Konkurs na Monodram Gombrowiczowski w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin pisarza

Konkurs na Monodram Gombrowiczowski w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin pisarza

Konkurs na Monodram Gombrowiczowski w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin pisarza

Udostępnij

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w związku z przypadającą w 2024 roku 120. rocznicą urodzin Witolda Gombrowicza ogłosiło konkurs na monodram oparty na tekstach pisarza. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca kwietnia.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu na Monodram Gombrowiczowski jest propagowanie twórczości Witolda Gombrowicza poprzez formę teatru jednego aktora. „Do konkursu mogą być zgłaszane przedstawienia z 2024 r. oraz monodramy zrealizowane w latach 2022 i 2023, oparte na dowolnym tekście Gombrowicza bądź na kompilacji jego tekstów różnych” – poinformował PAP Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Organizator nie określił wieku uczestników konkursu, ani kryteriów dotyczący ich dorobku artystycznego. „Zaproszenie do udziału w konkursie kierujemy do aktorek i aktorów młodych, studentów szkół teatralnych różnego statusu, świeżo upieczonych absolwentów, a także tych, co stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Zasady naboru określamy w regulaminie, ale nie stawiamy ostrych ograniczeń, bo zależy nam, aby formuła była jak najbardziej otwarta” – zauważył w tekście towarzyszącym konkursowi kurator Jacek Wakar.

Konkurs jest dwuetapowy. Najpierw specjalna komisja selekcyjna wybierze 6-8 spektakli spośród wszystkich zgłoszonych monodramów. Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w maju, natomiast w połowie czerwca swoje przedstawienia pokażą na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Pula nagród wynosi 20 tys. zł. Regulamin oraz formularz zgłoszenia znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Witolda Gombrowicza.

Partnerami konkursu są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski w Warszawie.

Ogólnopolski Konkursu na Monodram Gombrowiczowski odbędzie się w ramach obchodów przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza. Autor m.in. „Ferdydurke”, „Transatlantyku”, „Iwony, księżniczki Burgunda” czy „Dzienników” urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

Decyzją Senatu RP Witold Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024. „Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” - podkreślono w uchwale Senatu przyjętej 7 września 2023 r.

Także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się