Kraków świętuje 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego
150 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański – najbardziej wszechstronny artysta Młodej Polski: dramaturg, poeta, malarz, grafik, autor "Wesela". Żył zaledwie 38 lat, ale pozostawił po sobie ogromną spuściznę.
W Krakowie zaplanowano wiele wydarzeń związanych z urodzinami Wyspiańskiego, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu. Rynek Główny oraz plac przed magistratem ozdobiły flagi nawiązujące do dzieł artysty.
Dziś w samo południe w gmachu głównym Muzeum Narodowego pokrojony zostanie urodzinowy tort. Wieczorem otwarta zostanie wystawa "Wyspiański. Nieznany", czyli nowa odsłona monograficznej ekspozycji trwającej od ponad roku. Zwiedzający zobaczą księgozbiór artysty oraz jego projekty graficzne i będą mogli się przekonać, jak Wyspiański wpłynął na rozwój polskiej książki i typografii.
W Szafirowej Pracowni przy ul. Krowoderskiej – na co dzień niedostępnej dla zwiedzających – niemiecki artysta fotografik Roland Wirtz, współpracujący z Galerią Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki", przedstawi dziś projekt "Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki". Tytuł akcji nawiązuje do cyklu pejzaży, stworzonych przez malarza pod koniec życia. Ramy czasowe wydarzenia wyznaczą godziny 7.33 i 16.06 czyli wschód i zachód słońca, a całość transmitowana będzie na stronach internetowych miasta i Bunkra Sztuki.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza natomiast do Rydlówki na spektakl muzyczny "Legenda" w wykonaniu aktorki Izabeli Kubrak i kompozytora Dawida Suleja-Rudnickiego oraz wykład prof. Dariusza Kosińskiego o roli ludowej muzyki w dramatach Wyspiańskiego.
W Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką będzie można dziś zobaczyć wydany w 2017 r. reprint książki "Stanisław Wyspiański. Dzieła malarskie", z tekstami Stanisława Przybyszewskiego i Tadeusza Żuka-Skarszewskiego. Spotkanie organizuje Biblioteka Kraków. O dziejach unikatowego katalogu z 1925 roku (oryginał przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej) opowiedzą prof. Zdzisław Pietrzyk – dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej oraz Marta Romanowska.
Jutro w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Maria Anna Potocka wygłosi wykład o ponadczasowej sztuce Stanisława Wyspiańskiego.
Coś specjalnego przygotowano także dla dzieci. Do krakowskich szkół i przedszkoli trafią kolorowanki inspirowane młodopolskimi grafikami – tak, aby również najmłodsi krakowianie mogli poznać twórczość Wyspiańskiego. (PAP)