Kraków po raz szósty wyróżnił najlepsze księgarnie

Kraków po raz szósty wyróżnił najlepsze księgarnie

Kraków po raz szósty wyróżnił najlepsze księgarnie

Udostępnij

W szóstej edycji plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku” mieszkańcy i mieszkanki Krakowa przyznali Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO: Cafe NOWEJ Księgarni, Spółdzielni Ogniwo, księgarni MOCAK Bookstore i Antykwariatowi Abecadło. Triumfowały one kolejno w czterech kategoriach: najlepsze książki, najlepsi księgarze, najlepszy klimat i najlepszy program wydarzeń. Wręczenie wyróżnień z udziałem przedstawicieli władz miasta i KBF miało miejsce w środę 1 lutego. 

– Wszyscy możemy się zgodzić, że księgarnie to coś więcej niż tylko sklepy z książkami. To także, a może nawet przede wszystkim miejsca inspirujących spotkań, wartościowych rozmów, nierzadko pełniące role centrów lokalnego życia kulturalnego. Hiszpański pisarz Jorge Carrión, którego gościliśmy w naszym mieście na Festiwalu Conrada w 2017 roku, napisał kiedyś, że każda księgarnia jest streszczeniem świata – powiedziała podczas środowej uroczystości Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

– Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” jest inicjatywą mającą na celu budowanie świadomości znaczenia i kulturotwórczej roli tych wyjątkowych miejsc, jakimi są księgarnie kameralne i antykwariaty. To właśnie te miejsca i tworzący je ludzie swoim codziennym wysiłkiem, zaangażowaniem i pasją wspólnie tworzą Miasto Literatury, którego bez Państwa nie sposób sobie wyobrazić – dodała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury UMK.

W kolejnej odsłonie plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku”, którego celem jest promowanie niezależnych księgarń jako miejsc kultury, od 13 grudnia ubiegłego roku do 8 stycznia oddano niemal 10 tysięcy głosów. Krakowianie i krakowianki oddawali swoje głosy w 26 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie, organizowanym przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także online za pośrednictwem strony www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Plebiscyt odbywał się w czterech kategoriach akcentujących to, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: wybór książek, obsługę, klimat miejsca i program wydarzeń literackich.

Cafe NOWA Księgarnia, znajdująca się na nowohuckim osiedlu Zgody 7, już od kilku lat z zaangażowaniem odmienia lokalne środowisko, z każdym rokiem umacniając swoją pozycję ośrodka kultury w tej części Krakowa. Obecną po raz kolejny wśród laureatów plebiscytu NOWĄ głosujący docenili w tym roku przede wszystkim za najlepszy wybór książek: wyselekcjonowany zbiór lektur dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe.

W kategorii najlepsi księgarze zwyciężyła księgarnia Spółdzielni Ogniwo z siedzibą przy ulicy Smolki 11a w Podgórzu. Specjalizuje się ona w publicystyce i reportażu poruszających zwłaszcza kwestie społeczne, ale znajdziecie tam też powieści, poezję, książki dla dzieci, a także czasopisma. Ogniwo funkcjonuje w myśl zasad wzajemnej pomocy, współpracy i zaangażowania – i tak też działają tutejsi księgarze, których bywalcy Spółdzielni docenili za kompetencje i zrozumienie potrzeb czytelników. Działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore (ul. Lipowa 4) to tegoroczny zdobywca tytułu księgarni z najlepszym klimatem. Pięknie zaprojektowane wnętrze oferuje nie tylko obszerny wybór wydawnictw z zakresu filozofii, estetyki i szeroko pojętej sztuki oraz powieści graficznych i najlepszych książek dla dzieci, ale także oryginalne prezenty, jak przedmioty artystyczne zaprojektowane przez twórców związanych z muzeum. Antykwariat Abecadło, znajdujący się przy ulicy Kościuszki 18, w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, głosami uczestników plebiscytu został nagrodzony za najciekawsze wydarzenia kulturalne. Bo Abecadło to nie tylko szeroka oferta książek z różnych dziedzin, ale także minikawiarnia, piękny ogród i miejsce wystaw, koncertów, rozmaitych spotkań literackich, kulturalnych czy społecznych: od Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych po lekcje jogi i tańca. Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na jej działania składają się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach i działania dodatkowe realizowane od wiosny 2020 roku w odpowiedzi na skutki pandemii koronawirusa.

Organizatorami akcji „Wybieramy Księgarnie Roku” są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się