Książka Marty H. Milewskiej z nagrodą Koziołka Matołka od czytelników

Książka Marty H. Milewskiej z nagrodą Koziołka Matołka od czytelników

Książka Marty H. Milewskiej z nagrodą Koziołka Matołka od czytelników

Udostępnij

Książka Marty H. Milewskiej „Czy wróżka zębuszka istnieje?” otrzymała nagrodę czytelników 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego - poinformowała Agnieszka Tracz z organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

„Tegoroczne działania odbyły się przy dużych ograniczeniach spowodowanych pandemią. Staraliśmy się gromadzić nasze wysiłki wokół jednej ważnej sprawy: promocji czytelnictwa i wyboru najlepszej polskiej książki dla dzieci. Gala wręczenia 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej odbyła się w październiku. Bardzo ważnym dla nas działaniem było też wyłonienie Nagrody Czytelników, którą realizowaliśmy poprzez nawiązanie współpracy ze szkołami podstawowymi w Polsce noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego. Młodzi czytelnicy mogli głosować poprzez stronę internetową i specjalną tablicę w bibliotece” - podała Tracz.

Wydawnictwo Tatarak, przybliżając książkę Marty H. Milewskiej „Czy wróżka zębuszka istnieje”, podało: „Dorośli wcale nie są tacy nieomylni i poważni, na jakich chcieliby wyglądać. Dlaczego? Bo nikt nie jest idealny. Ani dziecko, ani dorosły. Każdy ma też prawo do bycia sobą. I do popełniania błędów. Jest jeszcze coś - każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Możliwe, że bał się pająków, robił błędy ortograficzne, cierpiał z powodu swojego wyglądu. (...) A co ma z tym wspólnego wróżka zębuszka? Dobre pytanie! Od niej wszystko się zaczęło”.

Laureatem, który w październiku otrzymał główną nagrodę - statuetkę dłuta Andrzeja Renesa przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka - został Marcin Przewoźniak i jego książka „Puk, puk! Zastałem króla?”.

Zwycięska książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa. „Rodzina Bielskich mieszka w stuletniej kamienicy. Pewnego dnia w futrynę prowadzącą do spiżarni wstawiają zabytkowe drzwi kupione na targu staroci. Jak się okazuje, działają jak wehikuł czasu i od tego momentu zaczynają się dziać niestworzone rzeczy! 'Puk, puk! Przepraszam, zastałem króla?' - słyszy główny bohater, kiedy drzwi do spiżarni uchylają się i wchodzi przez nie królewski błazenek” - przybliżyło książkę wydawnictwo.

Wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki Mariola Talewicz podkreśliła, że konkurs ma na celu promować współczesnych pisarzy, tworzących dla najmłodszych odbiorców. Honorowane są w nim książki szczególnie wartościowe. Dzięki takiej rekomendacji rodzice i opiekunowie w gąszczu różnych wydawnictw odnajdą te, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i rozwiązują trudne problemy.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 97 zgłoszonych tytułów.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana „Galerią Książki” od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się