Krystyna Miłobędzka i Monika Glosowitz laureatkami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Krystyna Miłobędzka i Monika Glosowitz laureatkami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Krystyna Miłobędzka i Monika Glosowitz laureatkami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Udostępnij

Poetka, dramatopisarka, Krystyna Miłobędzka została tegoroczną laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza, zaś badaczka literatury i krytyczka literacka Monika Glosowitz - laureatką Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Oba wyróżnienia składają się na Poznańską Nagrodę Literacką.

Nazwisko laureatki Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostało ogłoszone w piątek wieczorem. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku nie odbyła się tradycyjna gala wręczenia nagród. Decyzja jury została ogłoszona podczas wydarzenia transmitowanego online.

Tegoroczną laureatką Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Monika Glosowitz za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”. Po ogłoszeniu werdyktu jury, Glosowitz podkreśliła w trakcie rozmowy online, że jest „absolutnie szczęśliwa”, „zwłaszcza, że dane jest mi stanąć - chociażby wirtualnie - obok mistrzyni Krystyny Miłobędzkiej” - dodała.

„Muszę przyznać, że już sama wiadomość o nominacji była dla mnie ogromnym wzruszeniem, bo poczułam się wtedy tak, jakby ktoś stłukł weneckie lustro, za którym przez kilka lat przebywałam, dzieląc czas na pracę zawodową i macierzyństwo. I dlatego bardzo chciałabym podziękować wszystkim jurorom i jurorkom, organizatorkom i organizatorom, fundatorom, wydawnictwu i wszystkim czytelnikom za to, że dają mi do ręki broń tak potężną przeciwko podwójnemu, ba - nawet potrójnemu wykluczeniu. Wykluczeniu ze względu na płeć, wykluczeniu ze względu na aktualny urlop macierzyński i na adres zamieszkania - z dala od centrum wydarzeń, można nawet powiedzieć, że na prowincji” - powiedziała laureatka stypendium.

Poza Moniką Glosowitz do tegorocznego Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane były także: Joanna Żabnicka za książkę „Koniec lata” oraz Agnieszka Pajączkowska za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Nazwisko laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza ogłoszono już 9 października. W tym roku wyróżnieniem tym uhonorowano Krystynę Miłobędzką.

Laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza urodziła się 8 czerwca 1932 roku w Margoninie (Wielkopolskie). W 1950 roku rozpoczęła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego, od 1953 roku kontynuowała je na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskała magisterium. Jest poetką, autorką sztuk teatralnych dla dzieci, dramatopisarką. Debiutowała w 1960 roku prozą poetycką „Anaglify”, jej pierwszy tom poetycki „Pokrewne” ukazał się w 1970 roku.

Poetka jest laureatką m.in. nagrody Ministra Kultury (2001), Nagrody Literackiej Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2004), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2009, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2009), licznych nagród za całokształt twórczości.

W ubiegłych latach laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont i Wiesław Myśliwski. Laureatami nagrody im. Barańczaka - Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.

źródło: PAP, Anna Jowsa

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się