Książkomaty staną tam, gdzie daleko do biblioteki

Książkomaty staną tam, gdzie daleko do biblioteki

Książkomaty staną tam, gdzie daleko do biblioteki

Udostępnij

Jesienią na peryferyjnych osiedlach Poznania staną książkomaty. Urządzenia te pozwolą poszerzyć ofertę kulturalną w rejonach, które mają ograniczony dostęp do miejskich bibliotek.

 • W książkomatach będzie można zwrócić lub wypożyczyć wcześniej zamówione książki, a także wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia.
 • Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń.
 • W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.
 • Książki zamawiać będzie można przez internetowe konto czytelnika na stronie poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Gdy zamówienie będzie gotowe, zostaniemy poinformowani. Następnie należy udać się do książkomatu i odebrać je przy użyciu karty bibliotecznej, a skrzynka otworzy się automatycznie.

  Nowatorstwo pomysłu Biblioteki Raczyńskich polega na tym, że książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy placówkach, ale staną w miejscach z utrudnionym dostępem do kulturalnej infrastruktury, a uczęszczanych przez poznaniaków - na przykład obok supermarketów. 

  - Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi, m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska, będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że trafimy do nowych czytelników, którzy przy codziennych zakupach będą mogli zaopatrzyć się w książki - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Wybierając lokalizację książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń. 

  - Przetarg na dostawę książkomatów, do którego właśnie przystępujemy, pozwoli uczynić z Poznania miasto o największej sieci takich urządzeń Polsce - dodaje Wojciech Ptak, kierownik projektu.

 • Aplikacja do wyboru książek

  Książkomaty to nie jedyna nowość w Bibliotece Raczyńskich. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.

  - Aplikacja nie zastąpi bibliotekarzy, dla wielu czytelników to właśnie rozmowa o książkach i kontakt z innym czytelnikiem, którym jest przecież bibliotekarz, stanowi dodatkową wartość wizyty w bibliotece - zapewnia Anna Gruszecka. - Aplikacja  przyspieszy proces wyboru, ułatwi odnalezienie w zasobach Biblioteki książek na oczekiwany temat. Aplikacja będzie miała dwa moduły. Pierwszy z nich, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią nasze bogate zbiory, "wyśledzi" dla nas kolejne tomy serii cenionych przez czytelników, nowości i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć. To świetne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy mają swoje ulubione gatunki, jak i dla szukających nowych propozycji wydawniczych. 

  Tak znaczące poszerzenie oferty Biblioteki Raczyńskich nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego. Projekt "Sztuczna inteligencja w służbie książki" korzysta z dofinansowania o wartości 333 609 EUR, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się