PIK, ustawa o książce

PIK, ustawa o książce

Komunikat Polskiej Izby Książki w sprawie projektu ustawy o jednolitej cenie książki

Udostępnij

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, wypracowany przed laty przez Polską Izbę Książki we współpracy z przedstawicielami księgarzy i autorów, szeroko dyskutowany i konsultowany także w ramach spotkań organizowanych w tym roku przez Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Piotra Glińskiego, został 25 maja br. wniesiony do Sejmu przez grupę posłów  Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

PSL kontynuuje tym samym starania z poprzedniej kadencji, aby w oparciu o projekt środowiska książki wprowadzić  regulację rynku książki, mającą głównie na celu ochronę małych i średnich podmiotów tej branży.  Działania PSL prowadzone są niezależnie od starań Izby o procedowanie projektu ustawy przez obecny resort kultury i rząd.

Mając na uwadze zmiany, jakie nastąpiły po roku 1989 na rynku książki, Polska Izba Książki analizuje  zarówno ich przyczyny, jak i poszukuje metod i technik ekonomiczno-prawnych, umożlwiających ochronę rynku przed zakłóceniami i jego niszczeniem. Izba przytacza od lat argumenty ekspertów i praktyków rynku wydawniczo-księgarskiego za koniecznością wsparcia małych i średnich wydawców  oraz księgarzy. Wypracowany przez środowisko książki  projekt ustawy, oparty na doświadczeniach krajów o wysokim poziomie czytelnictwa oraz imponujących osiągnięciach gospodarczych to podstawowy, niezbędny  krok dla zapewnienia różnorodności piśmiennictwa polskiego i różnorodnego dostępu do dóbr literatury.

Zagrożenie tej różnorodności ze strony globalnych graczy jest narastające i nie do przecenienia. Globalizacja w połączeniu z wojną cenową jako dominującą formą konkurencji w długim okresie doprowadzi do zmonopolizowania rynku poprzez ograniczenie oferty niszowych wydawców oraz oferty mniej popularnych i trudniejszych do odbioru autorów. To zaś spowoduje zmianę zachowania czytelników, którzy ograniczą się do konsumpcji podstawowej oferty czytelniczej opartej na prostej, taniej książce. Dalsze trwanie w takiej tendencji doprowadzi do degradacji kulturowej społeczeństwa. 

Polska Izba Książki z satysfakcją wita każde działanie na rzecz porządkowania rynku książki, tym samym tworzenia szans zwiększania bardzo niskiego czytelnictwa w Polsce. Uważamy iż sprawy kultury i edukacji mają (powinny mieć) charakter apolityczny. Myślmy o kolejnych pokoleniach czytających Polaków.

Biuro PIK

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się