Top 20 Nielsen BookScan Polska

Top 20 Nielsen BookScan Polska

Książki pod choinkę, książki dla wszystkich - Top 20 Nielsen BookScan Polska

Udostępnij

„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk, „Chłopiec z lasu” Harlana Cobena oraz „Halny” Remigiusza Mroza na czele listopadowego zestawienia top20 Nielsen BookScan Polska (tygodnie 45-48, 1-28 listopada). Sezon świąteczny w 2020 roku będzie trwał równo sześć tygodni, dwa tygodnie listopada i cztery tygodnie grudnia. Firmy księgarskie raportujące do panelu Nielsen BookScan Polska – Book Book, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki oraz taniaksiazka.pl – zanotowały łącznie lepsze wyniki w listopadzie 2020 niż w listopadzie wyśmienitego przecież roku 2019!

Autorem komentarza jest Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan

Na pierwszym miejscu listopadowego zestawienia top20 Nielsen BookScan Polska „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk (nowość, premiera 12 listopada, Wydawnictwo Literackie). I tak już zostanie na dłużej, będzie to książka najczęściej wręczana pod choinkę 2020, chociaż trzeba dodać „zapewne”, bo nie ma tu ścisłych dowodów. Na drugim „Chłopiec z lasu” i mistrz thillera Harlan Coben (nowość, premiera 10 listopada, wydawnictwo Albatros). Na trzecim z dwunastego „Halny” Remigiusza Mroza, szósty tom z planowanej oryginalnie trylogii przygód komisarza Frosta (premiera 28 października, wydawnictwo Filia).

Na trzech kolejnych pozycjach książki, które zajęły całe podium miesiąc temu: „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej (z pierwszego, wydawnictwo Wielka Litera), „Kicia Kocia idzie do dentysty” Anity Głowińskiej (z trzeciego, wydawnictwo Media Rodzina) oraz „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka (z drugiego, wydawnictwo Powergraph, nagroda Nike 2020).

Warto odnotować kilka innych nowości z października i listopada 2020 roku: „Paprocany” Pauliny Świst (miejsce 11, nowość, premiera 12 listopada, wydawnictwo Muza); „Śreżoga” Katarzyny Puzyńskiej (miejsce 13, nowość, premiera 24 listopada, wydawnictwo Prószyński i s-ka), „Dziewczyna z Neapolu” Lucindy Riley (miejsce 16 , Albatros), „Król” Szczepana Twardocha (miejsce 17, Wydawnictwo Literackie) „Zdarzyło się nad jeziorem Mystic” Kristin Hannah (miejsce 18, Świat Książki), „Grube wióry” Rafała Paczesia (miejsce 19, Agora).

 

 Dwa tytuły powróciły do top20 po przerwie: „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie Frédérica Martela (miejsce 10, Agora) oraz „Pucio mówi dobranoc” Marty Galewskiej-Kustry (miejsce 20,Nasza Księgarnia). Wszystkie pozostałe tytuły w top20 spełniają trzy warunki: są poczytne, zostały wydane już dawno temu i są lekturami szkolnymi. W kolejnych miesiącach niektóre tytuły wypadają z zestawienia top2, aby następnie jak feniks powrócić. Ale co jest ważne, nigdy nie wypadają z zestawienia top500. Można powiedzieć, że należą do mitycznej kategorii „evergreen”: zawsze zielone, zawsze na czasie, zawsze poczytne, zawsze w koszykach. W listopadzie były to: „Sposób na Elfa”, „Mikołajek”, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” oraz „Hobbit czyli tam i z powrotem”.

Już od połowy listopada notujemy w panelu BookScan przedświąteczne ożywienie, które zakończy spektakularny finał w tygodniu 52 (20-26 grudnia). I co jest dla branży książkowej może najważniejsze: nie widać spowolnienia wynikającego z ograniczania budżetów świątecznych. Firmy księgarskie dostarczające dane do panelu BookScan Polska, czyli Book Book, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki oraz taniaksiazka.pl zanotowały łącznie lepsze wyniki w listopadzie 2020 niż w listopadzie wyśmienitego przecież roku 2019.

NIELSEN BOOKSCAN POLSKA

Panel Nielsen BookScan działa w jedenastu krajach, w Polsce został uruchomiony w lipcu 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl należąca do firmy Glosel i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień). Dodatkowo Nielsen w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się