Kiedy otwarcie instytucji kultury?

Kiedy otwarcie instytucji kultury?

Kiedy otwarcie instytucji kultury?

Udostępnij

Pomimo zapowiedzi premiera o otwarciu instytucji kultury, brakuje podstawy prawnej, by to zrobić. Konieczne jest rozporządzenie, które ureguluje zasady funkcjonowania placówek z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i odwiedzających, a także uwzględni specyfikę poszczególnych instytucji kultury – informuje gdański samorząd.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński ogłosił, że zdjęcie zakazu działalności instytucji 4 maja 2020, nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Ja podkreśla magistrat w Gdańsku, warto zwrócić uwagę, że w rządowym komunikacie mowa jest jedynie o niektórych instytucjach kultury tj. muzeach, galeriach sztuki i bibliotekach. Do tej grupy zaliczają się prowadzone lub współprowadzone przez Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Muzeum Gdańska oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

- Miejskie instytucje kultury wyczekują dnia, w którym ponownie będą mogły otworzyć się dla gdańszczan i gdańszczanek. Od ponad miesiąca działają online i za pośrednictwem internetu organizują wydarzenia i prezentują swoje zbiory. Nic jednak nie zastąpi spotkania w świecie rzeczywistym - mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury.

Jak jednak dodaje, zanim ponownie zostaną otwarte instytucje kultury, zarówno dyrektorzy, jak i prezydent Gdańska, muszą mieć pewność, że publiczność i pracownicy są bezpieczni. Dlatego już teraz dyrektorzy wraz ze swoimi współpracownikami opracowują procedury, które będą następnie konsultowane ze służbami sanitarnymi.

- Czekamy również z niecierpliwością na akt prawny rządu - rozporządzenie, bez którego lokalny inspektor sanitarny nie przystąpi do konsultacji – dodaje dyrektor Frydrych.

Zdaniem UM w Gdańsku, poza brakiem rozporządzenia - również w rządowych zaleceniach po konferencji widoczne są rozbieżności w kwestii otwarcia instytucji kultury.

-  Na stronie premiera pojawiała się informacja, że „decyzja o otwarciu danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem”, natomiast w komunikacie ministra kultury czytamy: „Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym” – zauważają samorządowcy.

Z powodu tych rozbieżności i braku podstaw prawnych gdańskie instytucje kultury nie zostaną otwarte po długim weekendzie. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie maja.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Według MKiDN do połowy maja wypracowane zostaną wytyczne dla teatrów, oper, baletów, filharmonii i innych instytucji prowadzących działalność artystyczną.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się