Konstanty Gebert i Anna Dymna laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Konstanty Gebert i Anna Dymna laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Konstanty Gebert i Anna Dymna laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Udostępnij

W czwartek 30 listopada podczas uroczystej gali w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie poznaliśmy laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. W tym roku laur ten przypadł Konstantemu Gebertowi i Annie Dymnej.

Nagrodę za książkę otrzymał Konstanty Gebert, autor pozycji Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło. Anna Dymna została z kolei uhonorowana w kategorii zaangażowanie społeczne za wszechstronną działalność na rzecz osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza z upośledzeniem intelektualnym oraz rzadkimi chorobami i dysfunkcjami.

Nominacje za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, otrzymali wcześniej także Marcin Napiórkowski za Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat (Wydawnictwo Literackie) i ks. Eligiusz Piotrowski za Początek wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Od Reimarusa do Ratzingera/Benedykta XVI (Pracownia Mitopoetyki i Filozofii Literatury UZ).

W kategorii zaangażowanie społeczne nominowane były zaś również Siostry Dominikanki prowadzące w Broniszewicach Dom Chłopaków, dzięki którym 67 chłopców z głębokimi niepełnosprawnościami znalazło życiową przystań, a także Fundacja Folkowisko, która stała się jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu pomocy humanitarnej przekazywanej Ukrainie. Stara się budować głębsze więzi między Polakami i Ukraińcami.

***

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się