Zbiór książek dla szpitali, Kraków

Zbiór książek dla szpitali, Kraków

Kraków: Zbiórka książek i filmów dla szpitala oraz "kaseciaków” dla biblioteki

Udostępnij

W Krakowie trwa zbiórka książek i filmów DVD dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego oraz "kaseciaków" dla niewidomych i niedowidzących czytelników Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej.

siążki i filmy dla pacjentów biblioteki szpitala Babińskiego (instytucji województwa małopolskiego) można przynosić do końca kwietnia do wybranych punktów (MOCAK, Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami, Krakowskie Forum Kultury, Integracyjny Klub Kultury Olsza, kluby: Muzyki Współczesnej Malwa, Strych, Kazimierz).

Tematyka książek i filmów jest dowolna – mogą to być powieści, książki popularnonaukowe, filmy fabularne czy przyrodnicze. Ważne, żeby były w dobrym stanie. Z uwagi na to, że pacjenci są dorośli, nie będą przyjmowane książki i filmy dla dzieci.

"Staramy się, aby pacjenci mieli zapełniony czas. By poza terapiami mogli się także rozerwać, czytając książkę lub oglądając film, by mogli zapomnieć o chorobie" – powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Babińskiego Maciej Bóbr.

Z kolei akcja przekazywania "kaseciaków", czyli magnetofonów i walkmanów, do Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej (działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i tu można przynosić dary) trwa cały rok. Sprawne magnetofony i walkmany są przyjmowane na miejscu, w bibliotece.

Każdego roku z Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej korzysta nawet pół tysiąca osób. To nie tylko osoby niewidome, ale też seniorzy po 70. roku życia, którym czytanie małego druku sprawia już spore problemy. Nierzadko audiobooki są dla nich jedyną szansą na poznanie wielu powieści czy poezji. Ze względu na swój wiek, większość czytelników Wypożyczalni Książki Mówionej woli korzystać z "oswojonych" rozwiązań technicznych – czyli np. magnetofonów kasetowych.

"Magnetofonów i walkmanów już się nawet nie naprawia, dlatego ważna jest dla nas ta zbiórka" – powiedziała PAP Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wyjaśniła, że pracownik Wypożyczalni na prośbę czytelnika, który nie jest w stanie przyjść do biblioteki, odwozi mu "kaseciak" i kasety do domu.

Zbiórka na rzecz Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej trwa od 2014 r. Dzięki hojności mieszkańców udało zebrać w tym czasie 110 magnetofonów i walkmanów. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się