Nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody książkowe prześle Państwu współóorganixzator konkursu wydawnicywo Fundacja nas Rzecz Historii Polskiego Sportu.
Redakcja Portalu Księgarskiego, Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop oraz Fundacja na Rzecz Historii Polskiego Sportu zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie poświęconym publikacji Daniela Grinberga - tekst, biogramy uczestników i Adama Parczewskiego odpowiedzialnego za grafikę, koncepcję wydawniczą, typografię, dobór znaczków pocztowych pt. "Igrzyska lekkoatletów. Olimpijska Historia Lekkoatletyki 1895- 2020". Tom 1. Ateny - 1896"
Na rynku pojawiła się książka „Igrzyska Lekkoatletów”, opisująca przebieg konkurencji lekkoatletycznych podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku w Atenach. Autorami książki są Daniel Grinberg oraz Adam Parczewski. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich oraz „Królowej Sportu”.
Nowa pozycja wydawnicza traktująca o rywalizacji lekkoatletów w Atenach w 1896 roku wyszła spod ręki dwóch autorów, rozkochanych w historii sportu, a zwłaszcza „Królowej Sportu”. Daniel Grinberg, który odpowiadał za stronę merytoryczną książki był profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto jest członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, której przewodniczył w latach 1983-1989 oraz ATFS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Statystyków LA). W przeszłości współtworzył wiele prac poświęconych historii lekkiej atletyki w Polsce i zestawień najlepszych wyników w tej dyscyplinie sportu. Bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć, grafik czy znaczków pocztowych o tematyce olimpijskiej to zasługa partnerującego mu, w tym projekcie, Adama Parczewskiego, z zamiłowania statystyka-analityka sportowego, współpracownika wielu instytucji, m.in.: Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki oraz wielu związków sportowych - PZLA, PZN, PZP czy PZKol. Adam Parczewski jest również członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz założycielem Stowarzyszenia Polskich Statystyków Sportowych „STATPOL”.
Publikacja stanowi fascynującą opowieścią o lekkoatletyce sprzed 125. lat. Jest doskonałym połączeniem historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie oraz wydobytych z wielojęzycznych źródeł ciekawostek i anegdot - wszystko to scalone pasją i wrażliwością autorów. Obszerny materiał faktograficzny został przedstawiony w odpowiedniej wersji wizualnej – poprzez publikację mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, czy znaczków pocztowych, z efektami graficznymi itp. Inspirujące są także wstawki dotyczące problemów przygotowań (treningu), przed mistrzostwami i charakterystyki „morfologiczno-funkcjonalnej” wybranych zawodników. W podobnych opracowaniach ten wątek poruszany jest nader bardzo rzadko, a jest przecież bardzo ważny dla pełnej prezentacji ewolucji zmian w obszarze szeroko pojętego treningu lekkoatletycznego.
- Przyświecał nam cel kompleksowego podejścia do olimpijskich zmagań lekkoatletów pod koniec XIX wieku w Atenach. Prezentujemy obszerne tło polityczne i społeczne tamtych czasów, początki kształtowania się ruchu olimpijskiego oraz konkurencji lekkoatletycznych na poziomie profesjonalnym. To wszystko składa się na pełen obraz zmagań na stadionie podczas pierwszych nowożytnych igrzysk – powiedział Daniel Grinberg, autor książki.
„Igrzyska Lekkoatletów” to wyjątkowe, niepublikowane wcześniej w takiej formie dzieło, przewyższającym pod wieloma względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje, takie jak m. in. Die Geschichte der Olympischen Leichtathletik (1896-1984) autorstwa Ekkeharda zur Megede, która kończy się na roku 1980.
W opinii recenzentów tom ten jest emocjonującą podróżą w czasie do początków olimpizmu oraz kształtowania się profesjonalnego sportu.
- Książka otwiera całą serię, w której każdy tom poświęcony będzie kolejnym igrzyskom olimpijskim widzianym z perspektywy rywalizujących lekkoatletów. Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom historii „Królowej Sportu” na igrzyskach oraz ocalenie wybranych faktów, osób i anegdot od całkowitego zapomnienia. To historia niezwykle pasjonująca, nieopowiedziana dotychczas w całości – dodaje Adam Parczewski, współautor książki.
Pytania konkursowe:
1. Który w tym roku jubileusz świętuje Polski Związek Lekkiej Atletyki, podajcie także miesiąc?
2. Na ile tomów zaplanowano serię książek "Igrzyska Lekkoatletów?
3. Wymień, ile krajów brało udział w I nowożytnej olimpiadzie?
4. Jakie dwie rzeczy udało się uzyskać na koniec I igrzysk baronowi de Coubertin?
Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 1 sierpnia 2019 na adres mailowy: gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując: Konkurs z "Igrzyskami lekkoatletów" ". Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone książką Daniela Grinberga, Adama Parczewskiego pt. "Igrzyska lekkoatletów. T.1. Ateny- 1896".
Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl i Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop informują o zakończeniu konkursu z "Igrzyskami lekkoatletów". Na konkurs wpłynęło 43 odpowiedzi w tym 35 prawidłowych. Jury wylosowało 3 osoby, które prawidłowo odpowiedziały na zadane pytania.
Oto szczęśliwi nagrodzeni posługujący się mailami:
1. m.urgacz@op.pl
2. mal_czaja@wp.pl
3. kamoha1998@wp.pl
Nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody książkowe prześle Państwu współóorganixzator konkursu wydawnicywo Fundacja nas Rzecz Historii Polskiego Sportu.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.