Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
Komisja Europejska

Komisja Europejska

Komunikat PIK ws Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

Udostępnij

W środę, 13.02.2019 r., w Strasburgu zakończył się trialog (prace Komisji Europejskiej, Radu Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, toczące się za zamkniętymi drzwiami), dotyczący nowych regulacji prawa autorskiego. Głosowanie w PE nad ostateczną wersją dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym odbędzie się za kilka tygodni (koniec marca – połowa kwietnia).

Co szczególnie istotne dla Polskiej Izby Książki, jako przedstawiciela branży wydawniczej, to fakt, że wykreślono z art. 13 – mówiącego o monitorowaniu treści oraz odpowiedzialności prawnej dostawców usług internetowych za zamieszczane przez użytkowników treści – wyjątek od tej zasady, którym w myśl projektu RE z 8. lutego miała być „ilustracja”. Obecnie do wyjątków mają zostać zaliczone: recenzja, cytat, krytyka, pastisz, karykatura i parodia. Co ważne, domena publiczna zostanie objęta ochroną prawną na poziomie europejskim – jeżeli utwór wejdzie w jej zakres, nie będzie już odwrotu. Głównym zadaniem dyrektywy jest zwiększenie ochrony autorskoprawnej twórców – także w Internecie, m.in. poprzez nałożenie odpowiedzialności za publikowane treści na operatorów platform.

Dokładna analiza przepisów będzie możliwa po opublikowaniu całości projektu. Polska Izba Książki wierzy, że dyrektywa zapewni odpowiednie rozwiązania, chroniące interesy wydawców.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się