Konferencja „Pisarze przeciwko tyranii” w Madrycie

Konferencja „Pisarze przeciwko tyranii” w Madrycie

Konferencja „Pisarze przeciwko tyranii” w Madrycie

Udostępnij

We wtorek 9 kwietnia na Uniwersytecie Nawarry w Madrycie odbyła się konferencja pt. „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) – jedno z czterech podobnych wydarzeń, które odbywają się w tym tygodniu w Hiszpanii i którym patronuje Instytut Książki.

Podczas konferencji swój wykład wygłosił Higinio J. Paterna, dziennikarz i tłumacz m.in. dzieł Jana Pawła II, Zofii Kossak i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na język hiszpański. Moderatorem spotkania był prof. José Luis Orella, hiszpański historyk i znawca Polski. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Ambasador RP Anna Sroka oraz dziekan wydziału Nauk Humanistycznych Juliá Pavón.

W mijającym tygodniu w Hiszpanii odbywają się cztery odsłony konferencji „Pisarze przeciwko tyranii” – w poniedziałek 8 kwietnia miało miejsce spotkanie w Sewilli, we wtorek 9 kwietnia – w Madrycie, 11 kwietnia – Walencji, zaś w sobotę 13 kwietnia obędzie się spotkanie w Jaén. 

Każde z czterech spotkań poświęcone jest przedstawieniu losów i dzieł czworga dwudziestowiecznych literatów: Zofii Kossak, Ferdynanda Ossendowskiego, Józefa Mackiewicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Pisarzy tych łączy fakt, że pomimo przeciwności losu, a czasami wręcz tragicznych okoliczności, zawsze trwali w swoich przekonaniach. Cała czwórka pomagała kształtować w polskim społeczeństwie postawy oporu wobec zbrodni i fałszu, a także solidarności z pokrzywdzonymi.

Cykl wykładów „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) objęły swoim patronatem Ambasada RP w Hiszpanii, Honorowy Konsulat Generalny RP w Walencji, Instytut Polski w Madrycie oraz Instytut Książki.

RP/IK

Zobacz zdjęcia:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się