, POLKON 2017, Lublin, "K

, POLKON 2017, Lublin, "K

Książki mojego życia”: spotkania Instytutu Książki na Festiwalu Fantastyki Polcon 2017

Udostępnij

nstytut Książki podczas Festiwalu Fantastyki Polcon (Lublin, 24-27 sierpnia) rozpoczął cykl spotkań zatytułowany "Książki mojego życia” od rozmowy z Maciejem Parowskim – pisarzem, krytykiem literackim, wieloletnim redaktorem "Nowej Fantastyki". Autor wyznał prowadzącej spotkanie Joannie Malicie-Król, że cieszy się, iż dane mu było dorastać w czasach bez telefonów komórkowych, komputerów i Internetu. Dzięki temu, w wieku trzynastu lat przeczytał "Smugę cienia" Josepha Conrada, którego twórczość bardzo ceni do dziś, ze szczególnym upodobaniem wraca do lektury "Tajnego agenta" i "Lorda Jima".

Maciej Parowski, wskazując książki, które odmieniły jego życie, mówił, że czytanie niemal od zawsze było jego "religią, kobietą życiem, smakołykiem". Wśród ważnych dla siebie utworów wymienił "Trzeciego człowieka. Stracone złudzenia" Grahama Greene'a, "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa czy "Ojca chrzestnego" Mario Puzo. Książki te determinowały jego wybory życiowe, a także ukształtowały twórczość. Parowski pytał retorycznie uczestników spotkania: co wiedzielibyśmy o innych, gdybyśmy nie czytali, o czym byśmy myśleli, gdyby nie to, co zostaje w nas po lekturze książek?

W piątkowy wieczór znany lubelski kabaret Smile (Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier, Michał Kincel) gościł na dużej scenie Akademickiego Centrum Kultury UMCS, nie tylko bawiąc polconowską publiczność, ale także dyskutując z nimi o książkach. Same skecze koncentrowały się wokół tematyki językowej, tworzenia słów, ich definicji oraz zagadnień dotyczących gier językowych. Dopiero po zakończeniu części kabaretowej, w swobodnej rozmowie z Jakubem Ćwiekiem, powiedzieli, co czytają i dlaczego (ku oburzeniu widowni) nie sięgają po fantastykę. Andrzej Mierzejewski wskazał na "Chatę" (William Paul Young), Michał Kincel na książkę "Religa. Człowiek z sercem na dłoni" (rozmowa z Janem Osieckim), a Paweł Szwajgier na książki Stephena Kinga jako te, po które warto sięgnąć. Z uwagi na to, że panowie są młodymi ojcami, raz po raz pojawiały się książki o wychowaniu – "Wychowanie bez porażek" Thomasa Gordona czy "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" (Faber Adele, Mazlish Elaine).

Dziś i jutro kolejne spotkania z twórcami w cyklu „Książki mojego życia”, na które serdecznie zapraszamy!

Sobota, 26 sierpnia:
- godz. 12.00 - Rafał Kosik, Sala Widowiskowa mała ACK
- godz. 16.00 - Marcin Przybyłek, Sala Widowiskowa mała ACK

Niedziela, 27 sierpnia:
- godz. 11.00 - Anna Kańtoch, Sala Widowiskowa mała ACK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się