Konkurs serią  Instytutu Literatury Dzienniki pandemiczne

Konkurs serią Instytutu Literatury Dzienniki pandemiczne

Konkurs z serią Instytutu Literatury "Dzienniki pandemiczne"

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl oraz Instytut Literatury z Krakowa zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie poświęconym seri książek z cyklu "Dzienniki pandemiczne"nagrodzonych w konkursie na dziennik pandemiczny.

 

Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmującym. Seria Dzienników Pandemicznych Instytutu Literatury, która właśnie się ukazała, to zapis zróżnicowanych przeżyć niezwykle trudnego czasu, materiał o wadze niebagatelnej zarówno pod względem artystycznym, jak i socjologicznym.

Prawie rok mija już od wykrycia pierwszych zakażeń i wprowadzenia pierwszych obostrzeń. Teraz, mierząc się z kolejną, jeszcze bardziej dotkliwą falą pandemii, wciąż pełni niepewności, ale bogatsi już o doświadczenia minionych miesięcy, za sprawą Dzienników pandemicznych możemy przypomnieć sobie, jakie lęki, rozterki i nadzieje towarzyszyły nam przed rokiem. Właśnie po to, aby je uchwycić i móc opisać przeobrażenia świata w momencie ich dokonywania się, Instytut Literatury ogłosił wtedy konkurs Dziennik pandemiczny, na który nadesłano aż 260 prac. Najlepsze z nich właśnie ukazały się drukiem.

Świat w grupie ryzyka Walerego Butewicza (ur. 1983), Jacka Adamczyka (ur. 1958) i Miłosza Tomkowicza (ur. 2000) zawiera trzy zwycięskie dzieła. Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy - prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.

Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych to zbiór fragmentów 24 wyróżnionych w konkursie prac. Strategie pisarskie autorów różnią się tak, jak różniły się ich sposoby radzenia sobie z nową sytuacją: od wiwisekcji języka, jakim o epidemii mówimy, przez reportażową ewidencję zdarzeń, po autoterapeutyczne wyznania. Utrata pracy, trudne relacje rodzinne, rozstania i powroty, osobliwości zdalnego nauczania, radość z obecności rybików cukrowych i wyimaginowanych przyjaciół, bzy, który nigdy nie pachniały tak intensywnie, szukanie odpowiedzi w literaturze i zwykłe próby utrzymania się na powierzchni falującej groźnie rzeczywistości – intymne historie i słowne fotografie pisane w bólu, z wściekłością, czasem rezygnacją, ale i z humorem i nadzieją.

Pandemiczny tryptyk Instytutu Literatury domyka tom Pandemia i inne plagi Jana Polkowskiego. Za jego sprawą zyskujemy sposobność, by zbliżyć się do poety, dla którego odosobnienie jest konsekwencją nie tylko pandemii koronawirusa, ale – przede wszystkim – życiowej strategii. W dzienniku autora Portiera wątki prywatne krzyżują się z politycznymi, a forma luźnych notatek splata się z kunsztownymi wierszami. Jan Polkowski po raz kolejny robi to, do czego czytelników niejako przyzwyczaił – w kontrze do świata pozornych wartości i ulotnych wzruszeń zaskakuje pieczołowitością przemyśleń i hardością humanistycznego ducha.

Książki można kupić pojedynczo, albo w formie pakietu:

Pakiet zawiera trzy pozycje z serii Dzienniki Pandemiczne Instytutu Literatury:

W pakiecie wszystkie pozycje 25% taniej.

Pytania konkursowe:

1. Ile etapów liczył sobie ogłoszony konkurs? I czym się różniły?

2. Kto pisał dzienniki nocą i ile liczą sobie tomów?

3. Kiedy założono Instytut Literatury i jaka przyświeca mu misja?


Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 15 lutego 2021 na adres mailowy gkaminski@ksiazka.net.pl  w tytule wpisując "Konkurs z serią Instytutu Literatury Dzienniki pandemiczne". Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Pięć wylosowanych prawidłowych odpowiedzi zostanie nagrodzonych publikacjami Instytut Literatury będących plonem w/w konkursu

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl informuje o zakończeniu konkursu z serią Instytutu Literatury "Dzienniki pandemiczne". . Na konkurs napłynęło 67 odpowiedzi w tym 61 prawidłowych. Jury wylosowało 4 osoby, które prawidłowo odpowiedziały na zadane pytania.

Oto szczęśliwi nagrodzeni posługujący się mailami:

1. ritter@onet.com.pl

2. blochu31@wp.pl

3. despik@wp.pl <despik@wp.pl

4.gra_nat@hotmail.com


Nagrodzonym derdecznie gratulujemy!

Nagrody książkowe prześle Państwu współorganizator konkursu Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się