Konstanty Gebert laureatem Nagrody im. Jana Długosza
Konstanty Gebert, autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, został laureatem 26. Nagrody im. Jana Długosza. Wyróżnienie jest przyznawane autorom dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury.
Nazwisko laureata nagrody ogłoszono w czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
„Książka Konstantego Geberta została doceniona jako wyjątkowa, nie tylko ze względu na znaczenie tematu, który porusza. Nie tylko ze względu na wybitny, wieloaspektowy sposób, w jaki autor go ujmuje. I nie tylko ze względu na znakomity język pracy. Książka ta została doceniona przede wszystkim z uwagi na jej współczesną wymowę, doskonałe wpisanie się w aktualny nastrój społeczny i wyraźnie sformułowaną przestrogę na przyszłość” – podkreśliła w laudacji prof. Małgorzata Kossowska, cytowana w komunikacie organizatorów konkursu. Podkreśliła również, że jest to książka „docierająca do źródeł aktów ludobójstwa popełnianych w różnych kontekstach kulturowych i historycznych, analizująca mechanizm za nie odpowiedzialny”, która jednak nie skupia się na samym akcie ludobójstwa, „ale pokazuje proces dochodzenia do niego”.
Wśród autorów nominowanych w tegorocznym konkursie byli również Anna Bikont, Jakub Gałęziowski, Juliusz Protazy Grzybowski, Dariusz Kaliński, Anna Karabowicz, Włodzimierz Mędrzecki, Piotr Szenajch, Justyna Tabaszewska i Rozalia Wojkiewicz.
Konkurs co roku towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy.
Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, prof. Dominika Dudek, prof. Małgorzata Kossowska, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony oraz prof. Piotr Sztompka.
Fundatorem nagrody jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. i Wodociągi Miasta Krakowa, współorganizatorem uroczystości jest Kraków 5020, a projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.
Organizatorem konkursu im. Jana Długosza są Targi w Krakowie.
źródło: PAP, Julia Kalęba
Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna