Konkurs literacki 1920. Znamy pierwszych jurorów i wydawcę zbioru opowiadań

Konkurs literacki 1920. Znamy pierwszych jurorów i wydawcę zbioru opowiadań

Konkurs literacki 1920. Znamy pierwszych jurorów i wydawcę zbioru opowiadań

Udostępnij

Wiele się dzieje w konkursie literackim przygotowanym przez Biuro Programu "Niepodległa" na stulecie Bitwy Warszawskiej. Biuro Programu „Niepodległa" przedłuża termin składania prac w konkursie literackim upamiętniającym stulecie Bitwy Warszawskiej. W jury zasiądą m.in. Krzysztof Bochus i Jacek Galiński. Najlepsze prace ukażą się w pokonkursowej antologii wydanej nakładem  Skarpy Warszawskiej, a zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na cele charytatywne.

Konkurs literacki „1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów, trwa od 15 czerwca br.

– Otrzymaliśmy już kilkadziesiąt tekstów, ale dostajemy też wiele pytań o możliwość przedłużenia terminu zgłaszania opowiadań konkursowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o przedłużeniu konkursu do końca sierpnia 2020 roku – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa". – Porozumieliśmy się również z wydawnictwem Skarpa Warszawska, które zdecydowało się na wydanie zbioru nagrodzonych w konkursie tekstów. Swoje prace w jury zadeklarowali też znani autorów powieści, którzy uzupełnią antologię o swoje teksty osadzone w roku 1920 – dodaje Jan Kowalski.  

W jury zasiądą m.in. Krzysztof Bochus – dziennikarz, publicysta i autor powieści kryminalnych oraz Jacek Galiński – pisarz, autor komedii kryminalnych.

– Pomysł konkursu i jego tematyka pasują do charakteru wydawnictwa, a zbiór tekstów może być bardzo ciekawą lekturą dla amatorów tekstów retro. Ustaliliśmy, że nasza antologia pojawi się na półkach księgarń w stulecie podpisania traktatu ryskiego, który zakończył wojnę polsko-bolszewicką – wyjaśnia Rafał Bielski, redaktor naczelny wydawnictwa Skarpa Warszawska. – W zbiorze poza pracami konkursowymi znajdą się dodatkowo opowiadania cenionych autorów – jurorów konkursu oraz dodatkowo dwa lub trzy opowiadania rozpoznawalnych autorów związanych z powieścią historyczną lub retro. Popularność antologii jest dla nas wyjątkowo ważna, bo zyski ze sprzedaży tego zbioru, zgodnie z tradycją „Niepodległej", przeznaczamy na cel charytatywny – uzupełnia Rafał Bielski.

Partnerem konkursu jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Partnerem wydawniczym została Skarpa Warszawska. Konkurs merytorycznie wspiera „Maszyna do Pisania". Partnerem medialnym jest Portal Kryminalny. Wydarzenie wspierają: Czytambolubie.com, Kryminalna Piła i Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa" oraz ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.

 

Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/

 

Zyski trafią do Fundacji „Nasze Dzieci", działającej przy Klinice Onkologii w „Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby. 

Do udziału w konkursie można nadsyłać teksty kryminalne, szpiegowskie, obyczajowe czy romanse. W konkursie Biura Programu „Niepodległa" gatunek nie ogranicza – akceptowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wytworem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Ważne, by tekst pokazywał, jak według współczesnych autorów mógł wyglądać rok 1920. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, w pracach powinny pojawić się motywy walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związane z Bitwą Warszawską.

Jury konkursu wyłoni 10 najlepszych tekstów, które zostaną opublikowane w antologii, a ich autorzy otrzymają nagrody finansowe.

Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia. Teksty należy przesyłać do 31 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst. Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się