresie zwój akces zgłosiło ponad sześćset osób. Dodatkową atrakcją dla miłośników starych monet będą wystawy towarzyszące kongresowi.

Wielkie kolekcje monet i ich twórcy

W tym roku zbiory numizmatyczne będzie można oglądać na terenie kampusu uniwersyteckiego w Warszawie, m.in. w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Zwiedzający zapoznają się z historią numizmatyki na UW i poznają sylwetki kolekcjonerów. Wystawy okolicznościowe przygotowały muzea narodowe w Krakowie i Poznaniu.

Szczególną okazją dla miłośników starych monet będą ekspozycje w Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zaprezentują sylwetki i zbiory trzech wybitnych kolekcjonerów. Bohaterem wystawy zamkowej będzie belgijski kolekcjoner Andre van Bestelaer (1907-1990), który w ostatnich latach życia często odwiedzał Polskę. Postanowił swoje zbiory podarować na zamek, poruszony ogromem zniszczeń kulturalnych jakie dotknęły stolicę podczas II wojny światowej. Kolekcja Bestelaera składa się z trzech zasadniczych części.

Pierwsza obejmuje monety rzymskie i bizantyjskie, w tym numizmatyczny poczet władców Rzymu, których podobizny widnieją na aureusach i solidach. Część druga to przede wszystkim monety belgijskie i francuskie, w tym zestaw średniowiecznych monet brabanckich i flandryjskich. Część trzecia obejmuje numizmaty z innych kontynentów.  W zbiorze Bestelaera znajdują się także polonika.

Miejscem, które bez wątpienia należy odwiedzić będzie Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Powstał w 1921 r. a podstawą jego zbiorów były dwie wielkie kolekcje monet polskich i starożytnych przekazane w darze dla tej placówki. Pierwszą ofiarował Kazimierz hr. Sobański (1859-1909). Zgromadził około 9 tys. monet wybitych między czasami Zygmunta Starego a połową XIX w., w tym wiele numizmatów wysokiej klasy i rzadkości.

Doktor Władysław Semerau-Siemianowski (1849-1938) gromadził monety antyczne: greckie, rzymskie, perskie i bizantyńskie. Bardzo obszerny zbiór liczący ponad 27 tyś. egzemplarzy powstał w ciągu czterdziestu lat na terenie Imperium Osmańskiego, gdzie dr Semerau pracował jako lekarz.

Pasja i wytrwałość obu kolekcjonerów doprowadziła do powstania unikalnych w dziejach polskiej numizmatyki zbiorów, które przez lata pozostawały nieco w cieniu kolekcji Emeryka hr. Hutten Czapskiego czy Potockich.

Głównym organizatorem tegorocznego kongresu jest Uniwersytet Warszawski, współorganizatorami są Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Grupa Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa jest głównym sponsorem wydarzenia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się