Książnica Podlaska zaprezentuje swoje zbiory esperanckie i starodruki w portalu KRONIK@

Książnica Podlaska zaprezentuje swoje zbiory esperanckie i starodruki w portalu KRONIK@

Książnica Podlaska zaprezentuje swoje zbiory esperanckie i starodruki w portalu KRONIK@

Udostępnij

Książnica Podlaska w Białymstoku zaprezentuje w portalu KRONIK@, czyli Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury (kronika.gov.pl) swoje zbiory esperanckie i starodruki.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz i dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz podpisali w piątek w Białymstoku porozumienie w tej sprawie. Portal KRONIK@ – w formie cyfrowej – gromadzi i prezentuje najcenniejsze w Polsce zasoby nauki i kultury.

Książnica Podlaska jest największą biblioteką w północno-wschodniej Polsce. Na konferencji podano, że jest pierwszą instytucją kultury w podlaskiem, która pokaże swoje zbiory na portalu KRONIK@.

W kronice znalazły się już pierwsze zbiory esperanckie Książnicy Podlaskiej. Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz powiedziała dziennikarzom, że zbiory związane z esperanto to ok. 3,5 tys. tytułów. Podała, że w pierwszej kolejności w kronice będą udostępniane wszystkie posiadane pisma twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa oraz znanego esperantysty Jakuba Szapiro (m.in. twórcy pierwszego podręcznika do esperanta - PAP), a także np. „Marta” Elizy Orzeszkowej z zapiskiem Zamenhofa skierowanym do autorki.

Książnica zaprezentuje też swoje starodruki. „W szczególności te, które były drukowane u bazylianów w Supraślu – najstarszy to rok 1712” – powiedziała Zadykowicz. Będą to przekłady Biblii, teksty dotyczące życia religijnego, ale też codziennego. Będzie też pokazane pierwsze wydanie „Pieśni Nabożnych” Franciszka Karpińskiego z 1792 roku.

Zadykowicz porównała, że KRONIK@ będzie w całości szerszym zbiorem niż np. Podlaska Biblioteka Cyfrowa. Dodała, że książnica będzie też chciała zaprezentować w kronice nie tylko woluminy, ale również inne zbiory, np. fotografie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury jest miejscem, gdzie Polacy będą mogli, w jednym miejscu, cyfrowo, bezpłatnie i blisko „na co dzień spotykać się z kulturą”.

„Wiemy, że dzisiaj nasze państwo ma ambicje, żeby być państwem wysoko rozwiniętym w kontekście technologicznym, które oferuje zaawansowane usługi cyfrowe, także usługi cyfrowe dla administracji” – powiedział Andruszkiewicz i dodał, że są wciąż podejmowane kolejne kroki, aby te technologie rozwijać. Dodał, że obecność w repozytorium to także możliwość pochwalenia się placówek kultury regionalnymi zbiorami.

Adam Andruszkiewicz powiedział, że KRONIK@ będzie rozwijana. Podał, że obecnie jest w niej ponad 16 mln dokumentów. „Chcemy, żeby kolejne instytucje dołączały, żeby Polacy docelowo mieli jedno miejsce, w którym będą mogli znaleźć wszystkie dobra kultury zdigitalizowane, dostępne na co dzień w sposób cyfrowy” – mówił Andruszkiewicz i dodał, że dzięki temu będzie można w każdej chwili obcować z kulturą poprzez komputer czy smartfon, ale zachęcał także do bezpośredniego odwiedzania instytucji kultury, np. Książnicy Podlaskiej.

Portal KRONIK@ powstał w 2022 roku w ramach projektu, za który była odpowiedzialna Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Ministerstwami Edukacji i Nauki oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt był – jak czytamy na portalu projektu – dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa kwotą blisko 17,5 mln zł, zaś ponad 3,1 mln zł pochodziło z budżetu państwa. Główny celi portalu to upowszechnianie wiedzy o zasobach nauki i kultury, ale także scentralizowane zarządzania cyfrowymi dobrami nauki i kultury.

źródło: PAP, Izabela Próchnicka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się