"Praca głęboka," Cal Newport

"Praca głęboka," Cal Newport

Konkurs z "Pracą głęboką" Cala Newporta

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl, Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop oraz wydawnictwo Studio EMKA zapraszają do udziału w konkursie czytelniczym związanym z publikacją Cala Newporta pt.|"Praca głęboka".

Będę żyła w skupieniu, bo to jest najlepsze życie( Winifred Gallagher)

Praca głęboka to umiejętność koncentracji na trudnym poznawczo zadaniu bez rozpraszania uwagi. Umiejętność ta pozwala na szybsze przyswajanie specjalistycznej wiedzy i osiąganie korzystniejszych wyników w krótszym czasie.

Cal Newport, profesor informatyki z Georgetown, zajmuje się nietypowo praktycznymi jak na pracownika naukowego zagadnieniami, na przykład znalezieniem odpowiedzi na pytanie jak utalentowany pracownik ma zdobyć umiejętności wymagające maksymalnego wykorzystania intelektu oraz przenikliwości – pisania, kodowania, dogłębnej analizy najnowszych fuzji i przejęć  – które sprawiają, że osoba taka staje się niezastąpiona. Jego odpowiedź? Zwiększanie umiejętności „pracy głębokiej”, bezlitosne trzebienie czynników rozpraszających i regularne wygospodarowywanie czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Newport wyjaśnia dlaczego doskonalenie umiejętności skupienia się może przynieść ogromne korzyści zawodowe, a potem wykłada zasady, dzięki którym można dołączyć do grona tego rzadkiego gatunku osób.

Newport twierdzi, że większość pracowników korporacji nie dostaje wyraźnych wytycznych dotyczących tego, czemu powinni poświęcać swój czas. W rezultacie pracownicy starają się „mieć cały czas zajęcie, co ma zastępować produktywność”.

W Pracy głębokiej, łączącej krytykę współczesnej kultury z praktycznym doradztwem, autor przytacza zapadające w pamięć opowieści – od kamiennej wieży w lesie, w której Carl Gustav Jung szukał skupienia, do podróży lotniczej do Tokio i z powrotem, dzięki której pionier mediów społecznościowych mógł skoncentrować się na pisaniu książki. Autor udziela też wielu rozsądnych rad, na przykład takich, że większość profesjonalistów powinna zdecydowanie ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych i że trzeba nauczyć się nudzić.

Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej autor argumentuje, że w prawie każdej branży praca głęboka przynosi ogromne korzyści. W drugiej przedstawia program systematycznych ćwiczeń, który opiera się na czterech zasadach i ma pomóc przestawić twój umysł i nawyki, abyś mógł opanować tę umiejętność.

Tak więc w „Pracy głębokiej” autorowi udaje się osiągnąć dwa niełatwe cele: pierwszym jest wyłożenie bogactwa konkretnych zasad postępowania dla ambitnych, bez uciekania się do wytartych schematów. Drugi, to sprzeciw wobec korporacyjnego zbiorowego myślenia o nieustannej komunikacji bez wychodzenia na zrzędę. Jego propozycje – na przykład pozwolenie sobie na nudę, nawet jeśli będzie się to wiązało z nowym doświadczeniem, jakim jest oczekiwanie w kolejce bez smartfona w dłoni – są kuszące, co pozwala przypuszczać, że ma sporo racji twierdząc nieustannie, że najlepszym rodzajem egzystencji jest ta, kiedy nasze skupienie nie zna granic.

Cal Newport wprowadził określenie „praca głęboka” w cyklu artykułów, które opublikował na swoim popularnym blogu Study Hacks: Decoding Patterns of Success. Jest profesorem informatyki na Georgetown University i autorem kilku poczytnych książek. Mieszka z żoną i dziećmi w Waszyngtonie. Więcej informacji na: Cal Newport.com. 

 

Fragment recenzji:

Kilka tygodni temu Citigroup przedstawiło swój najnowszy pomysł: otwarta przestrzeń w centrali firmy. Niedługo żaden z pracowników Citi – nawet przedstawiciel kadry kierowniczej – nie będzie miał drzwi, za którymi mógłby się ukryć, nawet w główniej siedzibie firmy w centrum Manhattanu. Większość bankowców zostanie pozbawiona przypisanego im biurka. Gazeta opublikowała zdjęcie prezesa, Michaela Corbata, pozującego na tle pozostałości zburzonych ścian.

Pewnie zastanowiłby się nad swoją decyzją, gdyby przeczytał merytoryczną i niezwykle interesującą nowa książkę Cala Newporta Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World. Newport przyznaje, że założenia otwartej przestrzeni biurowej są dobre: ma zwiększać prawdopodobieństwo dokonywania przypadkowych odkryć i zachęcać do pracy zespołowej. Jednak autor argumentuje, że nieustanne bombardowanie pracowników czynnikami rozpraszającymi stanowi „absurdalną agresję przeciwko skupieniu”, tworząc „środowisko tłamszące wszelkie próby poważnego namysłu”. Owszem, mamy do czynienia ze współpracą – nie wspominając nawet o milczącym braterstwie tych nieszczęśników, którzy muszą wysłuchiwać koleżanki wrzeszczącej przez telefon na męża.

Newport zgrabnie opisuje ten zwyczaj jako „wykonywanie wielu czynności w rzucający się w oczy sposób” – na przykład wysyłanie mnóstwa e-maili, czy organizowanie spotkań, które mają podsumowywać powierzchowne postępy w realizacji projektu.

Pojawia się szansa dla osób, które chciałyby ujarzmić czynniki rozpraszające i nie dopuścić, aby „podwójna siła wewnętrznych zachcianek i zewnętrznych wymagań rządziła twoją pracą”. Takie jednostki przestają się zajmować tym, co można zlecić „bystremu praktykantowi bez specjalistycznych szkoleń” i tworzą rytuały zagłębiania się w „niezwykle ważny cel” ich pracy, niezależnie od tego, czy będzie nim dowiedzenie skomplikowanego twierdzenia, napisanie artykułu, czy komponowanie koncertów. Żadne zajęcie nie jest zbyt przyziemne, by zastosować do niego takie podejście, nawet w branżach, w których ceni się, na przykład, szybkie odpowiedzi na zapytania klienta. „Nie potrzebujesz wyjątkowego zajęcia, ale wyjątkowego podejścia do swojej pracy”. (Kate Bachedler, The Wall Street Journal)

Opinie o książce:

Skoro automatyzacja i outsourcing zmieniają zasadniczo warunki naszej pracy, jakiej jeszcze umiejętności potrzebujemy? Umiejętności pracy głębokiej. Nowa, fascynująca książka Cala Newporta pokazuje, jak dzięki intensywnej koncentracji i uwolnieniu się od rzeczy rozpraszających uwagę można szybko się uczyć i tworzyć wartościowe rzeczy. Traktuj pracę głęboką jak gimnastykę umysłu i już dziś rozpocznij program ćwiczeń. (Daniel H. Pink, autor Drive i To Sell Is Human)

Autor Pracy głębokiej przekonująco dowodzi, że należy rozwijać zdolność wytężonego skupiania uwagi, i proponuje natychmiastowe działania, dzięki którym częściej będziemy wykorzystywać tę zdolność w naszym życiu. (Adam M. Grant, autor Give and Take)

Cal Newport, łączący naukę z pasją, jest jak czysty, donośny głos w ogólnym zgiełku. Nie potrzebujemy już klikania, emotikonów i słodkich kociaków. Potrzeba nam lepszej pracy, która możliwa jest tylko wtedy, gdy się nie rozpraszamy. (Seth Godin, autor What to Do When It’s Your Turn)

Cal Newport proponuje najbardziej kompetentny i inteligentny zestaw praktycznych rad, służących rozwijaniu naszych zdolności umysłowych. (Matthew B. Crawford, autor The World Beyond Your Head)

Kiedy już ci się wydaje, że wiesz o czymś wszystko, Praca głęboka zaskakuje wyjątkowymi i niezwykle przydatnymi spostrzeżeniami. Sama zasada 3, w której mowa o „regule jakiejkolwiek korzyści”, jest warta pieniędzy wydanych na tę książkę. (Derek Sivers, założyciel Sivers.org)

Oto podręcznik dla zawodowców, dzięki któremu wyróżnią się oni wśród wielu utalentowanych ludzi. Najnowsza książka Cala Newporta uświadamia nam, dlaczego jest on jednym z największych wizjonerów przewidujących, jak w przyszłości będzie wyglądała praca. (Ben Casnocha, współautor The Start-Up of You)

 

Oto pytania konkursowe:

1. Podaj inną definicję "Pracy głębokiej" i z czym ci się ona kojarzy?

2. Co uwalnia dobrze spełniona praca?

3. Podaj tytuł książki Cala Newporta, która w swojej nazwie nosi słowo doskonały?

Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 10 maja 2018 na adres mailowy: gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując Konkurs z "Pracą głęboką" Cala Newporta. Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone książką autorstwa Cala Newporta  "Praca głęboka".

 

Redakcja Portalu księgarskiego i Fundacji Libroskop wita wszystkich biorących udział w konkursie z "Pracą głęboką" Cala Newporta opublkikowaną przez Studio EMKA i tym samym ogłasza jego wyniki. Redakcyjne  jury stwierdza, iż na konkurs napłynęło  194 odpowiedzi, w tym  187 prawidłowych.
Jury wylosowało z pośród nich 3  zwycięskie  osoby o następujących mailach:

1. dra_mir@o2.pl
2. mika19@poczta.onet.pl
3. krzysio.kula@gmail.com

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody książkowe, w tym wypadku książkę Cala Newporta "Praca głęboka", w tłumaczeniu Władysława Jeżewskiego opublikowaną przez wydawnictwo Studio EMKA prześle Państwu wydawca.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Pastor Osas Ben
Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
Czy w obecnej sytuacji masz kłopoty lub grozi ci kłopot?
W ten sposób dajemy ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
Jako bogaty człowiek czuję się zobowiązany do pomocy ludziom, którzy starają się dać im szansę. Każdy zasłużył na drugą szansę, a ponieważ rząd przegrał, musi pochodzić od innych.
Żadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a dojrzałość ustalamy w drodze wzajemnego porozumienia.
Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
Nie czekaj dłużej i komentuj ten post. Proszę podać kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą z wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami już dziś na pastorosasben@outlook.com

Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się