Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści - 14 Przekrój Eilego - Potkaj MOCAK online
W niedzielę 30 maja o godz. 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Tomasza Potkaja Przekrój Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika (Mando 2019).
O biografii Mariana Eilego porozmawiamy w kontekście jego wystawy Artysta i redaktor. Będzie to kolejne ze spotkań poświęconych książkom o twórcach, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie (w poprzednich odsłonach przyjrzeliśmy się w ten sposób Hercie Müller i Wiesławowi Dymnemu). Pogłębi ono też dotychczasowe zainteresowanie Klubu historią środowiska artystycznego Krakowa – jak dotąd dyskutowaliśmy o życiu i dorobku Marii Jaremy, Wiesława Dymnego i Romana Ingardena.
Przekrój Eilego to bogato ilustrowana, zdumiewająca opowieść o zjawisku, jakim był krakowski tygodnik, niezapomnianej epoce z nim związanej oraz jej legendarnych i niesłusznie zapomnianych postaciach. Książka ta stanowić ma klucz do zrozumienia gustu wielu Polaków, również młodych – ciągle oczarowanych estetyką i humorem „Przekroju”. Kiedy Marian Eile przyjął zlecenie na stworzenie pierwszych numerów, nikt nie spodziewał się końcowej skali przedsięwzięcia. Czasopismo, które w znacznej mierze ukształtowało współczesną polską kulturę popularną, to najsławniejszy spośród szeregu niekonwencjonalnych projektów Eilego.
,,Marian Eile to zbiór sprzeczności, synteza przeciwieństw. Człowiek osobiście małych potrzeb, abnegat, a jednocześnie miłośnik rozmaitych snobizmów, rozmaitych hobby, wyrafinowanych smaczków. Sceptyk, niedowiarek pracujący jak fanatyk, orzący jak koń. Malarz redagujący pismo literackie. Redaktor robiący dekoracje do teatrów. Inteligent bezbłędnie wyczuwający potrzeby i gusty obywateli z awansu. Człek niesympatyczny, a uroczy. Samotny i w istocie nieznany, a zawsze otoczony gronem wielbicieli. Ogromnie skryty, a niestrudzony gaduła. Ponurak, a dowcipniś.”
Jak czytamy na okładce, „Przekrój” do dziś zna każdy czytający Polak. Jakim cudem przetrwało pod okiem cenzury? Dlaczego pies Fafik został pełnoprawnym członkiem redakcji? Jak wielkim oryginałem był Eile? Kto najczęściej gościł na okładce „Przekroju” i dlaczego byli to Bierut i
Gomułka? Kto wprowadził do polszczyzny dżinsy? Dlaczego mistyfikacja to drugie imię „Przekroju”?
(materiały od wydawcy)
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Bookstore pod tym linkiem >>
Po zakupie biletu otrzymają Państwo szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.
Kontakt z Biblioteką pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl i pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) lub 886291720 (w dniu spotkania).
Tomasz Potkaj (ur. 1968) – dziennikarz i historyk, autor i współautor kilku książek z obszaru literatury faktu, m.in. Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu (z Konradem Piskałą i Leonem Popkiem) i Krzysztof Klenczon. Historia jednej znajomości (z Alicją Klenczon). Mieszka w Warszawie.
Przekrój Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.
Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku prowadząca w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjny klub czytelniczy.
Terminy kolejnych spotkań:
13.6.2021 – O zmierzchu, Therese Bohman