Kraków świętuje 10-lecie tytułu Miasta Literatury UNESCO

Kraków świętuje 10-lecie tytułu Miasta Literatury UNESCO

Kraków świętuje 10-lecie tytułu Miasta Literatury UNESCO

Udostępnij

Kraków świętuje 10-lecie otrzymania tytułu Miasta Literatury UNESCO – najważniejsze wydarzenia jubileuszowe odbędą się w październiku, jednak już teraz organizatorzy realizują okolicznościowe projekty, np. Księgarnie Odporne, wspierający kameralne księgarnie.

W 2013 r. Kraków był pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które zostało Miastem Literatury UNESCO.

"Ten tytuł to prestiż. Nie wiąże się z otrzymywaniem środków finansowych z Paryża (siedziba UNESCO-PAP), ale pomaga w zdobyciu funduszy na projekty literackie" – powiedziała PAP Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tytuł ten to też – jak dodała – odpowiedzialność, aby konsekwentnie wspierać środowisko literackie, zwłaszcza w czasach drogiego papieru, trudnej sytuacji małych księgarń. "Działania, jakie podejmujemy, służą m.in. promocji czytelnictwa. Ten tytuł ma mieć znaczenie przede wszystkim dla czytelników" – zaznaczyła koordynatorka.

Trzy lata po otrzymaniu tytułu miasto specjalną uchwałą wdrożyło program pod nazwą Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU). Ma on integrować, wzmacniać podmioty działające w branży literatury – instytucje miejskie, wydawnictwa, księgarnie, pisarzy, redaktorów, wydawców, ilustratorów itd. "Program Kraków Miasto Literatury UNESCO to pionierskie działania w skali kraju. Dlatego stały się wzorem dla innych polskich miast chcących starać się o ten tytuł i zaangażowanych w kompleksowe wsparcie branży literackiej na swoim obszarze" – ocenił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Miasto już świętuje 10-lecie, chociaż – jak zapowiedziała Urszula Chwalba – okrągła rocznica, a co za tym idzie główne obchody, przypadnie w październiku podczas 15. międzynarodowego festiwalu Conrada. "Będziemy wówczas wyjątkowo świętować. Szykujemy niespodziankę" – powiedziała.

W kwietniu rozpoczął się urodzinowy projekt fotograficzny "#winszujemy". Polega on na portretowaniu ludzi tworzących miasto literatury – pisarzy, wydawców, redaktorów, księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy, przedstawicieli instytucji kulturowych i innych związanych ze środowiskiem literackim.

W niedzielę 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Od tego dnia do 13 grudnia kameralne książnice Krakowa, wyłonione w drodze konkursu, będą - w ramach projektu Księgarnie Odporne - promować treści związane z 10-leciem tytułu Miasta Literackiego UNESCO oraz nowe książki autorów krakowskich. Te księgarnie otrzymają środki miejskie na organizację spotkań literackich i na odpowiednią aranżację przestrzeni wystawienniczych.

Ostatnia dekada przyniosła stolicy Małopolski nowe festiwale i nagrody. W programie cyklicznych wydarzeń pojawiły się Festiwal Literatury i Dzieci i Festiwal Bomba Megabitowa. Rozwinął się Krakowski Festiwal Komiksu. Ustanowiona została Nagroda KMLU dla twórców i wydawców związanych z miastem oraz Nagroda Conrada dla najlepszych debiutujących twórców. Powołano program rezydencji literackich, z których korzystają m.in. prześladowani pisarze zmuszeni do opuszczenia ojczyzny.

Z inicjatywą, by uhonorować Kraków tytułem, wystąpiło miasto partnerskie – Edynburg, który był pierwszym Miastem Literatury UNESCO. Wniosek, złożony formalnie pod koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m.in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, a także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterhazy, Zadie Smith.

"Mało kto zasługuje na ten tytuł" – mówił w 2013 r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wymieniał liczne projekty literackie realizowane w mieście, działalność sieci bibliotek, długie tradycje wydawnicze. W 1508 r. w Krakowie została wydrukowana pierwsza książka w języku polskim - "Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa" anonimowego autora.

W 2019 r. Wrocław jako drugie miasto polskie dołączył do sieci Miast Literatury UNESCO. Obecnie stara się o to Gdańsk. Do światowej sieci należą obecnie 42 miasta.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/

żródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się