Konkurs - FakeHunter Challenge rozstrzygnięty!

Konkurs - FakeHunter Challenge rozstrzygnięty!

Konkurs - FakeHunter Challenge rozstrzygnięty!

Udostępnij

Ponad 100 osób wzięło udział we wszystkich konkurencjach organizowanego przez PAP i GovTech #FakeHunter Challenge. Pierwszą nagrodę i 15 tys. zł zdobył Aleksander Kogut.

Konkurs - FakeHunter Challenge składał się z czterech konkurencji: 

- Polowanie na fake newsy (fake news hunt),

- Fact checking challenge,

- Popraw FakeHuntera,

- Znajdź prawdziwe źródło informacji.

Uczestnicy konkursu mogli przesyłać zgłoszenia we wszystkich czterech konkurencjach. W ten sposób ich szansa na wygraną wzrastała, bo punkty się sumowały. Te ostatnie przyznawano za: zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.

Liczba zgłoszeń (tekstów, raportów) we wszystkich kategoriach wyniosła w sumie około dwóch tysięcy. Najwięcej było w kategorii „Polowanie na fake newsy”, gdzie chodziło o zgłoszenie materiałów do weryfikacji. „Najbardziej wymagającym i najwyżej punktowanym zadaniem było poszukiwanie oryginalnego źródła fake newsa. Tu mieliśmy trochę mniej zgłoszeń, bo około 30”- mówi Mirosław Usidus (PAP), jeden z jurorów konkursu.

Organizatorzy byli zaskoczeni ogromną liczbą zgłoszeń, tak bardzo, że musieli o kilka dni przełożyć ogłoszenie werdyktu. Ocena zgłoszeń zajęła więcej czasu niż planowali. „Osoby, które zwyciężyły nadesłały najwięcej zgłoszeń, ale byli też uczestnicy, którzy zdobyli wysokie miejsca w rankingu, bo przygotowali ocenione jako dobre raporty factcheckingowe. Koncentrowaliśmy się na merytoryce, ale aktywność też była premiowana. Dopuszczaliśmy do konkurencji zespoły. Dobrze skoordynowane działanie w grupie mogło zaprocentować. Zwłaszcza, że było kilka konkurencji do obsłużenia”- podsumowuje Usidus. 

Wyniki konkursu:

I miejsce (15 tys. zł) – Aleksander Kogut

II miejsce (10 tys. zł) – Monika Łada

III miejsce (5 tys. zł) – Przemysław Fajerski

Zgłoszenia do konkursu można było nadsyłać w dniach 13-15 listopada. W zmaganiach mogli wziąć udział użytkownicy internetu posługujący się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. Ich zadaniem było wyszukiwanie w internecie fake newsów, a następnie ich weryfikacja. 

#FakeHunter Challenge to jedno z kluczowych wydarzeń odbywającego się w listopadzie GovTech Festival, czyli cyklu wydarzeń online, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały miesiąc w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony mające na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zdjęcia do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/konkurs-fakehunter-challenge-rozstrzygniety

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się