Konkurs z "Grą w cykora" Szilárda Rubina

Konkurs z "Grą w cykora" Szilárda Rubina

Konkurs z "Grą w cykora" Szilarda Rubina

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego, Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop oraz wydawnictwo Studio EMKA zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie poświęconym powieści węgierskiego autora  Szilárda Rubina pt. "Gra w cykora".

Powieść Szilárda Rubina, opublikowana w 1963 roku, to obraz głębokiej, świadomej, a zarazem zaborczej i destrukcyjnej miłości dwojga ludzi w powojennej węgierskiej rzeczywistości. To świetnie napisana, niezwykła historia bezgranicznego cierpienia jednej z postaci – mężczyzny, narratora.

Dla wrażliwego czytelnika Gra w cykora może stać się lekturową ucztą, a dla mistrzów stylu przedmiotem subtelnych analiz. Wielu węgierskich prominentnych twórców wymieniało kiedyś i wymienia do dziś tę powieść jako jedno ze swych najwspanialszych doświadczeń czytelniczych.

Do europejskich czytelników Gra w cykora trafiła dopiero po półwieczu. W ostatnich latach życia pisarza ukazał się, okrzyknięty literackim odkryciem, przekład niemiecki tej powieści, a ceniona dziennikarka Ingeborg Harms przyrównała ją do Wielkiego Gatsby’ego Johna Fitzgeralda. Po śmierci Rubina jego powieść równie entuzjastycznie była przyjmowana w innych krajach. Obecnie także polscy czytelnicy mają możliwość obcowania z tą niezwykłą prozą węgierskiego twórcy.

Fragment:

Nagle ogarnął mnie smutek. Koronkowe poduszki, uginające się miękko łóżko, a w nim ciało Urszuli były moim jedynym, prawdziwym zwycięstwem. Jak długo może się tym karmić mężczyzna? Za zachłannością, z jaką Urszula brała ode mnie rozkosz, zdawało się czaić okrucieństwo, chęć szybkiego zaspokojenia głodu i wyswobodzenia się.

Opinie o książce:

Ta powieść, wydana po raz pierwszy w czasach raczej ponurych, na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, szokowała, była czymś wręcz nie do pomyślenia – jak nagłe, niszczące uderzenie meteorytu lub pojawienie się Marsjanina w środku miasta. W literaturze węgierskiej to niezwykłe, by ktoś tak wnikliwie zbadał ciemną stronę „ja”[…]. To rzeczywiście rzadkość.(Péter Esterházy)

Z grona „moich zmarłych” w pierwszej kolejności wymieniłbym Fiodora Dostojewskiego i Attilę Józsefa. A spośród moich współczesnych – poezję Sándora Weöresa, Ágnes Nemes Nagy […], jak również prozę László Németha, Gézy Ottlika i Szilárda Rubina.(János Pilinszky)

Piękno. Poetyckie, wzruszające piękno bije z tej powieści, ponad ruinami i wodorostami neurastenii; prawdziwy współczesny Werter […].(Miklós Szentkuthy)

Klejnot literacki niezwykłej urody, który zasługuje na miejsce wśród najbardziej emocjonujących opowieści miłosnych dwudziestego wieku.(„Frankfurter Allgemeine Zeitung”)

Tragedia gorzkiej pierwszej miłości, opowiedziana w sposób doskonały.(„Der Spiegel”)

Miłość i okrucieństwo splatają się w jedną z najbardziej intensywnych historii miłosnych w literaturze.(Papel en blanco (portal)

Kilka słów o autorze

Szilárd Rubin (1927–2010) urodził się w Budapeszcie. Uczył się w protestanckim gimnazjum w Csurgó, a następnie w Pécsu. Studiował filologię angielską i węgierską na uniwersytecie w Budapeszcie. Pierwsze utwory poetyckie opublikowane tuż po wojnie pomieścił w tomach Nasz los i Księżyc w nowiu.
Po 1948 roku Rubina zajmuje już tylko proza. Zachowując kompromisową postawę wobec panującego wówczas porządku politycznego i artystycznego, starał się jednak wymykać schematom i nie popadać w serwilizm.
Szilárd Rubin napisał siedem powieści, wiele szkiców i esejów, ale powieść "Gra w cykora", niepozbawiona odwołań autobiograficznych, pozostaje od ponad półwiecza jego utworem literackim najistotniejszym. Została przetłumaczona na siedem języków, a kolejnym przekładom towarzyszyły niezwykle pozytywne reakcje krytyków literackich i czytelników.

Tytuł: Gra w cykora
Tytuł oryginału: Csirkejáték
Autor: Szilárd Rubin
Przekład: Anna Klara Marciniak
Wydawca: Studio EMKA
Miejsce i rok wydania: Warszawa, premiera: 29.11.2019 r.
Wydanie: I
Objętość: 224 strony
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 130x200 mm
ISBN: 978-83-66142-22-0
EAN: 9788366142220
Cena katalogowa: 34.90 PLN

Podoba mi się, kupuję:

Pytania konkursowe:

1. Kiedy pierwszy raz ukazała się powieść Szilárda Rubina pt. "Gra w cykora"?

2. Do jakiej powieści porównywali krytycy europejscy "Grę w cykora"

3. Która z książek Szilárda Rubina dała nazwę grupie poetyckiej?
4. Wymień dwa miasta na Węgrzech, w których rozgrywają się losy dwojga bohaterów: Urszuli Carletter i Attili Angylala?


Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 4 lutego 2020 na adres mailowy: gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując Konkurs z "Grą w cykora" Szilarda Rubina. Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone powieścią Szilárda Rubina pt. "Gra w cykora".

 Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl i Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop informują o zakończeniu konkursuKonkurs z "Grą w cykora" Szilarda Rubina".
Na konkurs napłynęlo  35 odpowiedzi w tym 32 prawidłowe. Jury wylosowało 3 osoby, które prawidłowo odpowiedziały na zadane pytania.

Oto szczęśliwi nagrodzeni posługujący się mailami:

1.

2.
3.


Nagrodzonym gratulujemy!

Nagrody książkowe prześle Państwu współorganizator konkursu wydawnictwo Studio EMKA

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się