Kongres Książki na Festiwalu Conrada
W dniach 26–30 października w ramach Festiwalu Conrada odbędzie się trzecia edycja Kongresu Książki. Poniżej prezentujemym program. W tym roku Kongres będzie gościem w Pałacu Potockich, a także na Targach Książki w Krakowie.
Prawo dla literatury
emisja: 19 października, godz. 12.00
gdzie: online (PLAY KRAKÓW, Facebook Festiwalu Conrada, strony stowarzyszeń)
goście: Michał Markiewicz, Zygmunt Miłoszewski
Prezentujemy cztery umowy modelowe –na tekst autorski, naksiążkę, na adaptacjęoraz na udział w spotkaniu autorskim – przygotowane przez Markiewicz & Sroczyński Kancelaria Radców Prawych sp.j. w ścisłym porozumieniu z Krakowem Miastem Literatury UNESCO oraz Stowarzyszeniem Unia Literacka. Zapisy prawne oraz ich znaczenie, a także najczęstsze błędy popełniane przez pisarzy i pisarki na etapie zawierania umów komentuje autor dokumentów dr Michał Markiewicz w rozmowie z Zygmuntem Miłoszewskim.
Przygotowanie wzorcowych umów nastąpiło na wniosek środowiska twórczego ze względu na brak jednolitych praktyk w zakresie prawa autorskiego i ma na celu umożliwienie ujednolicenia warunków, na jakich twórcy i twórczynie zawierają umowy autorskie. Inspiracją do tego działania były umowy modelowe dla tłumaczy i tłumaczek przygotowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.
Co knują wydawcy? Spotkanie dla księgarzy i bibliotekarzy o książkach dziecięcych (część 1)
wydarzenie (na żywo): 20 października, godz. 10.00-11.30
zapisy: kinga@wydawnictwodwiesiostry.pl
gdzie: online (Google Meet)
Co za chwilę pojawi się na półkach księgarń? O jakich tytułach będzie głośno? Jakie książki przydadzą się do działań z dziećmi, także organizowanych w trybie zdalnym? O nowościach i planach wydawniczych na najbliższe miesiące opowiedzą wydawnictwa: Babaryba, Dwie Siostry, Poławiacze Pereł, Widnokrąg, Wolno, Wytwórnia. Spotkanie adresowane jest do księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, blogerów i animatorów czytelnictwa. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy trwają do 16 października do godz. 10.00.
Moderacja: Kinga Kowalska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Stowarzyszenia dla literatury
emisja: 20 października, godz. 13.00
gdzie: online (PLAY KRAKÓW, Facebook Festiwalu Conrada, strony stowarzyszeń)
Przy okazji pierwszej edycji Kongresu Książki stowarzyszenia biorące czynny udział w ich organizacji stworzyły filmowe wizytówki mające informować o celach, założeniach oraz ideach przyświecających ich działaniom. Opowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz IBBY.
Co knują wydawcy? Spotkanie dla księgarzy i bibliotekarzy o książkach dziecięcych (część 2)
wydarzenie (na żywo): 21 października, godz. 10.00-11.30
zapisy: kinga@wydawnictwodwiesiostry.pl
gdzie: online (Google Meet)
Co za chwilę pojawi się na półkach księgarń? O jakich tytułach będzie głośno? Jakie książki przydadzą się do działań z dziećmi, także organizowanych w trybie zdalnym? O nowościach i planach wydawniczych na najbliższe miesiące opowiedzą wydawnictwa: Ezop, Druganoga, Hokus-Pokus, Muchomor, Zakamarki. Spotkanie adresowane jest do księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, blogerów i animatorów czytelnictwa. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy trwają do 16 października do godz. 10.00.
Moderacja: Kinga Kowalska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Księgarnie kameralne dla szkół
22 października, godz. 13.00
wydarzenie zamknięte, na żywo
zapisy: krzysztof.zwirski@kbf.krakow.pl
Księgarnie i szkoły – zdaje się, że to dwa różne światy, które przecież mogą się spotkać. Podczas prezentacji, na którą zapraszamy pracowników krakowskich bibliotek szkolnych oraz przedstawicieli rad rodziców, krakowscy księgarze zaprezentują swoją ofertę i przedstawią pomysły na korzystną współpracę. Wzajemne poznanie się stron może zaowocować nie tylko atrakcyjnym systemem wynagradzania za osiągnięcia w nauce, ale także ciekawymi inicjatywami kulturalnymi przygotowanymi specjalnie z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich.
Moderacja: Barbara Balmas (Główna Księgarnia Naukowa)
Okrągłe stoły
wydarzenia (na żywo): 23 października
Gdzie: online (Google Meet)
Przy jednym (wirtualnym) stole spotykają się przedstawiciele rozmaitych środowisk, którzy wspólnie zastanowią się, co działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a co wciąż zgrzyta, trzeszczy i nie chce wskoczyć na wyższy bieg. Poszukają też rozwiązań i dobrych praktyk, które zostaną udostępnione po zakończeniu Kongresu Książki.
Twórcy vs. wydawcy
Godz. 9.00-10.30
Pisanie, redakcja, korekta, skład, druk, promowanie, sprzedaż – to wszystko części jednego procesu, w którym każdemu zależy na powstaniu jak najlepszej książki. Jednak pomiędzy biorącymi udział w tych działaniach może dojść do nieporozumień. Jak lepiej systemowo ułożyć relacje pomiędzy pisarzami/pisarkami a wydawcami/wydawczyniami?
Ilustrator też autor | 10.45-12.15
O kondycji polskiej ilustracji książkowej, o różnicach pomiędzy rynkiem książki dla dzieci i książki dla dorosłych, o dobrych i złych praktykach, o pieniądzach i o tym, czego wciąż brakuje .
Pisanie czy przepisywanie? Rzecz o plagiatach | 12.30-14.00
Kultura, w tym literatura, żywi się nie tylko światem wokół, ale i samą sobą. Od niepamiętnych czasów pisanie jest również przepisywaniem, powtarzaniem po innych, cytowaniem, parafrazowaniem. Gdzie są granice tego procesu? Jak chronić zarazem twórczą swobodę i to, co jest tej swobody wynikiem, czyli oryginalną pracę twórców?
Z czego żyje tłumacz? | 14.15-15.45
Hieronim Hipotetyczny jest zdolnym i cenionym tłumaczem. Jako wolny strzelec pracuje regularnie dla znanych wydawnictw, nie ma jednak działalności gospodarczej, pracuje wyłącznie na umowy o dzieło z 50-procentowymi kosztami uzyskania. Znajomi mu zazdroszczą: siedzi w domu, pracuje kiedy chce, może pochwalić się bogatym dorobkiem przekładowym. Problem polega jednak na tym, że choć koszty życia nieprzerwanie rosną, płaca Hieronima nie zmieniła się od lat, w przeciwieństwie do rosnących wynagrodzeń w innych zawodach. Nie bez znaczenia pozostają również umowy, które zawiera. Pomimo istniejącej od 2015 roku modelowej umowy przygotowanej przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, przez ostatnie lata udało się przekonać do niej garstkę wydawców. Co można zrobić w tej sytuacji?
Nie tylko billboardy, czyli obopólne niezadowolenia z promocji | 16-17.15
Promocja i marketing książek znacznie zmieniły się w ostatnich latach, nie tylko za sprawą okrzepnięcia i stabilizacji rynku, ale też ze względu na zmiany w przestrzeni medialnej, nowych kanałach dystrybucji i zmieniającym się udziale środków publicznych. Podstawowe pytanie brzmi, co można zrobić dla zwiększenia obecności książki w sferze publicznej i jak ograniczyć praktyki nierównej czy nieuczciwej konkurencji.
Jesteś twórcą. Rozmowy o prawie autorskim z Grzegorzem Manią
Wiek: 10+
Partner: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Warsztaty dla dzieci zostaną realizowane w ramach kampanii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” będą połączone z publikacją scenariuszy lekcji (dla klas 4-5 i 6-8 szkoły podstawowej).
Kampania edukacyjna ,,Jesteś twórcą – masz prawo” realizowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma uświadomić dzieciom, że wszystko, co tworzą, należy do nich, oraz pomóc zrozumieć, w jaki sposób efektami swojej pracy mogą się dzielić z innymi, i jak mogą odpowiedzialnie, a także zgodnie z prawem korzystać z dzieł innych, zarówno offline jak i online. Równolegle kampania ma pobudzić dziecięcą ciekawość i kreatywność oraz zainspirować do tworzenia.
Ze względu na sytuację epidemiczną forma wydarzenia, data oraz godzina spotkania zostaną podane w pierwszych dniach października.
***
Po zakończeniu Kongresu Książki zostanie opublikowana Karta dobrych praktyk – zwięzłe podsumowanie zawierające wnioski i postulaty, które pojawiły się podczas spotkań. Do podsumowania zostaną dołączone wzory umów dla twórców przygotowane przez prawnika, wideo ze spotkań, scenariusze lekcji oraz prezentacje stowarzyszeń.
Partnerzy: Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Kraków), IBBY.